şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • otobüs durağında binmem gereken otobüsü uzaktan görünce sigarayı çöpe atıp koştum. duraktan burnunu çıkarmak üzere olan sofer kapıyı açmadı tabii.

"neyse amq" diye oturmaya giderken bi tane adam "yav o gadar da kostun açmadı kapıyı srfsz" gibi şeyler dedi. "he ya neyse öbürünü beklerim" dedim. adam benden çok sinirlendi yalnız akjdjddj.

sonra arkadan gelen başka otobüse binerken onun şoförüne benimkini şikayet ediyordu heralde, beni göstererek konuşmasından öyle düşündüm. bir adım geri indi tekrar bana el etti "okay sin dimi?" gibisinden. ben hayatımda böyle izzet-i ikram gormedim valla hahasjdjd, bazen ne gariptir ingilizlik.
  • maalesef tisort plus montla disari ciktigim ulke.yaz maz hak getire nerde 2018 yazi ah ulan gunesli gunler.
  • birçok alanda sahip olduğu gücü vatandaşlarına hissettiren ülke.

yasaklar kalktığından beri cuma günleri ofise gidiyorum. iş çıkışında da, bağlı olduğum partnerle yakındaki publardan birine bir şeyler içmeye gidiyoruz. dün de gittik, klasik ingiliz sohbeti havalar da çok bozdu, hafta sonu planınız var mı, covid de ne covidmiş arkadaş, seyahat yasakları vesaire.

bir ara, benim oğlan da arkadaşlarıyla “wallet and passport day” yapamadı aylardır dedi. nedir dedim o, yeni bir deyim mi deyiş mi. yok dedi. bunlar birkaç arkadaş, her ay, yanlarına sadece 200 pound nakit -muhtemelen benim müdürün aylık gelirinin %1'i- ve pasaport alıp sabahın köründe havalimanına gidiyorlarmış, ekrandan bir uçuş seçip bütün günü orada geçirip, gece geri geliyorlarmış. o an, dedemin kirvesinin adına kadar bilgi verdiğim, alırken kırk takla attığım vize süreçleri, oha mcdonald's menü 120 liraya geliyor serzenişlerim geldi.

başka kaç ülke vatandaşına böyle bir lüks sağlayabilir bilmiyorum.
  • çinli arkadaşlar dahi “biz bile amberdeyiz siz neden hala red listtesiniz?” diyip durumu saçma buluyor..
    veriyle falan alakası yok arkadaşlar artık adamlar kafalarına göre karantina ücretini değiştirip, insanları mağdur ediyor. 1750 pound olan karantina bedeli artık 2285 pound. her güncellemede hem kendi vatandaşları hem türk vatandaşları hop oturup hop kalkıyor. 45 bin imza toplanmış ülkede red listten çıkmamız için. bence veri artık çok da geçerli bir neden değil.
  • brezilya arjantin maçını bile karıştırabilen antipatik sikik ülke. birileri bu orospu çocuklarına dur demeli artık. koskoca dünyayı maymun etti ibnenin evlatları.
  • bütün varyantların ilk çıktığı ülke olması büyük soru işareti yaratıyor.
  • virüs varyantlarının çıktığı değil tespit edildiği ülke zira vakaların önemli kısmına sekanslama yapılıyor. varyant aramayan bulamaz, arayan bulur.

mesela influenzaya ispanyol gribi denmesinin sebebi de ispanyol basının dünya savaşı sırasında özgürce salgını haberleştirmesine izin verilmesi, ispanya’da çıkması değil.
  • her geçen gün kötüye giden ülke. brexitin sorun yaratacağı biliniyordu ama ben ingilizlerin bunu daha iyi yöneteceğine inanıyordum.

boş kalan market rafları gibi şeyleri geçtim, onlar çok barizdi ama "olmaz" denen şeyler hızla oluyor.

mesela gsm operatörleri ab'de kaldırılan roaming ücretlerini geri getiriyor. hatta 2016'dan beri müşterisi olduğum ve ab bunu yasal zorunluluk haline getirmeden önce de ücretsiz roaming hakkı tanıyan three bile roaming ücretlerini getiriyor.

ama bu da çok mühim değil, asıl can sıkıcı gelişmeler kişisel veri güvenliği ve paylaşımı alanında ortaya çıkmaya başladı.

türkiye'nin kvkk ve ab'nin gdpr kanunlarından ayrışmaya hazırlanıyor ingiltere: https://twitter.com/…ano/status/1436307717535289347

hem de ne ayrışma. mesela yeni kurallarda şirketler verilerinizi çaldırırsa bunu "hayati tehlike" olmadığı sürece bildirmek zorunda olmayacaklar. hakkımızda toplanan verilere erişim hakkımız vardı ya? onun için ücret talep etme hakkı geliyor şirketlere.

akılları sıra şirketlerin veri işlemesini kolaylaştıracaklar. güya şirketlerin işlerini kolaylaştıracaklar ama öte yandan her türlü app ve web sitesine girerken yaş ve kimlik kontrolünü zorunlu hale getirme istekleri de gün yüzüne çıkmaya başladı.

çok başka noktalara doğru kaymaya başladı.
  • ab'den kaçak göçmen yüzünden çıktı demek abes. türkiye ab'ye hiç girmedi ama bilin bakalım türkiye'de ab'nin kaç katı göçmen var?

dahası, ingiltere'nin ab'den çıkması ile birlikte fransa'dan ingiltere'ye geçmeye çalışan göçmenleri geri gönderme şansı da ortadan kalktı. ab içindeyken ülkeler sığınmacıları ilk kayıtlarının yapıldığı ülkeye yollayabiliyor. geri kabul anlaşması ile ab göçmenleri türkiye'ye yollayabiliyor ancak ab'de olmayan ingiltere'nin yapabildiği tek şey göçmenlerin botlarını devirmeye çalışmak.

doğu avrupalılarla rekabet edemeyen ingiliz işçi sınıfı polonyalı ve bulgarlardan kurtulmak için brexit'e oy verdi diyebiliriz mesela.

sonra tabi şok, meğerse maaşlar yükselse bile ingiliz gençleri doğu avrupalıların yaptığı işleri yapmak istemiyormuş.

brexit'in sonuçlar için "şöyle olur böyle olur" demeye gerek yok artık. sonuçlar burada.

ingiliz gençler artık ab'ye erişimi kıstılı, erasmus programına erişimleri yok(global erasmus gibi bir şey yaptılar güya yerine, tamamen kolpa). (bkz: turıng scheme)

daha yeni, sosyal sigortaya vergi yükselişi geldi. az kazanan çalışanlar için ciddi yük olacak şekilde ayarlandı vergilendirme ve para yaşlı bakımına gidecek. resmen ihtiyarlar istiyor ki ingiltere'de gençler sürünsün, hayatını yaşamasın bunlara baksın.
    bir de boris ev kredileri ile bir takım düzenlemelere gitti, ev fiyatları fırladı, gençler mümkün değil ingiltere'den ev falan alamaz.

baya baya ingiltere'de genç ve üretken olmak brexit öncesine göre çok daha kötü oldu.

her şey ekonomi değil ama zaten kimse ekonomi %2 küçüldü borsa düştü falan diye şikayet etmiyor. aksine, borsaymış ekonomiymiş rakamlar uçuşa geçti ancak hayat dibe vuruyor.

her şey ekonomi değil ama üniversite okurken başka bir ülkede 1 sene geçirmek de mi bir şey değil? ömür boyu kira ödememek de mi bir şey değil? fransa'daki arkadaşına gitmek de mi bir şey değil? hayalindeki iş ispanya'daysa uçağa atlayıp ispanya'da hayat kurmak da mı bir şey değil? amerikanın aşırı işlenmiş besinleri yerine avrupanın sağlıklı gıdalarını tüketmek de mi bir şey değil?

tamam, türkiye'de artık gençler arkadaşları ile barda 2-3 bira içemez hale geldi ucuz diye evde tüm gün ot içiyorlar ama ingilteredeki gençler de bu yolun yolcusu olması için brexit'in hangi müthiş kazanımı var?
  • ingiltere avrupa birliğinden çıkarak kendini daha zor bir duruma soktu. politik açıdan bağımsız hareket etmek avantajlı olsa da halk için maliyeti arttıran bir durum oldu. eğer buradan toparlayabilirse isviçre, norveç gibi davranmaya çalışacak. bu iki ülke avrupa birliği üyesi değil. bu konuda buradaki devlet aklına güveniyorum. yaşayarak göreceğiz.
hesabın var mı? giriş yap