şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'deki eğitim şartlarıyla makul karşılanabilecek mühendis türü. fakat bu insan kendi yolunu kendisi çizmeyecekse veya memur olamayacaksa, ömrünün sonuna kadar piyasadaki maaşların çok altında ve çok kötü koşullarda çalışacaktır.
  • makine mühendisiyse almanca bilmesi muhtemel olan mühendistir.
  • sadece ingilizce bilen mühendis yeteri kadar kötüyken ingilizce bilmemesi ile oluştan kaybeden mühendistir. mühendislik sadece hesap kitap değildir. insan ilişkileri olayın en temel kısmını oluşturur ve siz insanlarla iletişim kuramazsanız hiçbir anlamı kalmaz. ne diye öğreneceğim ne işime yarayacak bu dil demeden öğrenmeli dilleri.
  • mühendis değildir o. ustabaşından farksızdır.

türkiye'deki mühendislik fakültelerinin eğitimleri, tabi belli başlı teknik okullardan bahsediyorum, gayet güzel ingilizce eğitim veriyorlar.

hem artık ingilizce öğrenmek için illa okulda bu tarz eğitim verilmesi de gerekmiyor, işe alırken ingilizce biliyor musun diye bile sormuyoruz.

bu tarz mühendisler aldıkları eğitime göre maalesef piyasanın çok altında maaş alıyorlar.

artık yurt dışı bağlantısı olmayan mühendislik firması kalmadığı için, tercüme hataları da projeleri riske attığı için iş bulmaları da çok zor.

en güzeli bir an önce en az bir yabancı dil öğrensinler. zaten mühendislik terimlerinin çoğu yabancı, kısa zamanda pratik mratikle işlerine yoluna koyabilirler.
  • anadoludan bir üniversiteden mezun olup, pre intermediate seviyesinde ingilizce bilen , üstelik iyi maaş alanına şahit olduğum mühendistir. firmalara şaşırmamak elde değil. bırak mühendisliği artık lise mezunu adamın bile ingilizce bilmesi bir gerekliliktir. milliyetçi gereksiz duygularla düşünmeye gerek yoktur dünyanın ortak dilini bilmeyen bir mühendis gitsin musluk tamir etsin.
  • değil proje yaptırmak; tekniker olarak dahi yanımda çalıştırmayacağım insandır.