şükela:  tümü | bugün
  • devamlı maruz kalmak en etkili yollardan birisidir. hiç bir zaman düblajlı bir film/dizi izlemeyin. bir dil öncelikle duyarak öğrenilmeye başlanır aynı bebeklerin konuşmayı öğrenmesi gibi. onlarda önce duymayı sonra konuşmayı çok çok ilerdede yazmayı öğrenir. bizde ne yazık ki tam tersi bir uygulama / öğretme söz konusu, o yüzdende "anlıyorum ama konuşamıyorum" geyiğini çokça duyarsınız.

kullandığınız bütün cihazları / arayüzleri / programları ingilizceye çevirmekte göz aşinalığı açısından yardımcı olacaktır. ulaşabileceğiniz mesafede bir sözlük / telefonunuzda app. barındırın, bilmediğiniz kelimerlere hızlıca bakabilmeniz için. bir süre sonra hem duymaktan hemde devamlı görmekten kaynaklanan aşinalık bazı kalıpları beynin arkasına atarak otomatiğe bağlamanıza sebebiyet verecektir. geniş bir kelime dağarcığı en karmaşık tense'leri ezberlemekten 100 kat daha etkilidir.

bunlardan sonrada konuşma geliyor zaten ama onun için karışınızda birinin olması şart.
  • http://edition.cnn.com/cnn10

cnn ten haber bültenlerini takip edebilirsiniz. transkriptlerine ulaşmak ingilizce altyazı ile izleme imkanınız var.
  • yaşayarak öğrenin. öğrendiklerinizi yaşayın. izleyeceğiniz film -dizi, okuduğunuz hikaye roman, dinlediğiniz müzik ve takip ettiğiniz haber siteleri ingilizce olsun. bütün bunları yapan zaten ingilizce biliyordur diyen ekşili uzmanlara da peşinen cvp verelim. halen bunları yapmakta ve faydasını görmekteyim. dinlediğim şarkının birkaç kelimesini öğrenip belleğime kaydettmem sayesinde ingilizcem gelişiyor. bunları yaparak bu noktaya geldim.
  • (bkz: #74398015)
  • ilk önce hazırcılığı bırak. her gördüğün cümleyi, kelimeyi arkadaşlarına soracağına sözlüğe bak. gramer öğrenmeye çalış. öyle "dizi izleyerek öğrendim ben olum, gramer gereksiz yea" diyen tiplere aldırış etme. yarın bir essay yazman gerekir, mal gibi kalırsın. yeterince gramer bilgin olmadan öğreneceğin ingilizce en fazla turist avcısı taksicilerin seviyesinde olur.
    edit: ayrıca ana dilini de olabildiğince düzgün kullanmaya çalış. "bir lisan bir insan, iki lisan iki insan" demişler. sen önce bir insan olmayı becer ki ikincinin altından kalkabil.
  • öncelikle kendinize, heyecanınızı kaybettiğiniz anda yeniden motivasyon verecek bir neden bulun, daha sonra bu nedene sıkı sıkı sarılın.

ben bu ülkeden gidebilmek için öğrendim, bir arkadaşım yabancı kadınlarla anlaşabilmek için öğrendi.
  • eğer pratik yapacak kimse bulamıyorsanız konuşmayı geliştiren en etkili yöntemi sokak röportajlarını izlemek ve arada bir durdup sorulara sanki size yöneltilmiş gibi ciddiyetle cevap vermeye çalışmaktır bence.

çok etkili bir yöntem.
  • dil dile degmeden dil ogrenilmez
  • entrylerin aralarına ingilizce cümleler sıkıştırmayı deneyin, yanlış yazarsanız zaten anında düzeltmeler konusunda geri dönüş alıyorsunuz :)
  • (bkz: dil mektebi)