şükela:  tümü | bugün soru sor
  • üniversite sınavı ve kpss için kitaplar çıkaran bir yayınevi.

    matematik kitaplarına 'matematiğin kara kutusu' adını vermişler. ama keşke 'matematiğin kara deliği' adını verselermiş, çok daha doğru bir isim tercihi olurmuş. neden mi? yazım hataları, soruların eksik yazılması, çözümler için boş yer olmaması ve sayfaların düzensizliği sebebiyle biraz soru çözeyim, konuyu pekiştireyim diye başına oturduğunuz kitabın içinde kaybolup gidiyorsunuz. tam anlamıyla bir kara delik.

    bakın, sınavlara hazırlanan insanlar için zaman çok önemlidir. hele ki bir işte çalışıp boş vakitlerinizi söz konusu sınav için ders çalışmaya ayırıyorsanız zaman ekstra önemli olur. soru çözmek için oturduğunuz kitabın başında yazım hatalarıyla uğraşma lüksünüz yoktur.

    özellikle geçmiş yıllarda çıkan soruların yer aldığı kitapta soruların neredeyse yarısı eksik veya yanlış yazılmış. mesela bir soruyu çözüyorsunuz ama bulduğunuz cevap şıklarda yok. tekrar tekrar çözüyorsunuz ve aynı cevabı buluyorsunuz. farklı bir yol deniyorsunuz ama yok olmuyor. internetten çıkmış sorulara bakıp aynı soruyu buluyorsunuz ve o da ne? soru yanlış yazılmış ya da soruda eksik yerler var. testlerin tümünde böyle hatalı sorular var. bir saat bu matematiğin kara kutusu adlı kitapla uğraşıp 4-5 tane soru çözebiliyorsanız ne mutlu size. bir de bunları utanmadan ikinci baskıya sokmuş beceriksizler. hayır muadillerine bakıldığında ucuz da sayılmaz bu kitaplar. mevzu ucuz etin yahnisi değil yani. nasıl bu kadar beceriksiz olunabilir hayret ediyorum vallahi.
  • türkçenin kara kutusu adlı kitabını aldım. kitap yanlış sorularla dolu. çeşitli sınavlarda çıkan sorular alınmış ama bu sorular kitaba yanlış aktarılmış. bu kitabı alıp çözerken sürekli yanlış işaretlediğini düşünen arkadaşlar boşuna moralinizi bozmayın. bu sizin değil yayınevinin ayıbı.
  • karakutu isminde bir yayım çıkartmış basımevi. eskişehir kaynaklı olup kitapları kalitelidir. bazı kitaplarında soru yanlışlığı olması normaldir çünkü her yayında bu vardır.