şükela:  tümü | bugün
  • a si b si insanda olurmuş.b si hafifmis. a si insanı öldürmez ama süründürür.once 2.5 yaşındaki oğlum oldu ertesi gün ben. birden ne olduğunu
    anlamadan başlıyor. ateş düşmüyor, vücudun her yeri dökülüyor,trafik kazasi gecirdigimde bu kadar agrım olmustu.oksuruk kuru kuru.
    ilaci enfluvir.baska birşey geçirmiyormus.5 gün kullanacaksınız.3.günümdeyim. düzelince editlerim.
    o değil de hamileyim de. bebek şimdilik iyi de ,sonrasında inşallah sorun olmaz.
    ayrıca ciddi bir salgın var. dikkat edin lütfen.
  • hastalıkların yıldızlardan geldiğine inanılan zamanlardan gelmekte imiş "influenza" kelimesi. yani "under the influence of stars" ("influence"ın kullanım şeklini göstermek amaçlı bir örnektir efenim yoksa vay britanyaymış vay köpekmiş hiç işim olmaz) benzeri bir kullanımı varken bin beş yüzlü yıllarda italyanca etki* kelimesinin karşılığı olan "influenza" kelimesi bu hastalık için kullanılmaya başlanmış****.
  • gribe yol açan mikroorganizmalarardır.
    bu virusler yaklaşık 72 saat havada asılı kalarak canlılıklarını sürdürebilirler. örneğin bir grip hastası 5 saat süren bir uçak yolculuğunda;uçaktaki diğer yolcuların %72'sine etkeni bulaştırabilmiştir..
    (bkz: grip aşısı)
  • kliniğinde ateş ,boğaz ağrısı, öksürük vardır.ani bir şekilde başlar.uzun uzun kuluçka süresi yoktur yani.tedavisi semptomatiktir.etken zaten viral oldugu için antibiyotik falan verilmez.beş ile yedi günde kendi kendine geçer.
  • altın gününü kaçırmak istemeyen kıro anaların, hasta çocuklarını okula göndermeleriyle ya da kraldan çok kralcı olan hasta ve gerizekalı çalışanların doktora gidip rapor almak yerine işe gelerek salyalarını oraya buraya saçmaları ile bulaşan hastalık.
  • bildiğin grip. halkımız nezleye grip deme alışkanlığına sahip olduğu için son dönem modası olarak işin ciddiyetini vurgulamak için influenza deniyor. ama grip bu derece ciddi bir hastalık işte. 3 yaşındaki kızım yakalandı, 3 gündür ne yedik ne uyuduk bilmiyoruz. ateş ölçer elime yapıştı, sapık gibi ateş ölçüyorum, çünkü bir anda anlamadan yükseliyor. ateş düşürücüyle bile 2 saatte tekrar 39.9'a dayanıyor. ilaç milaç hikaye, tek yapmanız gereken ateşi kontrol altında tutup bu süreçte kişinin zatürree bronşit falan olmasını engellemek. ama ateş düşürmek için kış ortasında cam açıkken yarı çıplak gezildiğinden o da bir hayli zor. 7 gün sürer diyorlar, 7 günde ben farklı sebeplerle hastanelik olmazsam iyidir. tek tavsiyem, kalabalık yerlere, avm restoran vb zımbırtılara gitmeyin olacak.

edit : akraba ziyareti, taziye, kutlama ziyareti, hepsini miktir edin. darılan gücenen olursa onları da...

büdüt : günlerdir doğru dürüst uyku uyumadığım ve bünye sıçtığı için haliyle bana da bulaştı. insanın her santimetrekaresi ağrır mı ya? çocuk koluma hafifçe dokunuyor, etkisi yetişkin biri sopayla vurmuş gibi oluyor. domuz gibi insanım, bağışıklık da iyi, yıllardır hastalık bilmem. bununla da hep övünürdüm.. tır gibi geçiyor üstümden meret.
  • bu virüs, girdiğini konak hücrenin kendi kodlarını yabancı organizmaların kodlardan ayırmak için kullandığı mrna kimlik bölgelerini (5' cap) çalarmış hücrenin sitoplazmasından, böylece kendi kodunu hücreye aitmiş gösterirmiş. zekice.
  • 3 gündür titreyerek 40 derece ateşle uyanmama sebep olan hastalık. en kötüsü de öksürmekten uyuyamamanız. the office izleyip öksürerek gülmekten başka bir çarem yok sanırım.
  • influenza b antijeni pozitif...

dün gece acilde kan sonuçlarına göre günlerdir niçin süründüğümü anlayabildim sonunda. hava ve serum ile dün gece biraz toparlanmaya çalışsam da bu sabaha gözlerimi 40 derece ateşle açtım. bugün dahil günlerdir dünyaya siyah beyaz bakıyor; hiçbir şeyden tat alamıyorum. bütün kemikleri ağrıtan, başını yastıktan kaldırmana izin vermeyen, öksürmekten ciğerlerini eline almana sebep olacak berbat bir hastalık. doktorun tek tavsiyesi bağışıklığını güçlendirici şeyler al demek oldu. içimdeki virüsü atana kadar mecbur çekeceğim.

edit: ilaçsız 7 gün ilaçla 1 hafta der durur herkes. +1'imle geldim. influenzanın en önemli ilacı enflüviri almama rağmen 1 hafta süründüm. aileden iki kişiye de bulaştırdım. influenza olup bu başlığa gelen herkese şimdiden geçmiş olsun. soğuk algınlığı ile gribi karıştıranlara da selam ederim.
  • el ve ayaklarım buz gibi iken, götüm başım yanıyor.

39 seviyelerinde ateş, kırgınlık, titreme varsa hemen bir kbb uzmanına gidip kan testi yaptırın. antibiyotik yerine bu virüsü baskılayan bir ilaç var onu alırsanız muhtemelen üç dört güne düzelirsiniz. tabi yanında istirahat ve bol sıvı şart.