şükela:  tümü | bugün
974 entry daha
 • ikinci memleketim, universitemi okudugum ve part time calisarak gecinmeye ugrastigim guzel ulke..

  medeniyetli birbirine saygili, sira kültürü olan, size yol veren, kisisel alanin cok onemli oldugu (private space, insanlar sikisik olsalar bile birbiriden oldukca uzakta durmaya calisir), yayalarin her yerde oncelikli oldugu, sokakta devriye yapan normal polislerin silah tasimadigi bir ulke...

  eger buraya gelecekseniz bu insanlarin kulturune saygi göstereceksiniz. ogreneceksiniz, dinleyeceksiniz bir kac ay sonra da, vay be adamlarin ne kadar guzel kulturu var diyeceksiniz, demezseniz bir zahmet madem sevmiyorsunuz, siktir olup gidin bu ülkeden. bu iki yuzlu muslumanlar varya hani surekli ingiltere tüü kaka diyen, dusman kesilen ama vatandaslik verse kopek gibi gidecek ibneler, iki yuzlusunuz, ucuzsunuz.

  edit: imla.
 • su anda calisarak hayatimi idame ettirdigim utopik diyar. basta vergi olmak uzere kanunlarina uydugunuz surece ayrima ugramaniz imkansiza yakindir ayrica ulkelerine bir sey katabilecegine inandiklari insanlari, disaridan gelmisler ise bile taparcasina sevenlerin memleketidir ingiltere.
 • yukarıdaki entryi daha da ileri taşıyarak diyorum ki ırkçılıktan kırılan avrupa'nın (özelliklere türklere karşı ırkçılıktan) içinde parlayan bir güneş gibi olan ülke.

  şöyle anlatsam belki daha netleşir; ingiltereyi yıllardır toryler denen aşırı sağ, ülkeyi giderek abd'ye benzetmeye çalışan ama bunu yaparken de abd'nin sadece leş özelliklerini alan, seçmenlerinin birbirinden çomar olduğu bir parti yönetiyor. brexit oylamasında ab'den ayrılma çıkalı 1000 günden fazla oldu. yani ülke yıllardır aşırı sağ ve çomarlık batağına batmış vaziyette.

  avrupadaysa aşırı sağ hızlı bir şekilde yükselişte ama çoğu yerde ne tek başına iktidar ne de mecliste çoğunluk. almanya fransa hollanda vb. ülkelerde çomar olmayanların esas tedirginliği bunların hızlı yükselişi, yoksa daha başa geldikleri yok.

  işte ingiltere avrupa'nın diğer gelişmiş ülkelerine göre bu batağa yıllardır saplı olmasına rağmen yabancılara çok daha açık, saygılı ve önyargısız bir ülke. çomar hükümet yabancıların gelmesini giderek zorlaştırıyor, bir şekilde yerleşmiş olanları eften püften bahanelerle sınır dışı ediyor ama hükümet ayrı insanlar ayrı. bir ingiliz size bir alman, fransız, hollanda'lı vs.'ye göre çok daha saygılı ve "nötr" yaklaşır. çünkü büyük çoğunluğu zaten 100 milletten insanla büyüyor yıllardır.
 • her tarafindan kalite akan ülke. brexit fiyakasını fena çizse de dünyanın incisi, medeniyetin kalbi olmaya devam edecektir.

  avrupa iyidir hoştur da boş milliyetçiliğin ve ırkçılığın kökünün kazınması daha çok uzun yıllar sürer. o zamana kadar tek kral ingilteredir.
1 entry daha