şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eski türkiye'nin köhnemiş kurumları ile yarattığı karamsar ortam sebebiyle ingilizce eğitiminden her kesimin yararlanamamış olduğunu bizlere gösteren. bloomberg'de sorulan ingilizce soruya büyük bir zevkle yes dedikten sonra, meramını ingilizce devam ettirebilme hakkı elinden alınmış sevgili cumhurbaşkanımızın, mecburen türkçe ile devam etmek zorunda kaldığını açık seçik göstermiştir (21:34'den itibaren).

  inşallah açtığınız bu yolda, cumhurbaşkanlığı sistemindeki güçlü türkiye eğitimde de çığır açacak, artık seçime 40 gün kala ingiltere'ye gidip 2 gün istişare etmek isteyen devlet büyüklerimizin hepsi çatır çatır ingilizce konuşacak evelallah. seçim öncesi almanya'ya gidip onlarla istişare edecek olanlar için de almanca şart tabi.
 • peşin söz : akp'ye oy vermedim.

  neden ingilizce konuşacakmış !
  sömürge ülkesi olsak eyvallah..
  karşındaki esperanto konuşmuyor ..
  karşındaki kendi anadilinde şakır şakır konuşacak sen britanya'nın köpeği gidip onların dilinde cevap vereceksin..

  yok öyle bir dünya.
 • akp'ye hiç oy vermedim, kendilerini sevmem de, ülkeyi içine soktukları durumdan hem çok üzgünüm hem de endişe içindeyim ancak; bir üstteki entry ile benzer fikirleri paylaşıyorum. ingilizce biliyorsa, konuşmak isterse konuşabilir bunda sıkıntı yok ama bilmiyorsa ve konuşmuyorsa da bir eksiklik ya da ayıp ya da başka bir şey değildir.

  öğrenmesi dünya haberlerini takip etmek, referans ve akademik kaynak çeşitliği için hem kendisi hem ülkemiz adına hayırlı bir hareket olur o ayrı konu ama ingiltere'de ingilizce konuşmadı diye alay etmek saçma.

  adam bağımsız bir ülke olan türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanı. türkçe konuşacak tabi ki, eşşek gibi de çevirecekler orda. ben onun yerinde olsam, ingilizcem de iyidir yine de türkçe konuşurdum. bizdeki bu yabancı dil merakı da nedir bilmiyorum.
 • ingilizce bilme gerekliliğini su götürmez gerçek olsa bile, ana dili türkçe olan birisinin konuşması son derece normaldir.
  (bkz: tespit sıçmak)
 • ingilizce bilmeyip, öğrenmeyi reddederek inadına türkçe konuşacağım diyorsa amele gibi de çevirmenin insafına kalmış kişidir. hala salak salak yorumlar yapıyor insanlar, yok türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanıymış ingilizce konuşmak zorunda değilmiş, orada spiker ana dilinde konuşuyormuş da o niye ingilizce konuşmak zorundaymış vs vs. var olan beyni kullanmayınca böyle boş ve faydasız milliyetçi tavırlar baş gösteriyor işte.

  ulan yurtdışı ziyaretlerinde o ülkenin dilini konuşabilmek veya en azından global seviyede ortak dil olarak kabul edilen ingilizceyi konuşabilmek hiçbir ülkenin namına leke sürmez. tam tersi özürlü gibi kimseye tamah etmeden kendi lafını kendin söylersin. koskoca türkiye'yi temsil eden bir adam olarak kapasiteni, karizmanı belli edersin. ama her zamanki gibi bizim millet poz atmayı, boş hava yapmayı sevdiğinden ingilizce veya başka bir yabancı dil bilmemeyi veya öğrenmemeyi bir maharet sanıyor.

  yazık lan.

  edit: (bkz: akpli değilim ama)