şükela:  tümü | bugün
 • genellikle kanatlardan gelen akınlarla gol buldukları iddia edilir, ama ingiliz premiere ligi takip edildiğinde, atılan gollerin genellikle, japon cizgi film'lerindeki gibi acaip abartılı goller olduğu görülecektir. bunun dışında, ligde bu kadar çok yabancı oyuncu olması, milli takımının başarısızlığınıda açıklayacaktır sanırım, sonuç olarak önümüz euro 2000. futbol zamanı.
 • profesyonel futbol* bağlamında birçok ilklere imza atmış, futbol oynanan özel liselere, futbolu toplumsal bağlamda yeren ve öven kimselere ve ilk futbol kulüplerine anavatan olmuş ve de futbolda standardizasyon ve kural arayışına yön vermiş olmasından dolayı futbolun kısa tarihi içerisinde önemli bir yere sahip olan ingiltere'nin ve ingilterelilerin* futbolu.
 • iyi orta gol getirir ekolünü temsil eden ingilizlerin ayak topu sanatı.
 • (bkz: hızlı)
 • (bkz: ada futbolu)
 • dan dun paldır küldür oyanır ama en zevkli futbol tiplerindendir. premier lig maçlarına doyum olmaz o yüzden. kanatlardan gelen akınlardan doğar goller denir. ama klasik ingiliz ligi golü başkadır. biri düşe kalka ilerler ceza sahasına kadar girer kaleye vurur ya da pas verir birine o vurur kaleciden döner sora bi başka takım arkadaşının önüne düşer o vurur o da kale önünde bekleyen defans oyuncusunun bi yerine çarpar o döner biri vurur o da direğe çarpar o da döner son olarak birisi ee sikicem ama edasıyla abanır topa kaleye iki metre mesafeden o gol olur. sonra deliler gibi sevinilir seyirciyle bütünleşilir.seyirci de yeeeeeaaahh nidaları atmaktadır o sırada.
 • lig itibariyle ve atmosfer göz önüne alındıgında bence dünyadaki en keyifli futboldur ingiliz futbolu.ne de olsa futbolun anavatanıdır ingiltere.ancak sven goran eriksson isimli sahıs milli takım bazında ingiltereye,kendisi seneler boyu italyada calısmıs olması dolayısıyla,italyan futbol tarzını empoze etmeye calısmaktadır.bunun da kötü sonuclarını hep birlikte görmekteyiz.sir alex ferguson ın ingiliz milli takımı basında oldugunu düsünüyorum da,hersey cok daha farklı ve güzel olurdu...
 • 60 ve 70'li yıllardaki ingiliz futbol yıldızlarının teknik direktörlük yeteneklerinin fazla iyi olmaması,fransızların premier league hakimiyetinin artması* * ve fa'nında bu duruma zamanında yapamadığı müdahale sonucu yerlerde sürünen,prestijini kaybetmiş,takım oyunundan öte,moda olan:yıldızın olsun götün tavana vursun mantalitesine bürünmü$,kaybetmi$ ama adı her daim olacak,özleyeceğim futbol ekolü.
 • biraz esnek bir altyapı - üstyapı şeması olsa da kolay çıkarımcı bir görüş * sanayi devriminin ingiliz menşeli oluşu ile ingiliz futbolunun organizasyon anlayışı arasında bir korelasyon olduğunu iddia eder. en önemli kanıt ise sir alex ferguson'un istikrarlı yönetimi altındaki manchester united'da bilhassa andy cole-dwight yorke ikilisi döneminde optimum noktasını bulan ve zannımca diğer kulüplerde de benzeri bulunan bir mekanik, zincirleme paslaşma tekniğidir. ingiliz futbolcusu bu teknik ve dahil olduğu sistemin matematiğiyle öylesine içli dışlı olmuştur ki bugün bize bir komplo kurulduğu sanısıyla izlediğimiz o muhteşem golleri atmaları işten bile değildir. bu örgütlenme tribünde dahi tezahür etmiş ve uç noktalara vararak holiganizmi vücuda getirmiştir. weber olsaydı buna eksiltili bir tasımla protestan ahlakı ve holiganizmin ruhu bile derdi belli mi olur. gelgelelim türkiye'de sanayileşme ve devamındaki gelişmeler çok geç filizlendiği için anakronik kapitalist yapıların paralelinde futbol aynı hızda gelişmemiş, başarılar avrupa'ya nispetle küçük olmuştur. bu yüzden bizde spektaküler goller tesadüfen oluşur. ruhum acısından bunu bildi.
 • kamera çekiminden midir nedir bişmiyorum ama her an gol olacakmış gibi duran, ada futbolu diye de adlandırılan futboldur.
  ayrıca ingiliz futbolu diyoruz ama topun peşinde ingilizden çok fransızlar koşuyor.