şükela:  tümü | bugün
 • ingilizce'de silent letters olarak geçen harfler. türkçe'deki karşılığını bilmediğim için başlığı bu şekilde açtım. insanlar google'da arattığında büyük ihtimalle bu şekilde aratacağı için başlığı bu şekilde açmak daha faydalı olabilir.

  baştan söyleyeyim, bir insanın talk kelimesini telaffuz ederken "tok" yerine "tolk" demesi aksanıyla iligilidir. bu telaffuzlar ingilizce'nin kurallarına göre yanlıştır ama aksanınızı olduğundan farklı göstermeye çalışmak da çok gerekli değildir. anadili ingilizce olan birisi gibi davranmanız gerekmediği sürece (ajan falan olabilirsiniz yani, mümkündür.) bu tarz telaffuz hataları yapmak pek önemli değildir.

  ajan olmak isteyenler ya da bu hataları yapmak istemeyenler yazının devamını isterlerse okuyabilirler. bu hataları yapmak istiyorsanız da okuyabilirsiniz tabii.

  anadili ingilizce olmayan insanlar "silent letter" içeren kelimeleri genellikle yanlış telaffuz ederler. öyle ki ingilizce'deki kelimelerin %60'ı "silent letter" içerir. hiç ingilizce bilmeyen biri bile anadili ingilizce olmayan insanların konuşmasını bu harfleri vurgulama biçimine göre ayırt edebilir.

  alfabetik bir sıradan ziyade gerekli olduğunu düşündüklerime göre bir sıraya dizdim harfleri:

  1) l harfinin okunmadığı kelimeler: bu harfi en üste aldım çünkü en çok hata yapılan harflerden birisi. could ya da should kelimelerini okurken l harfi okunmaz. birazcık bile okunmaz. would, talk, walk, yolk, half, calf, salmon

  ekleme: az önce bir entry gördüm, o yüzden ekleme yapmak istedim bu maddeye. bu maddenin kesinlikle yanlış olduğu ve amerikan aksanında böyle olmadığı söylenmiş. amerika'da özellikle dikkatimi çekmişti bu durum ama yanlış hatırlıyor olabilirim. dilerseniz sözlüklerden de bakabilirsiniz, bu kelimelerin telaffuzlarında her iki aksanda da l sesi okunmuyor. ayrıca bu kelimeleri kendim yazmadım. en altta kelimeleri aldığım sitede bu kelimeler telaffuzlarıyla birlikte mevcuttur, hatırladığım bazı kelimeleri ekleme yaptım sadece.

  ekleme2: bunu söyleyen arkadaş epey iddialı çıktı. amerika'da yaşadığını ve insanların l seslerini kesinlikle okuduğunu söyledi. işkillendim ve anadili ingilizce olan berkeley mezunu bir profesöre sordum. l sesinin bu kelimelerde okunmadığını söyledi.

  2) p harfinin okunmadığı kelimeler: yani psychology ya da psycho gibi kelimelerde p harfinin okunmadığını biliyoruz ama receipt kelimesinde de p harfi okunmuyor. "rısit" şeklinde bir telaffuzu var.

  3) s harfinin okunmadığı kelimeler: debris, aisle ve isle gibi kelimelerde okunmuyor. belli bir kuralı yok, kulak aşinalığı gerekli. "dıbri" ve "ayıl" gibi garip okunuşları var. (aisle ve isle kelimeleri aynı şekilde okunuyor.) bu üç kelimenin telaffuzuna bakın derim.

  4) b harfinin okunmadığı kelimeler: m harfinden sonra b harfinin geldiği kelimelerde b sesi okunmaz. thumb, climb, dumb, lamb gibi kelimeler buna örnektir. örneğin plumber kelimesini telaffuz ederken "plambır" demekten ziyade "plamır" demelisiniz. ya da lam ve lamb'in okunuşları aynıdır.

  ayrıca t harfinden önce b gelirse eğer bu kelimelerde de b harfi okunmaz. örneğin debt kelimesi "det" şeklinde okunur. (ayrıca bunu söylemişken şunu da söyleyeyim, death kelimesini de bu şekilde okursanız insanların aklına borç kelimesi gelecektir. t ve h harflerinin yan yana geldiği kelimeleri peltek söylemelisiniz. dilinizi dişlerinizin arasına sıkıştırarak peltek t harfini çıkarabilirsiniz. three ve tree'nin okunuşları bizim okullarda öğretildiği gibi aynı değildir.) doubt ve subtle kelimelerinde de b harfi t'den önce geldiği için okunmaz.

  5) t harfinin okunmadığı kelimeler: listen kelimesinde falan okunmadığını biliyoruz genel olarak ama ricochet ve ballet kelimelerinde okunmuyor. bu iki kelimenin de garip okunuşları var. bir bakın derim. ayrıca gourmet, asthma, whistle gibi kelimelerde de t harfi okunmuyor. (gourmet ve asthma kelimelerinin de okunuşlarına baksanız fena olmaz.)

  6) g harfinin okunmadığı kelimeler: çoğunlukla yanlış okunmazlar. sign, champagne, gnaw, high, light, reign, though, through... (though kelimesinin okunuşunu bilmiyorsanız eğer bir bakın derim, ayrıca az önce bahsettiğim peltek t meselesi through kelimesinde de var. çoğu okulda true ve through kelimelerinin aynı okunduğu öğretiliyor ama through kelimesinde t ve h yan yana geldiği için peltek okumak gerekiyor.) (gnaw kelimesinde w harfini de okumuyoruz.)

  7) n harfinin okunmadığı kelimeler: m harfinden sonra gelirse okunmaz. autumn, column, condemn, damn, hymn, solemn gibi. (condemn ve solemn kelimelerinin telaffuzuna bir bakın derim.)

  8) h harfinin okunmadığı kelimeler: wh, ch, rh ya da gh sesleri yan yana gelirse h harfi okunmaz. (ch yan yana geldiğinde genelde ç şeklinde okunuyor ama choir kelimesine dikkat etmek gerek. "kuayır" şeklinde okunuyor. ingiliz aksanıyla "kuaya" da diyebilirsiniz.) ayrıca honest, hour gibi kelimelerde de h sesi okunmaz. hour ve our kelimelerini aynı okuyoruz yani.

  9) w harfinin okunmadığı kelimeler: wrong, wrist, write, wrote, whole, two gibi kelimelerde okunmadığını biliyoruz genellikle ama sword ve answer kelimelerinde w harfi okunmaz. sıklıkla yapılan hatalardan birisi.

  10) d harfinin okunmadığı kelimeler: bu kelimelerde öyle pek bir ipucu yok, daha çok kulak alışkanlığıyla bu telaffuz hataları giderilebilir. wednesday, handsome ya da sandwich gibi kelimelerde d harfi okunmaz. bridge ve edge gibi kelimelerde de "silent letter" vardır ama bu kelimelerde d sesini birazcık okuruz.

  11) e harfinin okunmadığı kelimeler: bu kelimeleri yanlış telaffuz etmek istesek bile e harfini okumayız sanırım. hope, hide, hate, name, taste, clue ve bake gibi kelimelerde e harfi okunmaz.

  ayrıca geçmiş zaman kipi almış bazı fiillerde de e sesi okunmaz. asked, fucked, played...

  12) i harfinin okunmadığı kelimeler: araştırdım biraz ama sanırım yalnızca business kelimesinde okunmuyor.

  13) u harfinin okunmadığı kelimeler: colleague, guess, guard, guide, guilt, guitar, tongue gibi yaygın kelimeleri biliyoruz ama zarf görevinde kullanılan bazı sözcüklerde u sesine dikkat etmek gerekiyor. beautifully gibi kelimelerde u sesi ingiliz aksanında okunmuyor.

  14) r harfinin okunmadığı kelimeler: amerikan aksanıyla r harfi genelde okunuyor ama ingiliz aksanıyla ya da avustralya aksanındaki bazı kelimelerde bu durum söz konusu. mesela doctor kelimesini doctor who izleyenler bilecektir. "dokta" gibi bir okunuşu var, ingiliz aksanı hakkında bilgim yok ama bu bildiğim örneklerden birisi.

  15) c harfinin okunmadığı kelimeler: çoğu zaman doğru telaffuz edilen kelimelerden. scenario, scene, scissors...

  16) m harfinin okunmadığı kelimeler: m genelde okunan bir kelimedir.

  17) k harfinin okunmadığı kelimeler: k başa geldiğinde okunmaz. knight gibi.

  18) a harfinin okunmadığı kelimeler: logically gibi zarflarda en sondaki a sesi okunmaz.

  eklediğim kelimeleri çoğunlukla şu siteden aldım, ayrıca telaffuzları da var bakabilirsiniz.
 • b harfinde baya bi aydınlandım. okunmayan harfler ingilizceyi çok tatlı gösteriyorlar diyebilirim.
 • knight, knife, know kelimelerini inatla k ile telaffuz edenlerin okuması gereken başlıktır.
 • (bkz: wrap)
 • ingilizce'deki ve benzer yabanci dillerdeki en sinir hadisedir. madam bir etkisi yok, niye yaziyon bu harfleri. sonra da kucucuk cocuklari spelling bee yapip seviniyorlar bu sacmaliklari ezberlettikleri icin. hayir her isiniz kuralli, duzenli, nedir bu arkadas?
  amerikalilar colour i color yapip dogru yonde bir adim atmislar ama yeterli degil tabii. care dil devrimi!
 • okuma ve yazmanın farkı olsa gerek ki queue kelimesindeki sondan dört harf okunmaz.
 • 1. madde kesinlikle yanlistir. bir de amerikan ingilizcesinde o harfinin telaffuzu genelde a harfidir tabii turkceye gore.
 • ingilizcede bol miktarda bulunan harfler. bir kısmı aşağıdaki listede bulunabilir (bir kısmı bazı aksanlarda farklı şekilde telaffuz edilmektedir).

  a - artistically, logically, musically, romantically, stoically

  b - comb, climb, debt, plumber, tomb, subtle, dumb, bomb, doubt , numb, subpoena, thumb, womb.

  c - acquire, acquit, blackguard, connecticut, czar, muscle, scissors, victual

  ch - yacht

  d - handkerchief, wednesday (wens-day)

  e - plaque, vegetable, bridge, clothes. (e sonda olduğunda hemen her zaman sessizdir ama kelimenin okunuşunu değiştirir)

  f - halfpenny

  gh - alight, drought, eight, high, light, right, though, weigh, etc.

  gn - align, champagne, foreign, gnash, gnat, gnaw, gnu, reign, sign, etc.

  h - choir, exchast, hour, honour, honest, herb, rhyme, rhythm, sarah, thyme, thailand

  i - business, parliament

  k - blackguard.

  kn - know, knot, knee, knife, knight, knock.

  l - calm, folk, salmon, talk, walk, could, should, would, folk, half, calf.

  m - mnemonic.

  n - autumn, chimney, column, damn, government, solemn.

  o - colonel, sophomore, opossum

  p - corps, coup, cupboard, pneumonia, psalm, psychology, raspberry, receipt

  r - butter, finger, surprise

  s - aisle, island, debris, isle, patios, viscount.

  t - apostle, ballet, beret, chevrolet, depot, listen, mortgage, trestle, tsunami, whistle, wrestle

  th - asthma, isthmus, north, easter

  w - who, whole, write, wrong, two, sword, wrist, answer

  x - faux

  y - says

  z - rendezvous
 • (bkz: jon snow)