şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ince uzun ipeksi tüylü, beyaz üzerine siyah, portakal, limon renginde benek ve kırçıllı renklerde, birçok diğer ülkede olduğu gibi bizde de ''lavrak setter'' olarak bilinen (ünlü yetiştirici mr.laverak'dan dolayı) dünyaca ünlü, şık ve zarif olduğu kadar avdaki yetenek ve başarılarıyla da kendisini kanıtlamış bir ferma köpeğidir..
 • ingiliz setter laverack setter olarak da adlandirilir adini edward laverack'in isminden almistir, laverack 1877 yilinda 79 yasinda ölmüs ve tüm hayatini daha iyi av yapan ingiliz setterlerini yaratmaya ve yetistirmeye adamis bir avciymış.
  ingiliz setteri dedigimiz* koku müptelasi, mülayim, hirlasa bile isirmayan koca koca kemikleri disleri arasinda tuzla buz edebilme yetenegine sahip ama tüylerini dikeltip tirnaklarini çikarmis bir kedi karsisinda kuyrugunu bacaklarinin arasina sikistirarak yigitligin sanindan kaçma eylemini gerçeklestiren, escinsel egilimleri olan, kosan herseyin pesinden ayni eylemi gerçeklestirerek söz konusu bir ev ise herseyi altini üstüne getiren, tüm bu maymunluklarina ragmen esas vaziyette oturdugunda kafasinda peruk bir ingiliz aristokratini andiran yüzünde ben herseyi biliyorum ama sikimde degil ifadesi tasiyan sevgi manyagi bi köpektir...hayir rezzaktir...
 • dalmaçyalı ile haksız bir şekilde karıştırılan tür. ince uzun tüyleri ve hiçbir köpek türünde rastlanmayacak zenginlikteki espri anlayışıyla kolayca ayırt edilebilir. görüntü itibariyle da vinci tablolarındaki melekleri andırdıkları görülür.
  http://www.english-setter.de/dorena5a.jpg
 • özellikle gençken yerinde duramayan, sürekli gezmek isteyen, abazan değil cinsel açlık içerisinde olan tam bir av köpeği.

  lakin 14 yıl annesine, 3 yıldır da yavrusuna bakarak edindiğim tecrübelere göre, dişisi daha asildir, yaramaz değildir, işini yapar. ancak efendim genç ve erkek özelliklerini bir ingiliz setter inde topladığınızda durum tam tersine dönebiliyor. şöyle ki:

  -bu tür köpekler bir heyecan kumkuması oluyor, duydukları her kokuyu takip etmek istiyorlar. zincirsiz gezdirmeyiniz, kaybolur.
  -zinciri varken nereye çekerseniz oraya geliyor pek ısrar etmiyor, bu güzel.
  -çok canı sıkılırsa tasmasını çözüp kapıyı açarak kaçıyor, karnı acıkınca geri geliyor, kulubesini otel olarak kullanıyor, evet.
  -zinciriyle birlikte gezdirirseniz sürekli koşmak istiyor, hiç yorulmuyor, hiperaktif bir hayvan.
  -canlı cansız herşeyle cinsel ilişkiye girebilir, aman dikkat.
 • bugün 2 aylık bir yavruyu sahiplendik. eğitimi ve bakımı hakkında bilgi sahibi, yardımcı olabilecek yazarlar iletişime geçersiniz çok sevinirim.
 • enerjisi bitmek bilmeyen köpek cinsi. yorgunluktan ölse bile sürekli koşmak, oynamak ister. tüyleri yumuşacıktır, ama uzun tüylere sahip olduğu için düzenli olarak taranması gerekir. diğer setterlerden farklı olarak beyaz üzerine farklı renklerde tüyleri olduğu için, diğer beyaz ve albino köpekler gibi alerjik bünyeye sahiptirler. çok akıllıdırlar ve her şeyi kolay öğrenirler, ancak tabi ki tüm köpekler gibi verilecek olan ilgiye ve yetiştirilme şekline göre bu huyları farklılık gösterebilir.
 • hiçbir köpek cinsi apartman dairesinde bakılmak için uygun değildir, aksini idda eden mezopotamyalıdır.
  köpekler bahçeyi çok sever, bahçeli bir eviniz yahut benim ki gibi bir çiftliğiniz** *yok ise eziyet etmeyin hayvancağızlara.
 • sarı kahverengi benekleri olan güzel kızım.

  çok özledim.
 • 12 senelik bir dönem içinde kendisiyle sıkı bir gönül bağı kurduğumuz ve yakın zamanda kaybettiğimiz komşumuz.

  evet komşumuz. çünkü o çok sevdiğimiz h. ablanın biricik oğluydu.

  hareketli, sıcak kanlı, gezmeyi çok seven, kıskanç, kaprisli, zaman zaman küsen, peynire bayılan, mahallenin maskotu olan bir hayvandı.

  charlie... seni hatırladıkça bir yanım hep buruk kalacak. ama diğer yarım senin için hep gülümseyecek... huzur içinde uyu güzel dostum.