şükela:  tümü | bugün
 • güzel ilgi. bu kadar kasmak yerine ingiliz vatandaşı mehmet şimşek'e bir emir çaksalarmış daha kolay olurmuş gerçi.
 • tavşanın suyunun suyunun suyu şeklindeki bir stratejinin dayanağı olan olaydır.
 • normaldir. biz ülkemizde bu tür olayları basından duyamadığımız için garip gelmiş olabilir.

  basın denilen sektör normalde bu tür olaylara (ki şuan dünyaya yayılmış bir eylem yaşıyoruz. #direngeziparkı) ilgi duyar, haberciler bunu haber yapar. normal olan budur.
 • kanalistanbul'u açmak için yapılan hafriyatla boğazı kapatabilirsen görülebilecek sonuçlardandır bu ilgi. "bütün gemiler kanala kaydırılacak" işi birazcık yaş.

  diyelim 20 milyar dolar harcadın, kanalistanbul'u açtın. gemi başına 3500 dolar geçiş ücreti yazdın. gelecek gemileri bekleyerek ellerini ovuşturmaya başladın. gemi sahibi salak mı? istanbul boğazından geçer. senin dümbelek kanalından niye geçsin? montrö boğazlar sözleşmesi hala geçerli.

  ek: men kucik chomichmen türkiye'nin boğazdan geçmeye çalışan gemileri çeşitli nedenlerle beklettiğini yazıyor. buna göre kanal istanbul açılırsa iş yapabilirmiş.
 • ingiliz basininin kendi basini gibi yavsak olmadigini goren yavsaklari kudurtur. sosyal medyayi ve yabanci basini satin alamadiniz diye mi bu elem?
 • montrö sözleşmesinin halen geçerliliğini koruduğu, hiçbir geminin kanalistanbul'dan geçmeye zorlanamayacağı gerçeğini bir kenara koydum; boğazlardan geçen gemilerin çoğu rusya, ukrayna, kamboçya, panama ve türk bayraklıdır. ticari gemi filosu itibariyle de dünyanın ilk 5 ülkesi japonya, yunanistan, çin, almanya ve amerika'dır. ingiltere'nin eskisi gibi büyük ticaret filoları yok, zira birinci dünya savaşı'ndan sonra ellerindeki sömürgelerin çoğunu kaybettiler.

  ingiltere'nin abdullah gül ile iyi ilişkileri olduğu söyleniyor. ülke basınının gezi parkına ilgisi de bundan dolayı kaynaklanıyordur muhtemelen. tayyip out, gül in.
 • (bkz: occams razor)

  a) ozgurluk talebi ronesansi reformu yasamislar icin onemlidir. dolayisi ile bu ve benzeri isyanlara sempati ile yaklasir bati.
  b) cogunlukla rusyaya sorun cikaran gemi trafiginin kontrolu turliyeye gececegi icin hukumet degisse dahi durup durmayacagi belli olmayan kanal istanbul projesini engellemek icin ingiltere bize oyun oynuyor. hemde yukaridaki gerekceler dusunuldugunde (dogrulugunu bilmiyorum kontrol etmeye usendim) bugazdan gecis 10 lira bekleme suresi 5 gun kanaldan gecis 2 lira bekleme suresi 1 gun. dolayisi ile gemi basina 8 lira kaybediyoruz. e sirf fiya dustu diye gemi seferleri de 5 katindan fazlasina cikmayacagina gore ulan turkiyenin kotulugunu isteyen seytan ingiltere olsam desteklerim bu hedeyi

  ozet: ozgurluk iyidir, iyi birseyi savunmak kim isterse istesin dogrudur. dolayisi ile ingiltereye destegi icin tesekkuru borc bilirim.

  selametle
hesabın var mı? giriş yap