şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: bunu churchill'e sorsana delikanlı)

  (başlığı bırakıp sormaya gitti)
 • nedeni türk ordusunun işgal bölgesi sınırına dayanması ile ingiltere ve sömürgelerinin kamuoylarının türklerle savaşa destek vermemesidir.
 • (bkz: itibar kaybı)
 • çünkü ingilizler hep böyledir dostum. nefreti kendilerine çekmezler. o dönemler yunanlıları, anzakları kullandılar. biz yunan düşmanı olduk. akıllı adamlar. çağımızda da amerika'yı kullanıyorlar. pasif görünüyorlar ama hacivat ile karagöz'ü onlar oynatıyor perde ardından.
 • genelde troll başlıklarına cevap verilmez zira bilindiği gibi troller insan değildir.

  ama maalesef bu sadece bir trollün dile getirdiği konu değil, islamcı çevrede ciddi ciddi düşünülen, üzerine fikir yürütülen ve buna inanılan bir saçmalıık.

  öncelikle, yunan-türk savaşında, yunan ordusunun sayısı 200 bin civarında ve türk ordusu da hemen hemen bu sayıya ulaşmış durumdaydı, başkomutanlık meydan muharebesinde. yani durum bir önceki sene sakarya savaşında ki gibi değildi, uluslararası şartlardan tutun, ekonomik duruma kadar, türk tarafı belirli bir seviye gelmişti.

  6 7 gün içinde, 200 bin kişilik yunan ordusunun akıbetinden haberi olan var mı? kaçı yunanistan'a geri döndü, kaçı katledildi, yok edildi? net bir bilgi var mı? hayır yok. daha sonra mustafa kemal'in nutuk'ta belirtiği "kurtuluş savaşının en az şerefi sakallı nurettin paşaya aittir" sözü, kütahya ve eskişehir dolaylarında sakallının kitleler halinde, yunan askerini katletmesinden ileri geldiği düşünülür.

  bir tarafta, 200 bin kişilik orduyu, 400 km boyunca yok etmiş bir ordu, diğer tarafta ingilizler. ingilizler'in o dönemde istanbul'da ne kadarlık gücü var? bundan bahsediliyor mu? hayır. ingilizler'in o dönemde türklerle tekrar bir savaşa girmesi, emperyalist düzen açısından bakarsak son derece aptalca bir şey olacaktı. ingilizler zaten prestijinden bir şey kaybetmemişlerdi, zira yenilen yunan ordusuydu ingilizler değil.

  islamcı kesim, o dönemin ingilteresini şimdinin abd'si yapıyor, bunun üzerinden siyaset üretiyor oysa gerçekler bu değil. evet ingiltere gerçekten güçlü bir devletti ama günümüz teknolojisi yoktu, bu nedenle çanakkale'yi geçemediler, musul'da generalleri de dahil olmak üzere 10 bin kişilik bir asker kitlesi ile birlikte türk tarafına teslim oldular.

  yani sahada neyin ne olacağı belli değildi, aynı şey türk tarafı içinde geçerliydi. bir anda tüm kazanımları yitirebilirlerdi, bu nedenle daha makul bir yol izlendi. türk ordusunun, istanbul üzerine yürüdüğü ise islamcı yazarlar tarafından yine gizleniyor. 9 eylül'de izmir'e girildikten sonra, türk ordusu istanbul üzerine yürüdü ve hatta çanakalle dolaylarında ingilizlerle karşı karşıya da gelindi ama ingilizler ateş açmadı, mudanya görüşmelerine geldi. türk tarafı mudanya görüşmelerinde zaten istediği sonucu aldı, hem zaman kazandı, hem de ingilzlere tüm dünyanın gözü önünde geri adım attırdı.

  bu troll arkadaşlar, "yahudi devleti sözü mü verildi" diyor. bu islamcılar kadar iğrenç bir güruh zor bulunur, yahudilerin, yahudi devleti kurmak için, filistin-israil'de öldürdüğü ingiliz askeri, buradan bizim köye yol olur. bu aptallar senelerdir aynı hikayeyi anlatıyor, "ingiltere israil'e devlet kurdurttu" oysa, ingiltere'nin hiçbir zaman, kurulacak bir israil devleti sikinde olmamıştır. bu nedenle, yahudiler, bir çok kez ingiliz birliklerini basmış, bir çok kez ingiliz askerini öldürmüştü. ve hatta, ingiltere'nin filistin valisini öldürecek kadar işi ileri götürmüşlerdi.

  şerefsizlik yapmayın, adam gibi yazın.
 • iki gram birlesik krallik ve kanada tarihi okumus kimsenin sormayacagi soru. troll degilse tabii.
 • başa getirdiklerinde sözlerini geçirebilecek, iktidar için her şeyi yapabilecek, gerekirse papaz elbisesi giyecek potansiyelde insanların ülkede var olduğunu tespit ettiklerinden olabilir. sanıyorum adamlar "şimdi gidelim. atatürk öldükten sonra gerisi kolay" şeklinde düşünmüş olabilirler. malum ingilizlerin acelesi yoktur. planlarının tutacağını biliyorlarsa 100 yıl da beklerler 200 yıl da...