şükela:  tümü | bugün
 • 1642-50 yılları arasında cereyan eden, parlamento taraftarlarıyla kral charles yanlıları arasında geçen savaş.

  (bkz: oliver cromwell)
 • jeanette winterson'in, puritanism'in kendi bunyesindeki sapkinliklarina degindigi 'sexing the cherry' adli romaninin bir bolumunde gecer.
 • parlamento taraftarlarının galibiyeti ile biten charlesın idam edildiği iç savaş, 1649-51 arası ingilizler iskoçları yenilgiye uğratıp irlanda da ki ayaklanmayı kanlı bir şekilde bastırınca ingiltere britanya adasının başat gücü oldu. 1707 de iskoçya ile birleşti.
 • tipik bir aristokrasi-burjuvazi catismasidir aslinda. 1. charles doneminde avam kamarasi uyeleri, lordlar kamarasi uyelerinden 3 kat daha zengin hale gelmisti. bazi vergi kokenli anlasmazliklar sonucunda burjuvazinin fazla guclendigini dusunen 1. charles, avam kamarasini feshederek kendisine bagli aristokrasi ve yari-katolik anglikan kilisesi ile birlikte otokratik bir yonetim tarzini belirledi. bunda fransiz olan kralicenin etkisi oldugu da soylenir.

  buyuk burjuvazi (presbiteryenler), kucuk burjuvazi(puritenler ve diger bagimsizlikci protestanlar) ve leveller denen egaliteryenler kralcilara karsi birleserek basina sonradan oliver cromwell'in gececegi bir ordu kurarak ayaklanir. daha once hicbir askeri tecrubesi olmayan puriten cromwell, kurdugu atli birliklerle kralci kuvvetlere karsi basari kazandikca bir sure sonra tum isyanci ordunun basina gecer. kralci ordular yenildikten sonra avam kamarasi tekrar acilir fakat oliver cromwell gucu ve iktidari birakmak istemez. lord protector olarak kendini bir nevi yeni kral/tiran olarak tayin eder. ordu saflarinda hakimiyet puriten ve leveller'larda oldugu icin bu gelisme buyuk burjuvaziyi de rahatsiz eder. oliver cromwell oldukten sonra kisa surede kurdugu yeni duzen yikilarak eski duzene geri donus yasanir (restoration). fakat bu da uzun surmeyecek, burjuvazi bu defa glorious revolution denen bir devrimle gucunu arttiracaktir. ingiliz ic savasina the great rebellion(buyuk isyan) denirken daha sonraki william of orange devrimine glorious revolution(buyuk/yuce devrim) denilir ingiliz tarihinde.
 • şöyle bir özet videosu yapılmış: http://www.youtube.com/watch?v=_hhlarkrwfk
 • demokrasi ile idare edildiği iddia edilen her ülkede ayrıntılı olarak öğretilmesi gereken bir savaştır. vatan, vatandaş, vergi, parlamento nedir öğretir.

  savaşın sonunda oliver cromwell sivil hayata dönüş yapmayı istese de parlamentonun kral ile anlaşıp, bir orta yol bulacağı ve küçük değişikliklerle eski düzenin devam ettirileceğine inandığı için bildiğin darbe yapmış hem parlamentoyu etkisiz hale getirmiş hem de birinci charles'ın kellesini almıştır. cromwell'e göre kral charles dindaşlarına el kaldırdığı için ve de katolik olduğu ya da olacağı ya da katolik kraliçesinin etkisinde olacağı düşünüldüğü için mutlaka cezalandırılması gerektiğini, bu cezanın da ölüm olması gerektiğini zorla kabul ettirmiştir.

  (bkz: cavaliers)
  (bkz: roundheads)
  (bkz: birinci charles)
  (bkz: thomas fairfax)