• (bkz: kısırlık)
  • tedavisi için tonla para harcanabilen, ülkemizdeki istismarı nedeniyle bazı jinekologların ekmek kapısı haline gelmiş, çocuk isteyen bir çift için en üzücü olabilecek durumlardan biri
  • çocuk istemeyen çiflterin başına gelebilecek en iyi durum., erkek ya da kadın için kısırlık durumu. tedavi olunmadığı sürece hamile olabilme durumu ya hiç olmazken, 4-5 sene içerisinde de başarabilme olasılıklı durumlar da söz konusudur.
  • herhangi bir nedenle üreyememek anlamına gelir.erkek ya da dişi farketmeksizin kullanılabilir.
    (bkz: steril) (bkz: fertil)
  • (bkz: varikosel)
  • kartagener sendromunun da bir öğesini oluşturan hastalık, hastalık belirtisi.
  • 35 yaşının altında bir kadının, 1 yıl boyunca düzenli aralıklarla (haftada 3) partneri ile cinsel birleşme yaşamasına rağmen, 35 yaşının üzerinde bir kadının, 6 ay boyunca düzenli aralıklarla (haftada 3) partneri ile cinsel birleşme yaşamasına rağmen hamile kalmaması durumuna infertilite denir. bunu yaşayan kişilere de infertil denir. bu senaryolarda kimin infertil olduğu, konunun uzmanına danışana kadar belli değildir. kadın için yaş faktörü en önemli faktördür. çünkü yaşın ilerlemesiyle beraber kadındaki yumurta sayısı ve kalitesi düşmeye başlar. bazen yumurtanın sayısı ve kalitesi yaşla alakalı da olmayabilir. 20'li yaşlarının başındaki bir kadının yumurta rezervi ve kalitesi, yaşına göre çok az olabileceği gibi, 40'ına yaklaşan bir kadının yumurta rezervi ve kalitesi de şaşırtıcı derecede iyi olabilir. o yüzden, bir kadının, çocuk sahibi olmayı düşünmese bile en azından yılda 1 kez kadın doğum uzmanına giderek, sağ sol yumurta overleriyle ilgili fikir sahibi olmasını tavsiye ederim. yaşlarıyla yumurta rezervlerinin doğru orantılı olup olmadığını öğrenmeleri, onlara fikir verecektir. ancak unutulmamalıdır ki, kadının yumurta rezervinin fazla olması veya kadının düzenli regl görmesi, o yumurtaların kaliteli olduğu anlamına gelmez. bazen sayıca fazla olan yumurtalar verimli olmaz. bu yumurtalarının verimini anlamak, erkeğin sperminin verimini anlamak kadar kolay değildir. erkek ejakülasyon (boşalma) yöntemiyle sperm verdiğinde sperm sayı ve kalitesine kolayca bakılırken, kadının yumurta kalitesini anlamak için opu denilen bir cerrahi müdahale ile o ay oluşan yumurtaların alınması gereklidir. bu da anestezi altında uygulanan ve sonrasında oldukça ağrı yaratan bir işlemdir. ayrıca sperm sayısını öğrenmek isteyen her erkek bir hastaneye gidip sperm verip merakını giderirken, bir kadına, sırf yumurta kalitesini öğrenmek istediği için bu işlem yapılmaz. bu işlem tüp bebek tedavisi gören kadınlara yapılır.
hesabın var mı? giriş yap