şükela:  tümü | bugün
  • üniversite sınavı ve kpss için kitaplar çıkaran bir yayınevi.

matematik kitaplarına 'matematiğin kara kutusu' adını vermişler. ama keşke 'matematiğin kara deliği' adını verselermiş, çok daha doğru bir isim tercihi olurmuş. neden mi? yazım hataları, soruların eksik yazılması, çözümler için boş yer olmaması ve sayfaların düzensizliği sebebiyle biraz soru çözeyim, konuyu pekiştireyim diye başına oturduğunuz kitabın içinde kaybolup gidiyorsunuz. tam anlamıyla bir kara delik.

bakın, sınavlara hazırlanan insanlar için zaman çok önemlidir. hele ki bir işte çalışıp boş vakitlerinizi söz konusu sınav için ders çalışmaya ayırıyorsanız zaman ekstra önemli olur. soru çözmek için oturduğunuz kitabın başında yazım hatalarıyla uğraşma lüksünüz yoktur.

özellikle geçmiş yıllarda çıkan soruların yer aldığı kitapta soruların neredeyse yarısı eksik veya yanlış yazılmış. mesela bir soruyu çözüyorsunuz ama bulduğunuz cevap şıklarda yok. tekrar tekrar çözüyorsunuz ve aynı cevabı buluyorsunuz. farklı bir yol deniyorsunuz ama yok olmuyor. internetten çıkmış sorulara bakıp aynı soruyu buluyorsunuz ve o da ne? soru yanlış yazılmış ya da soruda eksik yerler var. testlerin tümünde böyle hatalı sorular var. bir saat bu matematiğin kara kutusu adlı kitapla uğraşıp 4-5 tane soru çözebiliyorsanız ne mutlu size. bir de bunları utanmadan ikinci baskıya sokmuş beceriksizler. hayır muadillerine bakıldığında ucuz da sayılmaz bu kitaplar. mevzu ucuz etin yahnisi değil yani. nasıl bu kadar beceriksiz olunabilir hayret ediyorum vallahi.
  • türkçenin kara kutusu adlı kitabını aldım. kitap yanlış sorularla dolu. çeşitli sınavlarda çıkan sorular alınmış ama bu sorular kitaba yanlış aktarılmış. bu kitabı alıp çözerken sürekli yanlış işaretlediğini düşünen arkadaşlar boşuna moralinizi bozmayın. bu sizin değil yayınevinin ayıbı.
  • karakutu isminde bir yayım çıkartmış basımevi. eskişehir kaynaklı olup kitapları kalitelidir. bazı kitaplarında soru yanlışlığı olması normaldir çünkü her yayında bu vardır.
  • evet her yayında soru yanlışlığı vardır ama asla bu kadar fazla değildir. bir soruyla beş dakika uğraşıyorum ama çözüme bir bakıyorum soru farklıymış. hayır bir de ismail kaynarca bey her yere ismini bastırıp bolca reklamını yapıp (mükemmel bir iş başarılmış gibi) 'yanlışımızı bulanlara para ödülü var' gibi iddialı bir söylemde bulunmuş. bir de kıymetli kitabının fotokopiyle çoğaltılmasını engellemek için 'fotokopi kul hakkıdır bilmem ne' yazmış. bak bak bak bak! peki özensizce iş yapıp insanların zamanını almak kul hakkı değil midir? bence araştırıp başka yayın deneyebilirsiniz arkadaşlar. tabii tercih sizin.
  • ales'e hazırlanırken kara kutu serisini kullandığım yayınevi. sınavda da faydasını gördüm ama kitapları insanı delirtecek seviyede hatalarla dolu ve kalite kelimesinin yanından bile geçemez.

öncelikle her yayında hata olması gayet normaldir. dünya çapında kullanılan ders kitaplarında bile hatalar oluyor ama daha önce ösym tarafından hazırlanan ve cevapları belli olan soruları bir kitap haline getirirken bu kadar hata yapmak asla normal değil.

bu yayınevinin ales için olan kara kutu serisini aldım. bildiğim kadarıyla tüm ösym sınavları için aynı kitabın kapağını değiştirip basmışlar. yani burada yazacaklarım diğer sınavların kara kutuları için de geçerli.

kitap hatalarla dolu. türkçe kitabı anlam bilgisi ve paragraf başlıklı iki cilt halinde. anlam bilgisi kitabında sözcükte anlam, cümlede anlam ve paragraf adında üç farklı başlık var fakat bir başlık altında çözdüğünüz soru başka bir başlık altında tekrar karşınıza çıkıyor. soruları düzgün ayıramamışlar.

bunun dışında anlam bilgisi kitabındaki paragraf soruları ile 2. ciltteki soruların hemen hemen hepsi aynı. bunun için ikinci cildi yarıda bıraktım. insanlara fazladan bir kitap daha satmak için aynı soruların yerlerini değiştirip kitap basmışlar.

matematik ve mantık kitapları da hatalarla dolu. ozellikle mantık kitabı insanı delirtecek seviyede. sayısal mantık tarafında bazı şekiller kitaba yanlış aktarılmış. haliyle sorular çöp oluyor. örneğin sözel mantıkta bir soruya başlayıp yarım saat uğraşıyor ve yapamıyorsunuz. sonra açıp ösym'nin sitesinden bakıyorsunuz ki soru kitapta eksik yazılmış. soruyu düzeltip çözüyorsunuz cevaplarınız yanlış. bir bakıyorsunuz kitabın cevap anahtarlarında da hatalar varmış. daha önce girdiğim bir sınavda 5 dakikada çözdüğüm mantık sorusu için bu hatalardan dolayı yarım saat kafa yordum. özellikle son baskıya eklenen 2019 sorularının neredeyse yarısında bu tarz hatalar vardı. belki yeni bir baskıda düzeltmişlerdir.

yine aynı şekilde bazı matematik sorularında her şeyi doğru yapmanıza rağmen soruyu çözemediğinizi zannedip deliriyorsunuz ve çözümlere baktığınızda sorunun yanlış yazıldığını görüyorsunuz. özellikle mantık ve matematik kitaplarında böyle hatalarla çok sık karşılaştıktan sonra diğer sorular doğru olsa da soruyu çözemeyince acaba bu da mı yanlış diyerek direk sorunun çözümüne bakıyorsunuz.

bunların dışında kitabın içinde çok sayıda 70'li 80'li yıllardan kalma gereksiz sorular var. bu sorular da günümüz ösym tarzına çok uzak. ayrıca aynı kitabı ösym'nin farklı sınavları için sadece kapağını değiştirip satışa sunduklarından ales'e ya da dgs'ye çalışırken, bu sınavlarda benzeriyle karşılaşmayacağınız lys sorularını da çözüyorsunuz.

ayrıca kitabın içinde fotokopi çekmenin kul hakkı yemek olduğunu söylüyorlar ama bu kitap serisini insanlara yüzlerce lira karşılığında satıp da hangi haktan bahsettikleri tartışılır.

bu yayınevinin kara kutu dışında başka kitapları varsa onları bilmiyorum. ama hazır soruları kopyalayıp yapıştırmaktan dahi aciz olan bir yayınevinin kendi içinde hazırlayacağı sorular da nasıl olur siz düşünün.

sonuç olarak piyasada ösym sorularını benzer şekilde alan başka kitaplar da varsa kesinlikle uzak durulması gereken yayınevi. ama benim araştırmalarıma göre yine de kötünün iyisi denebilir. her ne kadar neredeyse insanı delirtecek hatalarla dolu olsa da faydasını da gördüm. eğer içerik bakımından alternatifi yoksa tercih edilebilir.