şükela:  tümü | bugün
 • 20 hz (hertz)'in altindaki sesleri tanimlama icin kullanilan ingilizce kelime.
 • (bkz: ultrasound)
 • infrasound'un gerçekleşmesi için bir bakıma büyük hava kütlelerinin yer değiştirmesi gerekmektedir. örneğin; bir tsunami meydana geldiğinde, büyük dalgaların önüne kattığı hava bir infrasound örneğidir. buna benzer olarak da çeşit çeşit sesler çıkarabilen filler, hortumlarıyla yaydıkları infrasound sesler sayesinde haberleşirler.

  bu yüzden de bir yerde filler, denizden karaya doğru koşmaya başlıyorsa tsunami tehlikesi olduğuna işarettir.

  ayrıca, infrasound'a en yakın insan kulağının duyabileceği sesler, bas seslerdir. konser alanlarında ve ses sistemi yapılmış arabalarda içimizi hoşlaşatıran ama bizim duyamadığımız seslerdir.
 • national geo.'da izledigim bir belgeselde alt seslerin insan bilincini etkilediginden bahsediyordu. konu aynen su sekilde;

  amerikada eski bir hapishane gibi buyuk bir kompleksin bloklarindan bir tanesinde insanlar hayalet gorduklerini, duvarlardan gecen biseylere rastladiklarini vs anlatiyorlardi. uzun uzadiya yapilan testler sonucu ilgili blogun infrasesleri aktarabilme ozelligine sahip oldugunu kesfettiler. bir yerde bir sekilde uretilen bir ses, blok duvarlarinda eriyerek infra hale gelerek insanlari etkilemekte ve degisik seyler gormelerine neden olmaktadir.

  infrasound, insan kulagi tarafindan duyulabilen ancak beyin tarafindan net algilanamadigi icin baska yerlere yorulan sesler toplulugu olarak aciklanabilir.
 • insan kulağı maruz kaldığında kan basıncı ve kalp atış hızı değişiyor. bu da beyinin gelen infrasound'a farklı tepkiler vermesine dönüşüyor. eğer uzun süre insan üzerinde bilinçli olarak kullanılırsa beyin yıkamaya benzeyen sonuçlar bile ortaya çıkabilir.

  doğada gerçekleşipte metafiziğe/dine yorulan pek çok olayın potansiyel açıklamasıdır.
 • efendim şimdi tüm yapıların belli bir doğal frekansları vardır misal göz organının doğal frekansı yaklaşık 18 hertz civarındadır ki, bu ne demektir, gözünüz kendi doğal frekansında bir titreşime maruz kaldığınızda göz küreleriniz rezonansa girer. rezonans ise bazen karşılabildiğimiz taharet musluğunun ötmesi gibi bişeydir. göz organı duymadığınız ve hissetmediğiniz titreşimler yüzünden rezonansa girdiği takdirde ışıltılar veya karartılar falan görür. dolayısıyla bu tür titreşimlerin hava akımlarıyla oluşabildiği büyük geniş mağaralarda, geniş hollü evlerde cin görürsünüz ruh görürsünüz, selvi ağaçlarıyla çevrili mezarlıklarda mezarda hortlak görürsünüz.

  allahtan bizde imar kanunu çok değişken.. perili ev kavramı çok kalıcı değil yüz yıllık perili evlerimiz yok.

  bu tür frekanslar geniş hollerde oluştuğundan büyük devasa köşkler yada buna benzer yapılarda insanların peri görmesi cin görmesi normaldir.

  ha bazı yırtıcı hayvanların avlarını dondurmak için böyle infrasound hırıltılar çıkardıkları da kayıtlıdır. misal büyük kaplan korkusu denilen bişey vardır. hayvan kedinin hırıldaması gibi infrasound sesler çıkartarak avını dondurur.
 • dyatlov geçidinde dağcılarının delirip ölmesine sebep olan sesler
 • psyops olarak da kullanılabilen insan kulağının normal işitme sınırının (20 hz) altında olan seslere verilen isim.
  1998 yılında yayınlanan "ghost in the machine" makalesinin yazarı vic tandy'e göre infrasound, laboratuvar ortamında insanlarda tepki uyandırmak için düzenlenebiliyor.
  bu düşük frekanslı titreşimlerin insanlarda bulanık görme, baş dönmesi, hayalet görme, korku, mide bulantısı veya anksiyeteye neden olduğu belirtilmiş.
  (atıf yapılan felsefe terimi için bkz. ghost in the machine)
  lanetli, perili veya hayaletli olarak tasvir edilen bir çok yerde ve filmlerde kullanıldığı iddia ediliyor.
  örneğin; gaspar noe bir röportajında irreversible filminde kasıtlı olarak sadece 27 hz'de kayıtlı ses kullandığını belirtmişti. kimi kaynaklar bunun infrasound olduğunu öne sürerken sub-bass olarak tanımlayanlar da bulunmakta. hangi terimin kullanıldığı fark etmeksizin aynı etkiye sebep olan bu frekans için noe, "duyamazsınız ama sarsılırsınız" betimlemesini kullanmıştır.
hesabın var mı? giriş yap