şükela:  tümü | bugün
 • tekrar ediyorum, suç mağduru bir aileyiz ve bunu görüşmüş olduğum diğer birçok suç mağduru ailelerin de sesi olmak adına yapıyorum.

  bir önceki #103878926 bu yazımda ve aslında şu ana dek defalarca da konuyu açıkladım o yüzden mümkün nispet bu kez kısa tutmaya çalışacağım. yazımda da belirttiğim üzere, "inşallah büyük çapta bir rezalete imza atmazlar" dedim ama durum yazık ki çok kötü, "büyük çapta bir rezalete imza atacaklar" gibi gözüküyor.

  görüyorum ki, (isimleri lazım değil) birileri bunun güya "infaz düzenlemesi" olduğunu af olmadığını söyleyerek milleti aptal yerine koymaya çalışmaya başlamış. bunun sebebi de kuvvetle muhtemel ki toplumun ve mağdurların tepkisini dindirmeye veya bastırmaya çalışmak.

  mhp'nin çirkin af/indirim/şartlı tahliye talebini güya redderek,
  "şahıslara karşı işlenen suçları affedemeyiz, o zaman adil bir iktidar olamayız."
  "mağdur-mazlum affeder o ayrı ama biz asla."
  "hırsıza, katile, dolandırıcıya, gaspçıya, uyuşturucu tacirine... kader mahkumu mu diyeceğiz?"
  "devlet kendisine karşı işlenen suçlarda af yetkisini kullanabilir. şahıslara karşı işlenen suçlara devletin af yetkisi yoktur. bu bizim temel ilkemiz."
  "yapanın yanına kâr kalmayacak bir düzenleme olacak"
  ... gibi sözleri şu ana dek de defalarca telaffuz eden akparti ve hükümet şimdi neredeyse "şahıslara karşı işlenen tüm suçlara" af/indirim/denetimli serbestlik hazırladı.

  öldürme(taksirle yani hız yaparak/alkollü ve maganda kurşunu...gibi)/teşebbüs,
  hırsızlık, dolandırıcılık, yağma/gasp...(nitelikli veya değil)
  cinsel suçlar,
  uyuşturucu
  alıkoyma,
  mükerrer
  çeteler-mafyalar-örgütler,
  kaçakçılık,
  sahtecilik,
  yaralama-sakat bırakma,
  tehdit,
  şantaj,
  işkence
  firar ... gibi birçok suç bu affa tabi olacak.

  -neden bu bir aftır?
  rahşan affı da bilindiği üzere temeli şartlı tahliyeydi. ama sonuçta ne oldu? içeri girmiş ve girecek olan binlerce can, mal, namus... düşmanı cezasız veya cezaları yarıda kesilerek salıverildi. toplum halen bunun acılarını, sancılarını yaşamaya devam ediyor.

  mhp'nin çirkin af/indirim/şartlı tahliye talebini reddenen akparti ve hükümet şimdi aynısının laciverdini yapmaya çalışacak ve gözüken o ki muhalefetin de hiç umrunda değil mağdurlar! bir dönem çok kişi karşı çıkıyordu ne oldu ise birden sesleri azaldı hatta aksine mağdurların lafını eden yok, arkasında duran yok ama suçluların tahliyesi için canhıraşlar... yazıklar olsun!

  şimdi bilmeyenlere özet geçeyim;
  birçok suçun infaz oranının 1/2 olması ve şu asıl sorun teşkil eden denetimli serbestlik-şartlı tahliye denen garabetin 3 yıl gibi uçuk bir rakama çıkarılması demek,
  yani:
  -6 yıl ve altındaki cezalı içerideki ve içeri girecek olan suçluların serbestliği demek.
  -10 yıl alanın bile 2 yılda çıkması demek.
  -mağdur edilenlerin yüzüstü bırakılması, tekrar mağdur edilmesi, ahlarının yerde kalması demek.
  -cezanın sadece ve sadece bir imza ile savuşturulması demek.
  - (bunun altını çizerek söylüyorum) binlerce soruşturmanın, kovuşturmanın(davanın), onama bekleyen cezaların... neredeyse hiçbir anlam ifade etmemesi demek.
  -onlarca suç işleyen bir suçlunun dahi her bir suçuna yalnızca imza atarak cezalarından kurtulması demek.
  -bu kul hakkı yemektir.
  -cezaların zaten caydırıcı olmayan niteliğini tümden bitirmek demek.
  -adalete olan güvenin yer ile yeksan olması, yapanın yanına kâr kalması demek.

  dahasını da anlatayım mı? suç mağduru olsun ya da olmasın telefonda rahatsızlığını, üzüntüsünü bildirenlere bazı yetkililer, bazı sözümona vekiller mağdurları bile tersliyor, ağlayan insanların yüzüne telefonu kapatıyorlar, dinlemek istemiyorlar. sanki arayan kişiler "suçlu" kişiler suç mağdurları değil!.. adalete güvenmiş olan mağdurlar bu durumda ne yapsınlar? adaleti kendi elimizle mi sağlayalım? devlet bize bunu mu söylüyor?!

  birkaç gündür suçtan her şekli ile zarar gören, hayatları bu suçlular yüzünden mahvolan, bu suçluların gadrine uğramış...canından, malından, sağlığından... olmuş suç mağdurlarının şimdi psikolojilerini bir düşünün!

  edit: çok az olsa anlamayanlar, anlamak istemeyenler var işine gelmeyenler var, olacak o kadar arsızlara alıştık... nicesini gördük bu zamana kadar...
  devlet; asayişi, insanların can, mal, namus...güvenliklerini sağlamak ile; bunu bozanları, aksi hareket edenleri de cezalandırmak ile mükelleftir.
  şayet bu şekilde olursa devlet görevini yapmamış olur hatta aksini yapar ise devlet kendi varlığına ve milletine ihanet etmiş olur.
  edit2: chp de açıklama yapmış. hiç şaşırtmadı! diyorlar ki, "kadına karşı suçlar ve uyuşturucuya karşıyız"... eee? diğer suçlar iyi mi? onların yaptıkları yanlarına kalsın öyle mi? ayrıca bu yukarıdaki suçlarda kadın-erkek ayrımı mı var? bu ne çirkin mantık?!
  "izinli" gaspçıların öldürdüğü (bkz: halit ayar) (bkz: cezaevinden izinli çıkıp birini öldürmek) binlercesinden yalnızca bir örnek!
  edit3: sayın yazar arkadaşlar lütfen up yazmayın. kurallara aykırı sanırım, kısa süreli çaylak yapılıyor.
  edit4: teşekkür etmeyi atladığım destek olan tüm vicdan sahiplerine teşekkür ederiz. birileri mutlaka sesimizi duydu onu biliyorum da, umarım birşeylere de faydası olur.
  edit5: kanuni manasıyla cinayet yani kasten adam öldürme yok diyorlar fakat yazdığım gibi taksir-bilinçli taksirle(trafik teröristleri, magandaların sebep oldukları...gibi onun kanun maddesi ayrı) o var... bir de yaralama, darp sonucu kalıcı hasar alan, uzuv kaybedenler ve hatta bir kişinin de babası ölmüş yazarlardan öyleleri de var ve maalesef bunlar bilinen anlamı ile cinayet diye geçmez. bununla birlikte, gasp/yağma, dolandırıcılık, hırsızlık sonucu büyük maddi kayıplarla birikimlerini kaybedenler hayatları altüst olanlar var, geçim sıkıntısı çekenler, sağlıklarını yitirenler var.
  demem o ki, hemenher suç insanlarda onulmaz yaralar açar. bu yüzdendir ki, bahsi geçen hiçbir suçun yanına bırakılması düşünülemez.

  #affahayır
 • şu tür haberlerin öncüsüdür:
  https://www.hurriyet.com.tr/…-intihar-etti-41476254
 • rahşan affı neyse bu da odur.

  suçlular hariç kimse af istememektedir.

  daha yeni.. daha bugun... adam yaralayıp iki kişiyi rehin alan adam, mahkemede tahliye edilip bir karı-kocayi öldürüp sonrasında intihar etmiş.

  --- spoiler ---

  ordu'nun kabadüz ilçesinde 20 gün önce iş yerinde çalışan muhasebecisini tabancayla ayağından vurup yaralayan, 2 akrabasını ise rehin aldıktan sonra ikna edilerek teslim olan eski belediye başkanı orhan aktaş, tutuklu kaldığı cezaevinden tahliye edilince dehşet saçtı. aktaş, eski çalışanı ş.d. ve onun eşini tabancayla öldürdü, daha sonra da intihar etti

  https://www.google.com/…durup-intihar-etti-41476254
  --- spoiler ---

  eğer bu adam hapiste tutulsaydi, üç kişi hala yaşıyor olurdu.
 • hükümet bu konuda toplum vicdanına aykırı hareket edemez, etmemeli.
  eğer bu kadar mağdur insana rağmen hareket etmeye kalkarsa, bu sorumluluğun altından kalkamaz.
  o suçluların yaptıkları herşeyden sorumlu olurlar. cinayet, gasp, tecavüz, yaralama...

  tanım; yapılmaması gerekendir.
 • af getiren bütün iktidarlar bu işin sonuçlarına katlanmışlardır.
  toplum suç işlemiş kişinin affedilmesini reddeder.
  geçmişte çıkarılmış aflardan sonra iktidarların değişmesi bunun en bariz örneğidir.
  akepe ve mehepe de bu af rezilliğinin sonuçlarına katlanacaklardır.
  aflar topluma karşı işlenmiş suçlardır.
 • salgının yıprattığı toplumda asayişi bitirecek olan düzenlemedir. ülke hastalıkla uğraşırken bir takım kişiler de kendi gündemlerini araya sokuşturmaya çalışıyor.

  siyasi suçluları çıkarmalarına itirazım yok, ama "aym itiraz eder" gibi bir bahaneyle cinsel saldırı suçlularını serbest bırakan bedelini sandıkta öder.

  kimler çıkacak böyle bir afla?

  düğünde gördüğü beş yaşında kıza gözü kalan sapık mı? :

  (bkz: https://www.google.com/…n-dakika-aciklamasi-2611990)

  küçükçekmece'de inşaatta beş yaşında çocuğa tecavüz eden pakistanlı mı?

  (bkz: 23 nisan 2019 k.çekmece'de çocuğa tecavüz iddiası)

  yoksa gencecik üniversite öğrencisini şehrin göbeğinde duvardan atıp belini kıran, sonra tecavüz ederek ömür boyu sakat bırakan moğol hayvanı mı?

  (bkz: erasmus öğrencisi kıza tecavüz eden moğolistanlı)

  bir takım kişilerin bu dönemde bulanık suda balık avlayarak, tarikat yurtlarındaki pedofili olayları yüzünden hüküm giyen üç beş kişiyi kurtarmak için bu toplumun asayişini bozması kabul edilemez:

  (bkz: karaman'da 45 erkek öğrenciye tecavüz)

  gencecik serpil öğretmeni sokaktan kaçırıp, vahşice tecavüz edip öldüren kişilerin "rahşan affı" sonrası hapisten çıkması kamu vicdanına yetmedi mi?

  (bkz: https://www.google.com/…katili-yine-sahnede-4693520)

  bizler artık hava karardıktan sonra evimize giderken arkamızı kollayarak, kaldırımın kenarında yürürken yanaşacak arabalardan kaçarak yaşamak istemiyoruz. bu ülke bir defa da olsun masumlarını korusun, suçluları değil!

  #affahayır

  ayrıca (bkz: #103829795)

  edit: çalışmayan linkler yenilendi.
 • neye sinirleneceğimi şaşırdım. rezalettir
 • yahu toplum zaten felç olmuş herkes evinde. belli ki bir çok yalnız yaşayan insan da mevcut. neden böyle bir afla evinde sakin oturan insanlara tecavüz ve hırsızlık korkusu aşılıyorsunuz? hayır olayın mantığı nedir yani?
  rezaletin son perdesidir.
 • şerefsizliktir allah belalarini versin
 • akp genel başkanı,kişiye karşı işlenen suçu affedersek adil olmayız demişti.
  biz sizin ne olduğunuzu biliyorduk zaten şimdi size oy verenlerde gördü duydu sizin ağzınızdan. adil değilsiniz.
  50bin torbasıyı içeri attık, bunları affetmeyiz demişti yine erdoğan. uyuşturucuları affeden iktidar olarak mı anılalım demişti.
  evet uyuşturucuları affeden iktidar olarak anılmayı tercih ettiniz. hep öyle anılacaksınız.