şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'deki eğitim şartlarıyla makul karşılanabilecek mühendis türü. fakat bu insan kendi yolunu kendisi çizmeyecekse veya memur olamayacaksa, ömrünün sonuna kadar piyasadaki maaşların çok altında ve çok kötü koşullarda çalışacaktır.
  • makine mühendisiyse almanca bilmesi muhtemel olan mühendistir.
  • mühendis değildir o. ustabaşından farksızdır.

türkiye'deki mühendislik fakültelerinin eğitimleri, tabi belli başlı teknik okullardan bahsediyorum, gayet güzel ingilizce eğitim veriyorlar.

hem artık ingilizce öğrenmek için illa okulda bu tarz eğitim verilmesi de gerekmiyor, işe alırken ingilizce biliyor musun diye bile sormuyoruz.

bu tarz mühendisler aldıkları eğitime göre maalesef piyasanın çok altında maaş alıyorlar.

artık yurt dışı bağlantısı olmayan mühendislik firması kalmadığı için, tercüme hataları da projeleri riske attığı için iş bulmaları da çok zor.

en güzeli bir an önce en az bir yabancı dil öğrensinler. zaten mühendislik terimlerinin çoğu yabancı, kısa zamanda pratik mratikle işlerine yoluna koyabilirler.
  • değil proje yaptırmak; tekniker olarak dahi yanımda çalıştırmayacağım insandır.
  • bir süredir "x bilmeyen mühendis" furyası sürüyor.

burada x = ingilizce ise, mühendis = 0

diyebiliriz.

yeni mezun olmuş ve ingilizce bilmeyen bir mühendisin doğru düzgün bir yerde iş bulması bugün çok zordur. belki eski mühendisler ingilizce olmadan tecrübeleriyle bir kapı açabilirler o da belki. özel durumlarda yani.

termoyu geçecek kadar bilin, autocad'i her zaman öğrenirsiniz ama ingilizceyi öğrenmeden mezun olmayın. anlıyorum ama konuşamıyorum da buna dahil.
  • gunumuzde muhendislik let me google it for you muhendisligi oldugundan cidden durumu zor muhendistir cunku cogu kaynaga erisemez..

diger -x bilmeyen muhendislerle asla karsilastirilmamali, ingilizce biliyorsa, matlabi autocadi ogrenir zaten, te allaaamm..
  • x bilmeyen mühendis, y bilmeyen mühendis, vs başlıkları içinde en yerinde önermeye sahip başlık ingilizce bilmeyen mühendistir. yüzde yüz ingilizce eğitim veren mühendislik fakültelerinde yaptırılan tüm ödevler, projeler, sunumlar, tez konuları için ingilizce makaleler ve kaynaklardan faydalanılırken kendi dilimiz olan türkçe kaynakların ne kadar az ve yetersiz olduğunu fark etmek çok kolay. dolayısıyla ingilizce bilmeyen birinin türkçe eğitim veren fakültelerde ne kadar sınırlı kaynak ile eğitim aldığı düşünülünce doğacak vizyon farkı, bilime yaklaşım ve konulara hakimiyet kaçınılmaz olacaktır.

eklemeden de geçemeyeceğim, ülkemizde malesef mühendislerden zaten mühendislik yapmaları beklenmediğinden bu kişiler ne kadar eksiklerle mühendis olduklarının da asla farkına varamayacaklardır.
  • yoktur.

cv'sine göre bakacak olursak sanmıyorum ki kimse bilmiyor olsun. hepimiz ileri düzey.
  • mühendislerin dili matematikdir, başka bir dil değildir. ingilizce bilmeyen mühendis olabilir ama matematik bilmeyen olamaz. ara eleman ülkesinden çıkan kişilerin bu tip mühendisleri eleştirmesi normaldir.

neymiş ingilizce bilmeyen mühendis değilmiş bu mantığa göre çince bilmeyen de mühendis değildir diyebiliriz. bunu söyleyen kişilerin çoğunluğu çince bilmiyordur bu yüzden mühendis değildir dikkate almayınız.

not: en büyük hobim, insanları ezenleri ezmektir.

eğer mühendisseniz ve ingilizce yada mühendislik alanınızda en fazla kaynak hangi dildeyse ve bu dili bilmiyorsanız yapmanız gereken iki şey var bunlardan birini seçip bu yolda ilerlemek durumundasınız.

ya o dili öğreneceksiniz yada alanızda yeni şeyler bulmaya çalışıp. bulduklarınızı sadece türkçe diliyle yayınlayarak , türkçeyi o dalda öğrenilmesi gerekli bir dil haline getirmektir.bu şekilde yabancılar türkçe öğrenmek zorunda kalır. sizinde başka dil öğrenmenize gerek kalmaz.
  • neden bu kadar itin götüne sokuluyor anlamıyorum. gören de sanıcak ki memleketteki tüm şirketler çok uluslu şirketler. sabah akşam ingilizce konuşuluyor, türkçe konuşunca mühendislik olmuyor.
    ulan şu memlekette onbinlerce elektrik ve inşaat mühendisi çalışıyor adamların hayatı boyunca karşılaşacakları tek yabancı dil kürtçe.
    tamam çalıştığın şirkete veya iş koluna göre ingilizce bilmen gerekebilir. özellikle araştırma ve kendini geliştirme için çok önemlidir. ancak her iş kolu için geçerli değildir.
    tanıdığım ingilizce bilmeyen onlarca mühendis var hepsi de hayatlarını kolaylıkla sürdürebiliyorlar.

not: ingilizce bilen mühendis