şükela:  tümü | bugün
  • ülkemizde belirli üniversiteler dışında çokça görülen durum.

adama demezler mi kardeşim sen bilim üreticisisin. senede bilmem kaç tane makale yazıyorsun. kitapların var. nedir bunun referansları. dünyadaki yayınları takip etmiyor musun. hayatında kaç uluslararası kongreye katıldın. hangi dergide yayınlattın makaleni.

bilim üretiyoruz(!)
  • siyasi rüzgara yakınlığı sebebiyle yol almış bir yaprak. ülkenin içleri acısı halini tastikleyen, en üzücü durumlardan biri. bir türk dünyaya bedel referanslı bilinçli yozlaşmanın içe dönük yansıması. utanç kaynağı.
  • dersi ingilizce anlatamayınca, türkçe anlatmaya devam eder. bu yaptıgı davranışın, normal, kabul edilebilir olduğuna inanır. ona göre suçlu olan dersi ingilizce anlatacaksin diyen yönetimdir.
  • bir sekilde okumaya mecbur oldugu makaleleri master ya da doktora ogrencilerine dagitip turkceye cevirmelerini isteyen akademik unvana sahip kimse. teoride ingilizce bilir, pratik icler acisi.

bulundugum universiteye gecici arastirmaci olarak gelen bir docentle aramda gecen diyalog :
    --okuyorum, sozluk yardimiyla anlayabiliyorum da ancak konusmakta zorlaniyorum, bu yuzden aksamlari ingilizce kursuna gitmek istiyorum. universitenin boyle bir imkani var mi ya da bana hangi kurslari onerebilirsiniz?"
    --"dumura giden yolda hep beraber" diye bir kurs var ama aksamlari da kurs veriyorlar mi bilmiyorum, bir bakalim.
  • vardır böyleleri. üstüne bir de yazılan makalelerin kaynaklarını isterler ve olmayan ingilizceleriyle kontrol ederler(!). bu akademisyen sıfatını nasıl aldıkları da bazen merak konusudur.
  • özellikle anadolu üniversiteleri diye adlandırılan üniversitelerimizde elinizi sallasanız kesin birine denk gelecektir.

(bkz: zibil)
  • ingilizce bilmeyen basbakan kadar tuhaftir.
  • akademisyen değil memurdur.
  • eğer alanı yabancı dil gerektirmiyorsa gayet normaldir.
  • akademisyen olmaması gereken akademisyendir. türkiye'de bu işler doğru düzgün yürüseydi, abuk sabuk insanlar akademisyenim diye dolanamazdı ortalıkta.