• ingilizceye ne kadar maruz kalırsanız, o kadar zihninize işler.

bugün sabahatan başlayın süre tutmaya. kaç dakika ingilizce'ye maruz kalıyorsunuz?

neler yapıyorsunuz? podcast dinlemek? video izlemek? film? dizi? apptan alıştırma çözmek? yapay zeka ile konuşmak?

ingilizce öğrenirken gelişmeyi hedef alıyorsanız podcast önerisi yapayım bir tane:

ted talks daily.

sabah ingilizce kısa bir şey dinleyeyim diyenler için de youtube'dan sabah rutinleri ile ilgili bir şey:
    7 things...

hayatın sırrı temastır.
    temas yüzeyinizi arttırın.
  • bu akşam itibariyle ingilizce konuşma yolunda ilk ciddi dersimi almış bulunmaktayım. yaza kadar bu işin üstüne bir çizgi atmış olacağım. i am very excited :))
  • herkese muhteşem bir tavsiyem var; kawasaki arkadaşı takip edip onun yolunda ilerleyin, o başardıysa hepimiz başarabilriz

https://youtu.be/jm9beizigbe?si=btnsv2td-7mffvhf
  • bir türk ingilizce öğretmeni olmayıp ingilizce öğrenmenin gerekliliği üzerinde çok duruyorsa, bu konuda dili bilmeyenlere yükleniyorsa onda milli bilinç aranmaz. mankurttur.
  • dün debeye giren entryimden sonra birçok kişi online ingilizce kursu seçmek için bana mesajla ulaştı ve doğrudan hangi platformu tercih etmeleri gerektiğini sordu. prensip gereği hiçbir firmayla ilgili olumlu yada olumsuz paylaşım yapmak istemediğim için konuyu kendi bilgi ve tecrübelerim doğrultusunda ilkeler çerçevesinde açıklamaya karar verdim.

ingilizce kursu seçmek ya da hangi öğretmenden ders alacağına karar vermek, kimi zaman koca bir okyanusta pusulasız kalmak gibi hissettirebiliyor. internette ücretsiz sunulan ingilizce materyallerin çoğu kalitesiz ve maalesef çoğu zaman, başladığınızdan daha çok kafanız karışık ve bunalmış hissetmenize sebep oluyor. böyle oluncada türkçedeki şu söz aklıma geliyor “yarım doktor candan yarım avukat maldan eder” peki yarım ingilizce öğretmeni ya da platformu bizi neyden ediyor? zamanımızdan, paramızdan, dil öğrenme iştahımızdan ve daha fazlasından ediyor elbette.
    birçok ingilizce kursunun ve öğretmeninin, dili yanlış bir şekilde öğrettiğine şahitlik ettim. birçok öğrencinin paralarının ve zamanlarının boşa gittiğini gördüm. bence bir platform tercih ederken şu check list kullanılmalı:

1. nitelikli ve deneyimli öğretmenler

öğretmenlerin kalitesi, herhangi bir kurs için çok önemli. hatta bence en önemli şey. öğretmeninizle uyum sağlarsanız gerisi çok kolay hallolur. aslında, öğrencilerin ingilizce kurslarından yeterli verimi alamamalarının bence bir numaralı sebebi, yanlış öğretmenlerdir. bu nedenle bir online ingilizce dil platformu seçerken öğretmenleri nasıl aldıklarına nelere dikkat ettiklerine ya da etmediklerine göz atmanız doğru kararı vermenizi sağlar. sonuçta siz bir öğretmenden ders satın alıyorsunuz. bu platformlarda size aracılık ediyor.

2. öğrenci görüşlerini biraz dikkatlice inceleyin

bence sizden önceki öğrencilerin yorumlarına bakmanız bir firmayı değerlendirmenin başka iyi bir yoludur. sonuçta, bu yorumlar, belirli bir kurs hakkında kursun web sitesinde veya sosyal medyasında açık olmayan önemli içgörüler sunabilecek öğrenciler tarafından yapılır. şu ana kadar hiçbir firmanın kendi sitesinde ya da sosyal medyasında olumsuz bir yorum görmedim.bu nedenle özellikle ekşideki yorumları okumanız ve bu yorumları yazanların profillerini ziyaret ederek önceki entrylerine göz gezdirmeniz size çok fazla ipucu sağlar. böylece kim trol içerik üretiyor kim gerçek kullanıcı ayırt edebilirsiniz. tabi bir de markanın şikayetvar profiline de bakıp kullanıcıların ne tür şikayetlerde bulunduğuna göz gezdirmekte bence kesinlikle fayda var.

3. kullanılan kamerali görüşme sisteminin kalitesi
    online özel derslerimde birçok platformda çalıştım ve platformun kullandığı kameralı görüşme sisteminin kalitesi, sesin kusursuz iletilmesi vb. etkenler ders kalitemi çok fazla etkiledi. dolayısıyla platformda kullanılan teknolojiyi bilmenizde ve o teknolojiye yönelik eleştirilere bir göz atmanızda yarar var. o teknolojinin internette diğer kullanıcılar tarafından aldığı şikayetlere de bakmak zorundasınız tabiki.

4. iyi müşteri hizmeti

bence diğer önemli bir hususta platformun canlı müşteri hizmetleri sunup sunmadığına bakmanız. çalıştığım bazı platformlarda bu destek çok iyi veriliyordu ve öğrenciler kolayca problemlerini çözebiliyordu. bazılarında ise maalesef öğrenciyle öğretmen başbaşa bırakılıp sorunu çözmeleri bekleniyordu.

5. materyallerin kalitesi

kullanılan öğretim materyalleri bence dil öğretimin %50’si ve bazı platformlar maalesef sadece kendi hazırlattıkları “ucuz” materyalleri kullanmanıza izin veriyorlar. bu da öğretmeninizin pedegojik olarak çok daha yararlı ve kaliteli yayınevlerine ait materyalleri kullanmasını engelliyor.

6. bir kurs takip sistemi olup olmaması

ders verdiğim bazı platformlarda öğrenciye ait tüm gelişimin tutulduğu bir gelişim takip sistemi varken bazılarında yoktu. daha önce ne yaptığını ve ne yapmayı amaçladığına dair bilgiler olmadan bir öğrenciyle karşılaştığımda bu durum öğrencilerime yeterince yardımcı olamamama neden oldu.

elbette ingilizce platformları her yerde.. önemli olan bir platformun başlığı altına gidip oradaki yorumları okumak değil. ya da bu entryimi favorilere atıp geçmek de değil. doğru ingilizce platformunu seçip ingilizce öğrenmek için çaba sarf etmekte.
  • yaş olmuş 40 küsür... öğrenmemin zorunlu olduğu bir durum. kursa gideyim dedim çoluk çocuk "abi naaabbbbannn burda" der gibi, kaçtım kurtardım kendimi. konuşma programları vs.. varmış, para tuzağı gibi geliyor. bir de ne konuşayım, yes no var sadece.. e... sonra karşılıklı bir birimize mi bakıcaz. :) nasıl çıkacağınız kısır döngüden, tavsiyesi olan :)
  • nokta atisi bir trick vermek gerekirse
    karaoke yapmak en eglenceli yontemlerden biridir.
  • dıyalekt

bu siteye eba veya e devlet şifrenizle girebilirsiniz .
    siteye girdikten sonra a1 den başlayarak listening , writing , grammar, vocabulary
    reading, speaking alıştırmaları yapabilirsiniz .
    ayrıca sitede ingilizce kitap pdfleri ve ingilizce haberler var.
hesabın var mı? giriş yap