şükela:  tümü | bugün
 • 2 ekim 1923'te gerçekleşmiştir.

  yani lozan antlaşmasından (24 temmuz 1923) tam 2,5 ay sonra. işin garip tarafı ingilizler istanbul'u güle oynaya, çay partisi yaparak terk etmiştir. acaba neden?

  yoksa lozan antlaşmasında ingilizlere (ya da batılılara) bir şey mi verildi/vaat edildi?

  isteyenler istediği kaynağı araştırabilir.

  edit 1: şunu söylemek istiyorum, amansızca istanbulu işgal eden ve kurtuluş savaşının düşman tarafında "baş mimar" olan ingilizler değil miydi? neden o zaman hiç bir şey olmamış gibi güle oynaya, bizimle kucaklaşarak ayrılıyorlar diye soruyorum? abd, vietnamı işgal ettiğinde (ya da işgal etmeye çalıştığında) dostça mı ayrıldı?

  vaatlere gelince, hilafeti kaldıracağımıza ve hayatın her alanına laik sistemi getireceğimizi vaat etmiş olabiliriz.
  (işin garip tarafı da "hilafet" adına milli mücadele verilmişti, halk desteği alınmıştı)
 • arkadas uzerinden gecmis 91 yil, internet cagindayiz bilgiye ulasmak hic zor degil. buna ragmen, icerigi belli ve acik olan, uluslararasi bir belgede gizli vaatler olduguna inanan sivrizekalarla birlikte yasiyoruz.

  arkadasim mahalle bakkalinin veresiye defteri degil bu, uluslararasi anlasma. uzerinde yedi ulkenin temsilcisinin imzasi var.

  ama sizin hayal dunyaniza bakarsak; icinde gizli vaatler var, herkes biliyor ama bir turk milleti bilmiyor.

  hayal gucunuze hayranim.
 • kaynak diye verilen linkte "hatta montrö bir yana, belki de lozan'ın lehimize asıl delinişi, "kanalistanbul" projesiyle gerçekleşecektir." ifadesinin geçtiği abuk tanım.
 • vay anasını sayın seyirciler, çay partisi vererek terk etmişler ha, vay anasını ya. kiliselerine kapanıp yıllarca ağlayacaklardı sanki. lan ingiliz bu, elbette çay partisi vererek gururla terk edecek. yenildiğini kabul eder mi hiç. hayır seks partisi verseler neyse diyeceğim(!)
 • mustafa armağan ve kadir mısıroğlu alternatif tarihçiliğinden beslenen ak çomarların merak ettiği durum. buradan güle oynaya gidenleri değil de ingiliz gemisine apar topar kaçanları bir konuşalım. ayrıca rahmetli zamanında nasıl sokmuşsa beş jenerasyondur çıkartamadınız. büyüksün atam.
 • burdaki gerizekalıların cogu kurtulus savaşında ingilizlerle savaşıldı zanneder, kıcıkırık yunanlıları kendi vatanımızda yenmeyi dünyanın en büyük olayı görür. ataturklerinin musul kerkük ve halifeliğin kaldırılması dahil olmak üzere ingilizin her istediğini yaparak savası bitirdiğini bilmez
 • sonucta yunanlarda ataturk gibi ingilizin maşasıydı, hikayeyi mutlu sonla bitirmek için bir zafer bir de lider cıkarmak gerekiyordu. tabi arka planda ingiliz her istediğini aldı.
 • amerikanın ırakı vietnamı işgal edemediği bir dünyada yunanın nüfusunun 10 katı insan barındıran anadoluyu işgal edip burada varlık gösterebileceğine inanan arkadaslara selam ederim:) hadi ataturkculuk oynayın biraz
 • aklıma "neden hedef türkiye?" sorusunu getiren hede.
 • http://en.wikipedia.org/wiki/chanak_crisis

  deli şekilde güle oynayadır!!!... öyle ki... kanada otonomisi ile sonuçlanmıştır...

  izmir'in işgali ile istanbulu terk edişi arasındaki tarihlerde ingiltere krallığının nasıl sarsıldığına bakın... (çökmüş orta doğu politikasını sürdürmeyi düşünen kabine ile koloni valilerinin restleşmesinden dolayı... kurtuluş savaşı sadece bir neden) ondan sonra otobiyografilere ineriz...

  ayrıca lozan'ın zafer sayılması serv'den kaynaklanır... onu nerenize sokacaksınız...