şükela:  tümü | bugün
  • 0-3 ay arasi bebeklerde gorulen surekli aglama sendromuna verilen isim. sebebi bilinmiyor, ortaya atilan teoriler arasinda gaz problemi, ilgisiz ebeveynler, bebegin "zor bir bebek" olmasi vs gibi seyler olsa da, bazi bebeklerde sinir sisteminin tam gelismemis olmasindan kaynaklandigi ve bebegin bu sebeple normal bir cevrede fazla uyaran aldigi icin aglamayi kesemedigi son senelerde en cok kabul goren gorus... oyle boyle diil bebek butun gun hic susmadan aglayabiliyor... (bkz: kabus)
  • genetik olarak ebeveynlerden çocuklara aktarılan bir durum olması şiddetle muhtemeldir. pek çok çözüm önerisi bulunmakla beraber gastro-intestinal sistemin gelişmesi ile kendiliğinden geçer. (bkz: kolik)
  • antenatal dönemde bu bebeklerin usg ile tanınıp, küretaj ile aldırılması tıbben uygun görülmeli. ebeveynleri 10 sene yaşlanıyor 3 ayda.

    bu bebekler için tavsiye yüksek ve sert bir erişkin yastığına yüz üstü yattıklarında rahatlıyorlar. sırt üstü yatmaktan nefret ediyorlar. yüz üstü yatırıp sırtına saat yönünün tersine masaj yapmayı deneyin.

    ileriki yaşamlarında irritable barğırsak sendromu gibi gastrointestinal problemlere daha meyilli olacak bebekler bunlardır.
  • 45 günlük bebeğimin muzdarip olduğu hastalık. mal gibi geziyoruz ortalıkta eşimle. ağlama krizi tuttuğunda ne yaparsanız susmuyor. nefesi kesilene dek bağırıyor. ellerini yumruk yaparak ayaklarını sürekli karnına çekiyor. çırpınıyor. resmen acı çekiyorum ben diye bağırıyor. denemediğimiz yöntem kalmadı. önceden elektrik süpürgesi işe yarardı artık onu da takmıyor. hiç bir şekilde derin uykuya dalamıyor. sürekli korkarak uyanıyor. araba ile gezdirmek de artık fayda etmiyor. yediğini kusuyor. sürekli tükürük üretiyor. sırt üstü yattığı an çığlığı basıyor. tek çözümümüz battaniye ile sallamak. eşim çareyi çingene salıncağı kurmakta buldu. bakalım işe yarayacak mı? kriz saati bitiği an birden bire susuyor resmen baygın bir şekilde uyuyor. her gün bu rutin devam ediyor. haftada bir kaç gün ara verdiği oluyor. sonra tekrar başa sarıyoruz. 3 ay nasıl geçecek inanın bilmiyorum. çok yıpratıcı bir süreç. allah kimsenin başına vermesin.