şükela:  tümü | bugün
  • başlığın orijinal hali: istanbul devlet konservatuarı bale ana sanat dalı öğrencisi alya çöğür ingiltere kraliyet bale okulu sınavını kazandı eğitimi için sponsor arıyor.

üst edit: arkadaşlar aile kimseden yardım dilenmiyor sadece destek olmak isteyecek sponsor arıyor. alyanın okulundan burs alabilmesi için 2 sene boyunca orada ikamet etmesi gerekiyor. bu 2 sene boyunca sponsor ve destek aranıyor. normalde diğer ülkelerde herkes kendi öğrencilerine burs sağlıyor. ama bizde malesef böyle bir durum olmadı. bu yüzden aile kendi çabasıyla sponsor arayışına girdi. tek amacımız alyanın sesini duyurmak.

sözcü'nün bugün yaptığı haber

(bkz: royal ballet school)

mart ayında ingiltere kraliyet balesini kazanan balerin alya çöğür için maalesef halen sponsor bulunamadı. annesi bir çok kurum ve kuruluşla irtibat kurmuş olmasına rağmen kendisine halen geri dönüş yapılmamış. bu yüzden annesinin size bir mektubu var. bize de hem alya'nın hem annesinin sesini duyurmak düşer. el birliğiyle balerin alya çöğür'e sponsor bulalım.
    ‘’kızım alya çöğür çok zorlu bir sınavı başararak (akademik testler, yabancı dil bilgisi testi, psikolojik ve fizyolojık testler, artistik ve teknik yetenek testleri gibi.) royal ballet school'a girmeye hak kazanmıştır. dünyada ıngiltere kraliyet bale okulunda dans edecek ilk türk öğrenci olacaktır.

kültür sanat programı röportajı
    uluslararası kampanya
    alya çöğür
    olay gazete
    habertürk linki

"öğretmenlerinin üstün yetenekli bulduğu alya çoğur, istanbul üniversitesi devlet konservatuarı bale ana sanat dalı bölümü tam zamanlı 6’ıncı sınıf öğrencisi olarak girdiği ingiltere kraliyet bale okulu sınavını kazandı. şimdi öğretmenleri ve aile dostları alya’yı kraliyet bale okulu’na göndermek için maddi destek kampanyası başlatıldı. alya, londra’daki toplumun da desteğini bekliyor."

öğretmenleri ayla’yı şöyle anlattı: “alya’nın baleye olan yeteneğini küçük yaşlarda fark ettik ve bunun sadece hobi düzeyinde olmayacağını anladık. o’nu profesyonel olarak yetiştirebilecek kurum araştırmalarına girdik. ülkemizde birçok konservatuarımızın her sene belli tarihlerde açmış olduğu yetenek sınavları olduğunu fark ettik. tercihimiz istanbul üniversitesi devlet konservatuarı bale yarı zamanlı sınavını denemekten yana oldu. daha önce herhangi bir kursa gitmemiş olan alya 9 yasında girmiş olduğu bu sınavda başarı göstererek bale hayatına adım attı.

yeteneği öğretmenlerinin dikkatinden kaçmadı ve konservatuarın tam zamanlı sınavlarına girmesi gerektiği önerildi. 2 sene yarı zamanlı eğitim aldıktan sonra ortaokul seçmeleri olan tam zamanlı giriş sınavında da başarı gösterdi. şu an 6’ınca sınıfta olan alya, öğretmenlerinin önerisi ve desteği ile dünyanın en saygın bale okulu olan royal ballet school'un ön elemelerine bir ders videosu çekimi ile katıldı. yaklaşık 300 başvurudan 15 öğrenci video audition elemesinde başarı göstererek londra’ya, final gününe davet edildi. bir günlük yoğun seçme aşamalarından sonra (akademik testler, yabancı dil bilgisi testi, psikolojik ve fizyolojik testler, artıştık ve teknik yetenek testleri) alya kendi yaş grubunda okulun 8’inci sınıfına kabul edilen 2 öğrenciden birisi oldu."

annesi ebru çöğür'ün mail adresi: ebrucogur@gmail.com
    ekşi sözlük hesabı: @biradimdaha
    instagram adresi: @ballerina_alya ve @ballerinalya_mom
  • (bkz: updullah)
  • (bkz: up)
  • umarım sponsor bulunur dediğim ilgi görmeyen kampanya.
  • (bkz: alya'ya fener ol)

zengin kuluplere, simarik futbolculara degil alya ve alya gibilerine destek olunmali.
  • konuyu tam anlamamakla beraber okulun burs imkanı varsa ve ayla eğitim bursu kazandıysa yaşam masrafları için up, okulun burs verme gibi bir durumu yoksa yine up, okulun burs verme durumu varsa ayla paralı eğitim sınavını kazandıysa no up.
  • up-up-up
  • merkezi londra'da bulunan ve son derece seçkin uluslararası bir dans eğitimi kuruluşu olan the royal academy of dance, (bkz: rad)'a kabul almış, sponsor arayışında olan pırıl pırıl genç yetenek, balerin alya çöğür kızımız için güzel haberlerle yoluna devam etmesini dilediğim bir çağrı. umarım bahar açar parmak uçlarında müjdeli haberlerle*. up.

not: özellikle belirtmekte fayda var, altını çizip, çerçeve içine alarak gururla belirtmek de lazım ki, bu okula girmeye hak kazanan ve ingiltere kraliyet bale okulu'nda dans edecek ilk türk öğrenci sıfatını taşıyacak*, bu ne muhteşem bir başarıdır, tebrikler alya'cım; seni ve aileni yürekten kutluyorum.