şükela:  tümü | bugün soru sor
 • devamlı maruz kalmak en etkili yollardan birisidir. hiç bir zaman düblajlı bir film/dizi izlemeyin. bir dil öncelikle duyarak öğrenilmeye başlanır aynı bebeklerin konuşmayı öğrenmesi gibi. onlarda önce duymayı sonra konuşmayı çok çok ilerdede yazmayı öğrenir. bizde ne yazık ki tam tersi bir uygulama / öğretme söz konusu, o yüzdende "anlıyorum ama konuşamıyorum" geyiğini çokça duyarsınız.

  kullandığınız bütün cihazları / arayüzleri / programları ingilizceye çevirmekte göz aşinalığı açısından yardımcı olacaktır. ulaşabileceğiniz mesafede bir sözlük / telefonunuzda app. barındırın, bilmediğiniz kelimerlere hızlıca bakabilmeniz için. bir süre sonra hem duymaktan hemde devamlı görmekten kaynaklanan aşinalık bazı kalıpları beynin arkasına atarak otomatiğe bağlamanıza sebebiyet verecektir. geniş bir kelime dağarcığı en karmaşık tense'leri ezberlemekten 100 kat daha etkilidir.

  bunlardan sonrada konuşma geliyor zaten ama onun için karışınızda birinin olması şart.
 • seviyeden seviyeye değişecek tavsiyelerdir. yeni başlayan seviyesinde başka intermediate seviyesinde daha başka tavsiyeler olabilir. imkanları sınırsız, maddi durumu çok iyi olan zaten sık sık yurtdışına çıkıp, abd'ye, ingiltere' ye ya da ingilizce konuşulan başka bir ülkeye gidip tavsiyeye gerek kalmadan öğrenebilirsiniz belki ama imkanlarınız sınırlı maddi durumunuz yurtdışına çıkıp bu dili öğrenmeye el vermiyorsa tavsiyeler işe yarayacaktır. en büyük adım zaten bu tavsiyelere kulak vermektir. kendine inanmak ve ingilizceyi gerçekten öğrenmek istemektir. eğer bunu azminizle de birleştirirseniz, bence bu dili öğrenemeyecek insan yok. benim genel felsefem şudur: kimse size bir şey öğretemez; siz başkasından bir şey öğrenirsiniz. bu yüzdendir ki çok ünlü dil kurslarına gidip hala ingilizce konuşamayan insanlar var, çünkü kurs size dili öğretmez, siz kendiniz öğrenirsiniz, kurs ancak yardımcı olabilir.

  naçizane tavsiyelerim:

  1- beginner veya stage 1 seviyesinde kitaplar okuyup yeni sözcükleri cümle içinde kullanmayı deneyebilir ve öğreninceye kadar tekrar edebilirsiniz:

  http://www.hepsiburada.com/…emcujnk4tbocwm0qavd_bwe

  2- youtube' daki ted konuşmaları çok etkilidir ama onlar ağır geliyorsa daha basit videolara, özellikle çocuklar için hazırlanmış çizgi film tarzı ya da yukarda bahsettiğim gibi ingilizce hikayelerin sesli videolarını da izleyebilirsiniz:

  https://www.youtube.com/…uery=english story level 1

  3- yine youtube' da "lyrics" aramasıyla sevdiğiniz ingilizce şarkıların internetten türkçelerini öğrenebilir ve ezberleyerek yalnız kaldığınız bir ortamda karaoke yapabilirsiniz:

  https://www.youtube.com/…esults?search_query=lyrics

  4- basit seviyelerde diyalog veya şiir ezberleyerek bunları aynanın karşısında canlandırabilirsiniz:

  https://agendaweb.org/…l-english-conversations.html

  5- eğer internet imkanınız yoksa uydudan şifresiz yayın yapan ingilizce kanalları izleyebilirsiniz: trt world, a news ve favorim gayet açık ve net konuştukları için japonların uluslararası kanalı nhk world.

  (anlamasanız dahi bir kenarda açık olsun, anlamadan dinlemek yani kulak dolgunluğu da çok önemli)

  6- hemen herkesin vereceği tavsiyeleri de eklemek gerek: altyazılı dizi ve film izlemek, hoşuna giden replikleri tekrar etmek. bir kere altyazılı izledikten sonra, dizinin aynı bölümünü ingilizce altyazılı ve son olarak altyazısız izleyin. dizi dedim çünkü film sıkıcı ve zaman alıcı olabilir ama sevdiğiniz bir film için bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

  7- ingilizce günlük tutun. tıkandığınız yerde google translation kullanmanızda bence bir mahzur yok. ama mutlaka yazdıklarınızı okuyun.

  8- sizinle bu yola baş koyacak bir arkadaşınızla ya da ingilizcesi iyi olanlarla pratik yapın.

  9- video diary ya da video blog dediğimiz bir şey var. bu günlük dediğimiz şeyin resimlisidir :) yani ingilizce olarak bir gününüzü anlatıyorsunuz ve kameraya alıyorsunuz. öncesinden hazırlık yapabilirsiniz.

  windows için mağazada şöyle bir uygulama var ama ne kadar güvenirsiniz bilmem. en basiti selfie modunda videolar kaydetmek.

  10- hikayeli bilgisayar oyunu oynamanız hem eğlendirir hem ingilizce öğretir.

  11. sık sık sözlük karıştırın. her gün bunu uygulayın, sözlük okuması yapmak çok önemli.

  12- ingilizce-ingilizce sözlükten basit kelimeleri bir deftere yazın:

  örneğin apple: a round fruit with firm, white flesh and a green, red, or yellow skin.

  13- kelime listeleri oluşturun, kelime kartları yapın hazırladığınız kelime kartlarını her gün tekrar edin.

  14-evin sağına soluna (örneğin buzdolabının kapağı, klozetin yanı, kapının üstü, yatağın yanı) post-it' lerle kelime listeleri yapıştırın.

  15- bir günde kurduğunuz bütün cümleleri not edip, bunları google translation ya da başka birinden yardım alarak ingilizceye çevirip ezberleyin. buna bir hafta boyunca en çok kullandığınız cümle kalıpları ve kelimeleri de ekleyebiliriz.

  çünkü şu habere bakarsak, türk insanı günlük ortalama 400 farklı kelime kullanarak konuşuyormuş. eh sizin entelektüel bir insan olduğunuzu düşünürsek hadi sizinki 1000 olsun. e o zaman kardeşim demek ki ben bu 1000 kelimeyi ezberlesem çat pat konuşur hale gelmem lazım. * tarzanca da olsa konuşurum belki.

  16-bütün cihazları ingilizce dilinde kullanın.

  17- yatarken, uykuya "audio book" dediğimiz sesli kitaplarla dalın.

  18-ingilizce görüntülü konuşma yapın. sapıklardan biraz zor sıra gelir ama. güzel bir uygulama bulursam editlerim.

  19-en çok kullanılan kelimelere odaklanın. *

  20- mutlaka bir kelime defteriniz olsun. buna karşılaştığınız yeni kelimeleri yazın ve sık sık tekrar edin. eğer sizde işe yarıyorsa, bir kelimeyi 5 kere, 10 kere de yazabilirsiniz. çok eleştirilen bir uygulama olsa da, yer yer yararı olabilir, eğer yukardaki maddeleri uyguluyorsanız.

  21- hiç ingilizce bilmeyen bir yakınınıza yeni öğrendikleriniz öğretmeye çalışın. başkasına bildiğini öğretmek kadar iyi bir pekiştirme yöntemi yoktur.

  22- anlamasanız da ingilizce dergi ve gazeteleri okuyun. çünkü şu an konuşulan ingilizce öğrenilen ingilizceden çok farklı ve güncel olayları okumak, ingilizceyi geliştirme adına önemlidir; çünkü dil yaşayan bir şeydir.kültürü de öğrenmek gerekir ve bu gazeteler aracılığıyla biraz daha yakından tanıma imkanı kazanılabilir.

  23- kendinize yurtdışından bir penpal yani mektup arkadaşı edinin; aslında facebook'tan rastgele bir yabancıya yazarak bu süüreci başlatıyorsunuz. yani ben 10. denememde başarmıştım. 2-3 yıldır kanadalı bir ressamla görüşüyoruz. google'da arayınca ilk şöyle bir şey çıktı. belki işinize yarar. sizi arama zahmetinden kurtardım hadi yine iyisiniz.

  24- arkadaşlarınızla ingilizce kısa film çekebilirsiniz. örneğin kırmızı başlıklı kızı ingilizce olarak canlandırabilir. hatta ilerleyen süreçte kendi metninizi yazıp oynayabilirsiniz.

  25- içinizden karşınızdaki kişilerin konuşmasını ya da sizin ona söyleyeceğinizi ingilizceye çevirin.

  26- yine eleştirilen bir teknik ama yukarıdaki maddeleri uyguladıktan sonra çok zararlı olacağını sanmadığım : hafıza teknikleriyle ingilizce olayı. tek başına kullanılacak bir yöntem değil ama kısmen yararlanabilirsiniz bence.

  27- ingilizce olarak isim-bitki- hayvan oyunu ya da ingilizce tabu gibi oyunlar bulun. hatta kendinizde bir oyun uydurabilirsiniz: şöyle bir oyun da var internette.

  28- öğrendiğinizi düşündüğünüz yeni kelimelerin sadece ingilizcesini yazın ve türkçesini tahmin etmeye çalışın.

  29- yds' ye hazırlanın. çıkmış soruları çözün. örnek sorular çözün. yds ingilizceden başka her bir boku ölçüyor gibi ama yine de katkıda bulunur ingilizce öğrenmenize.

  30- bütün bunları busuu , duolingo, memrise, voscreen, rosetta stone gibi akıllı telefon uygulamalarıyla destekleyin. android için oxford'un şu uygulaması da güzel tavsiye ederim.
 • http://edition.cnn.com/cnn10

  cnn ten haber bültenlerini takip edebilirsiniz. transkriptlerine ulaşmak ingilizce altyazı ile izleme imkanınız var.
 • (bkz: #74398015)
 • öncelikle kendinize, heyecanınızı kaybettiğiniz anda yeniden motivasyon verecek bir neden bulun, daha sonra bu nedene sıkı sıkı sarılın.

  ben bu ülkeden gidebilmek için öğrendim, bir arkadaşım yabancı kadınlarla anlaşabilmek için öğrendi.
 • eğer pratik yapacak kimse bulamıyorsanız konuşmayı geliştiren en etkili yöntemi sokak röportajlarını izlemek ve arada bir durdup sorulara sanki size yöneltilmiş gibi ciddiyetle cevap vermeye çalışmaktır bence.

  çok etkili bir yöntem.
 • dil dile degmeden dil ogrenilmez
 • konuşurken let it go taktiği ile ister tarzanca olsun ister anlamsız olsun hiçbir zaman cesaretinizi kaybetmeyin. ingilizce konuşmazsanız, ingilizce konuşamazsınız. sürekli konuşun. ayna karşısında, kendinizi videoya alarak, izlediğiniz dizi veya filmde söylenenleri tekrar ederek. her yöntemi deneyin.
 • entrylerin aralarına ingilizce cümleler sıkıştırmayı deneyin, yanlış yazarsanız zaten anında düzeltmeler konusunda geri dönüş alıyorsunuz :)
 • (bkz: dil mektebi)