şükela:  tümü | bugün
 • öne sürdüğüm önerme.
  ilkokul 4. sınıftan beri ingilizce dersi alıyorum. yetmedi anadolu lisesine gittim. o da yetmedi %100 ingilizce egitim veren bir devlet üniversitesine gittim. evet devlet üniversitesi. türk devletinin üniversitesi.
  ama gel gör ki bir yabancıyla konuşurken dilim dönüp de iki lafı bir araya getiremiyorum. dinlemede okumada sorun yok da konuşma sıfır bende.

  edit: ironiydi gençler sakin olun. demirtaşın ayıbıyla dalga geçmek için açtığım başlık. komiklikler şakalar olur sandım. girmeyin birbirinize.

  edit2: ingilizce biliyorum. derdimi anlatacak kadar*
 • yanlış önerme.

  lisans seviyesine kadar aynı seviyede ingilizce eğitimi aldım. %30 ingilizce eğitim veren bir devlet üniversitesinde 4.sınıf öğrencisiyim. (ingilizce dersler türkçe anlatılırdı.) kız arkadaşım yabancı ve günün en az 8 saati ingilizce konuşuyorum.

  yani senin ingilizce konuşamaman türk devletinin ayıbından ziyade senin dalyaraklığından kaynaklanıyor.
 • bu kadar seye ragmen yabanci dil ogrenemediysen sorun sendedir baskan.

  kiyas olsun diye soyluyorum. lisede 1 yil ingilizce hazirlik okudum, yasim 31 oldu. hala onun ekmegini yiyorum. biraz uzerine dusup ek kurs almaya calissam altyazisiz yabanci dizi izleyebilecek seviyeye gelirim.

  neyse,

  yuce türk devletinin sorumlu tutulmamasi gereken bir basarisizlik hikayesi.
 • pratik yap o zaman. devlet memur mu göndersin senin pratik yapman için?
 • bu kadar yaygara kopuyor da ben nasil ogrendim arkadas! hic ozel ders ozel kurs gormedim. devlet okulunda herkesle ayni sistemden gectim. ben istanbul’da ogrendim. esim samsun’da ayni sistemle ogrendi. esimin en yakin arkadasi ardahan’da ayni sistemle ogrendi. hepimiz catir catir konusuyoruz. bir gun oturduk ucumuz tartistik. bambaska sehirlerde ayni sistemden biz ogrendiysek herkes ogrenebilir. bakin ulkemizin uc farkli cografi bolgesinden sehirlerle ornek verdim. ki biri ardahan dikkatinizi cekerim.
 • tamamen ülke zihniyeti ile alakalı..

  belli bir yaştan sonra dil öğrenmek ciddi bir disiplin ve özveri istiyor;aynı şekilde öğretmekte.. günümüzde ne öğretmenlerde ne öğrencilerde bu özveri var.. yoksa devlet okullarında verilen ingilizce kitaplar ve ders saatleri gayet geçerli..
 • ...
 • ne yazık ki 4. sınıftan itibaren gramere boğulduğumuz içindir. halbuki dil öğretmek için o kadar çok yöntem ve teknik var ki bunlardan pratiğe odaklı olanlar kullanılsa, öğretici gramer yerine diyaloglarda, okuma parçalarında vs. verilse gramer, öğrenciler konuşmaya teşvik edilse, aktiviteler gramer kurallarına yönelik değil de pratiğe dayalı olsa konuşamamak diye bir şey kalmayacak. mesleğe başladığımda pratiğe dayalı tüm yaklaşım ve metodları uygulayacağım, azıcık sabır arkadaşlar.*
 • adam demiş eğitim boktan okuldaki bilgiyle bi sik olmuyor bize katmıyor. siz demişsiniz ki pratik yap kursa git okuldaki bilgiyle kalma.. adam sanki bunu düşünememiş de akıl veren yaraklar var ya. odtü dahil mezun olup adam gibi ingilizce konuşan tanımıyorum. okulun üstüne kursa gidip bi ton dizi izleyip yurt dışına çıkmadan elle tutulur bişey yapamıyoruz.. kosova da bile 5 yaşındaki çocukların ingilizce konuştuğunu gören gözlerin sözleri bunlar..