1. sanirim "keyboard" idi
  2. ozellikle c syntax'li dillerde buyuk fayda sagliyor.turkce klavyeyi tasarlayanlar enter tu$unun oralara toplanmi$ tirnak, noktali virgul, ko$eli parantez gibi karakterleri harcadiklari icin turkce klavye ile program yazarken bu karakterleri shift kombinasyonlari ile buluruz. ingilizce klavyede ise $ak diye basilir olmasi gereken yere.
  3. sadece türkçe bişeyler yazarken kullanılmayan klavye..
  4. kimi türkçe kelimelerde varlığı anlaşılamayan klavye şekli.

örn: "saat ikiye yirmi var" .
  5. kod yazarken kullanilmadigi halde rsiye filan sebebiyet verebilecek klavye.
  6. normal yazi yazma hizini arttirsa da kod yazma hizini ilk baslarda yavaslatan bir seymis, ben bugun bunu gordum. bunca zaman ; = / ' vs karakterleri icin shift'e [ ] { } \ | ~ ` vs karakterleri icin de alt gr'ye basmaya alismis bir bunyede egreti duruyor bu klavye. eninde sonunda alisiliyor tabii o ayri bir konu..
  7. turkce karakter ihtiyacinizi kolay karsilayamadiginiz klavyedir. internetten yazmaniz gereken sozu aratip copy paste etmeniz basit bir cozumdur...
  8. ~ ve ` karakterlerini yazmak ne rahatmis aslinda diye dusundurtur. ikinci bir karaktere basmaya gerek birakmaz. ayrica @ icin de guzel bir kombinasyonu vardir kendisinin.
  9. bu buyuk gunde, bilgisayara format atmak zorunda kalmakla birlikte beni ele gecirmis ve beni deneme yanilma yontemine suruklemis klavye. turkce klavyeye gecmekle * sozlukte kalmak arasinda ikinci secenegi secmemi de saglamistir/*
  10. c turevi diller ve pascal programcilari icin ideal klavyedir cunku "statement sonu", "karakter cevreleyicileri", "esitlik kontrolu", "array indisine ulasma", "attribute tanimlari", "dosya dizin ayraci", "literal escape karakteri" gibi islere yarayan isaretleri shift'e basmadan yazabilirsiniz. bunlarin tamami icin turkce klavyede ek bir tusa basmak gerekir. ayrica suslu parantezler ve pipe karakteri mesafe olarak shift parmagina daha yakindir.

ingilizce klavye hakkında bilgi verin