şükela:  tümü | bugün
 • kitapta "yehûdiler, hahamların bozuk inanışlarını yaymağa" çalışan insanlar olarak tanımlanmıştır.
 • kaynakların güvenilirliği meçhul olmakla birlikte, ingiliz sömürgeler bakanlığında oluşturulan bir birim hakkında yazılanların ilgi çekici olduğu kitap.

  ''elimden tutarak, nâzırlığın bir odasına götürdü. bu odada çok câzib bir şeyle karşılaşdım: yuvarlak bir masanın etrâfında (10) adam oturuyordu. onların birincisi, osmânlı pâdişâhının kıyâfetinde idi. türkçe ve ingilizce biliyordu. ikincisi, istanbuldaki şeyhul-islâmın kıyâfetinde idi. üçüncüsü, îrân şâhının kıyâfetinde idi. dördüncüsü, îrân serâyındaki vezîrin kıyâfetinde idi. beşincisi, şî’îlerin tâbi’ olduğu necefdeki en büyük âlimin kıyâfetinde idi. bu son üç kişi, farsça ve ingilizce biliyorlardı. bu adamların her birisinin yanında, onların söylediklerini yazmak için, birer kâtib bulunuyordu. bu kâtibler aynı zemânda, bu adamlara, câsûsların istanbul, îrân ve necefdeki, onların aslları olan beş kişi hakkında topladıkları ma’lûmâtı bildiriyorlardı.

  sekreter: (bu beş kişi, oralardaki beş kişiyi temsîl ederler. onların ne düşündüklerini anlamak için, aslları gibi yetişdirdik. biz istanbul, tahran ve necefdekilerle alâkalı elimize geçen bilgileri, bunlara bildiriyoruz. bunlar da, kendilerini oradakilerin yerinde kabûl eder. biz onlara soruyoruz, onlar da bize cevâblandırıyor. bizim tesbîtimize göre, buradakilerin cevâbları, oradakilerin cevâblarına yüzde yetmiş mutâbıkdır.''
 • eser incelenince biraz anakronizm kokmakta olduğu izlenimi de bırakmaktadır...
 • "aslında martini sevmem."

  (bkz: bond james bond)
 • ilkokulda bir gün okuldan çıkışta bize bir amca tarafından`:?!` bedavaya dağıtılan kitap. annem bu yaşta okunmaz bu kitap demişti. sonra ne oldu bilmiyorum.
 • câsûs imlası mevcuttu sanırım bir de.
 • gezginler.com'dan ücretsiz edinilebilen, toplamda 128 sayfa olan, ortalama bir günde bitirilebilecek mutlaka okunması gereken bir kitap.

  "mutlaka okunmalı" derken, kitabın çok özel olduğundan değil, buna benzer şeyler okuyor, biliyorduk zaten ama birebir casusların ağzından dinlemek çok daha farklı oluyor. ondan ağlamam ondan...

  -----------------------------------

  kitap eleştirilerine baktım da, "e hani bunun kaynağı" , "birileri uydurmuş bunları..." filan denmiş... buram buram cahillik kokan sözde eleştiriler...

  yahu birilerinin böyle bir şey uydurmasına gerek yok ki; el oğlu casusluk yapıyor, sonra da bunu carşaf carşaf yayınlıyor. nasılsa bir şey yapacak halin yok... şurdan başla istersen : (bkz: t. e. lawrence)

  bir eleştiri de, kitap yazarının ingilizleri kötüleme amacı taşıdığını ima ediyor. yazar ingiliz düşmanıymış güya. tabi canııım, ingilizler niye düşman olsunlar ki, onlar 300 yıldır ortadoğuya (ve bize) barış getirmek için uğraşıyorlar. bugün bile ortadoğu'da etkin olmalarının sebebi barışçıl amaçlardır... insan ingilizlere nasıl düşman olsun ki? he, ayrıca ortadoğu şeytanı diye de senegal'e diyorlar, ingilizlere değil. zira onlar bunu hak etmiyor.

  teeeey teeeeey teeeey...

  azcık, kıyısından köşesinden ortadoğu tarihi bilen birine bu kitap yabancı gelmeyecek...

  ingilizlerin 300 sene önce bu topraklara ektiği barış (!) tohumları bugün meyvesini vermiş görünüyor. biz dahil birbirini yemeyen bir ülke kalmadı. komşu komşuya sünni-şii diye düşman oldu. daha neler...

  neyse, üşenmeyin de okuyun bu kitabı... roman gibi gelecek size.