şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
867 entry daha
  • dizi izlemeye devam ediyorum şu anlık. doctor who'da 18.bölüme geldim. her gün 1 bölüm izliyorum klasik seriyi. şu an kayıp bölümlerin birindeyim.

açıkçası merak ettiğim bu kelime öğrenimi ne zaman duraklayacak veya azalacak. yani ne zaman hiç sözlüğe bakmadan veya sadece 1 2 kere kelimeye bakarak izleyebilmeye başlayacağım. tam 19 bölüm (0.bölümde var arada) izledim ve halen en az 50 kelime çıkıyor her bölümde. aynı anlama gelen farklı kelimeler o kadar çok kullanılmış ki. birde çok basit kelimelerin bilmediğim yan anlamları var arada. mesela bugün izlerken karşılaştım herkesin bildiği kelimelerden ''enjoy'' fakat cümle içinde anlamını çıkaramadım. sözlüğe baktım ''benefit''anlamına gelen bir anlamı daha varmış. ve böyle de çok var. lead, off vs. gibi.

belli bir yerden sonra azalacağına inanıyorum nereye kadar ilerleyecek hiçbir fikrim yok. ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim dizilerden önce kelime haznem yok denecek kadar azmış eğer ben 19 bölümden 1200'den fazla kelime öğrendiysem. bu kelimeleri birde tekrar aşaması filan var. ancak şu an bile öğrendiğim kelimeler tekrar tekrar kullanılabiliyor. en hoşuma giden yanı da bu zaten kelimelerle internette de karşılaşabilmem. geçenlerde rastgele bir oyun sahnesine bakarken, rastgele bir haber okurken bu kelimelere rastladım. facebook'ta da bazıları çok kullanılabiliyor. bunlar kalıcı oluyor genellikle.
  • some claim to know english, but the reality is they are not even close to understand a sentence. say, you're given the following passage, which i borrow from the harry potter and the order of the phoenix, if you just accomplish to comprehend a sentence, then congratulations, you know english.

"it took them twenty minutes to reach king's cross on foot and nothing more eventful happened during that time than sirius scaring a couple of cats for harry's entertainment. once inside the station they lingered casually beside the barrier between platforms nine and ten until the coast was clear, then each of them leaned against it in turn and fell easily through on to platform nine and three-quarters, where the hogwarts express stood belching sooty steam over a platform packed with departing students and their families. harry inhaled the familiar smell and felt his spirits soar...he was really going back..."

did not work out? then try this instead :

"harry awoke at half-past five the next morning as abruptly and completely as if somebody had yelled in his ear. for a few moments he lay immobile as the prospect of the disciplinary hearing filled every tiny particle of his brain, then, unable to bear it, he leapt out of bed and put on his glasses. mrs weasley had laid out his freshly laundered jeans and t-shirt at the foot of his bed. harry scrambled into them. the blank picture on the wall sniggered."

reference : rowling, j. k. (2004). harry potter and the order of the phoenix. london: bloomsbury.
  • bugün kursa başlayarak bir sene sonrasında c1 seviyesine gelmek gibi bir hedefim var.
  • seviye yükselmek için çalışıyosanız, fazla bişey öğrenemeyeceğiniz dildir.
  • kendinizi kastıkça öğrenemeyeceğiniz dil. belirli bir yaşı da geçtikten sonra tam olarak öğrenileceğine de ben inanmıyorum şahsen. (amerika'ya ingiltere'ye gidiyosanız başka tabi, ama yine de aksanınız yerinde sayar)
8 entry daha