şükela:  tümü | bugün soru sor
 • onlar ingiliz haini biz şanlı osmanlı torunlarıyız ama!!!!!!

  edit : çaylaklar favlamasın. sizin bu sözlükte değeriniz yok.
 • turkiye genelinde kira bedeli 647 lira iken ingilterede 665 pound.

  ingilterede belediye vergisi ve dogal gaz, elektrik gibi giderler ayda 230 pound tutar. 665+230 = 895 pound.
  william kardesimizin elinde 1076-895= 181 pound kaldi. bu paranin 60 poundunu otobuse veren william acliktan olur.

  dunyanin her yerinde asgari ucret alan adamin anasi aglar.
  sorun asgari ucretin miktari degil isverenin bu ucreti utanmadan veriyor olmasidir.
 • ama ama ingiltere'de kiralar çok yüksek diyen ilk dalyarak ne zaman gelecek derken çoktan gelmiş olduğunu gördüğüm ve eksilediğim saçma kıyaslama.

  yakın arkadaşımın türkiye'de iş bulmayan kardeşi dil kursu ayağına gittiği londra'da vasıfsız işlerde çalışıp asgari ücret alarak ve de brezilyalı sevgilisi ile gayet mutlu mesut yaşamaktadır. üstelik adamın arkadaş çevresindeki kızlar, gittiği mekanları huzur içinde elinde birası tertemiz londra parklarında çektiği fotoğrafları görseniz kıskançlıktan ne yapacağınızı şaşırırsınız.
 • iyi de ekmek alırken bile pound veriyosun düşünsene. poundu düşün üstünde kraliçe falan var 4.20. hacı abi bir ekmek bir süt diyosun 5 pound gidiyor. zor yani üzülür insan.
 • ingiltere ve türkiye alım güçlerini karşılaştırdığınız zaman ve diğer tüm kıstasları değerlendirdiğiniz zaman hemen hemen aynı kapıya çıkan hede.
  burada sanırım cezbedici unsur pound'un tl karşılığı oluyor. evet ama şu var, londrada 6'lı su (30cc) 3 pound. yani bizim tl karşılığı 14tl civarı oluyor. ne bilim bi et alayım desen 20 pound üstü rakamlar var. sen türkiye'de 14tl'ye 6 tane 30cc alır mısın? cıngarı kopartırsın kesinlikle.

  yani ingiltere'de yaşan insanların aldığı asgari ücret evet bizimkinin 5 katı ama alım güçleri karşılaştırıldığı zaman bizim asgari ücretliden bir farkları yok. gidin o paraya londra'da 2 hafta insan gibi yaşamaya çalışın, tıpkı türkiye'de olduğu gibi başaramazsınız.
  bu söylediklerimi anlamayanlar çıkabilir, bu da gayet doğal. gidip oralarda bazı şeyleri tecrübe etmeden anlamak imkansızdır. o para bizim ülkemizde değerli, bir de 3. dünya ülkelerinin tümünde.

  asgari ücret tüm dünyada açlık sınırının bile altındadır. asgari ücret norveç ve isviçre gibi yerlerde bile aynı düzeydedir. sorun tl karşılığının ne geldiği değil, asgari ücret alanların o paraya nasıl yaşamayı başardıklarıdır. bence bunu araştırmak gerekiyor.
 • http://www.numbeo.com/…&city1=london&city2=istanbul

  buradaki karşılaştırmaya göre istanbulda 6185 lira alan bir adam(1364 pound), aynı standartlarda yaşamak için londrada 4300 pounda ihtiyaç duyuyor(19602tl). yani oranlarsak 3.15 katı ediyor.

  oranın asgari ücretlisi ise bizimkinin 4.7 katı alıyor. yani 3.15 katı alsaydı satın alma gücü eşit diyebilirdik. fakat direk tl üzerinden hesaplandığındaki fark gibi olmasa da, yine de bizim asgari ücretlimizin bir tık üstünde oluyor.
 • 1 sterlinin 4,51 lira olduğu şu günde, ingiltere de, londra da 0.33lt su 0,91 sterlin yani 4 liradır.

  yine londrada,

  aylık otobüs abonmanıda 130 sterlin yani, 585 tl dir.
  elektrik su internet vs. ortalaama bir daire masrafı 200 sterlin yani 900 tl dir.
  ev kiraları ise şehir dışında bir yataklı bir ev kirası ise minimum 900 sterlin yani 4000 liradır.

  yani hayat fakire her ülkede zordur. ingilterede hayat daha pahalıdır.ahada belgesi burada

  asgari saatlik ücret(national min wage) 6,5gbp iken, yaşama sınırı(london living wage) 9,15gbr olmalıymış.
  diyorlarr

  efendim, birde tabii gelir dağılımı diye birşey var. dilerseniz burdan yakın

  görüyoruz ki bizimki kadar keskin olmasa da orada da sömürülenler var. avrupa rüyası o kadar da avrupa rüyası değil çünkü bu aslında kapitalizm ya da açgözlülük belası.

  he, illa biryerlerde hayat çok güzel diyecek olursak,
  misal differdange, lüksemburgun 4. büyük şehri nüfus olarak.20000 nüfusu. göt kadar bir ülke olduğundan kimsenin siyasi çıkarı yok. takılsınlar burda kıvamında yiyor, içiyor çalışıyor, üretiyor, kararında ürüyor ve ölüyorlar.

  koca koca, kıymeti kendinden menkul, 80 lerin popüler şehirleri maalesef, göçler, aç gözlülük, hırs ve adaletsiz dünya düzeni yüzünden yok oldu, hiç oldu, piç oldu.
  özetle, fakire heryer zor.
 • çoh özür dilerim ama "londra'da kira ne kadar biliyon mu" veya "bi suya kaç pound saydım haberin var mı" demeyin ufak bir araştırma yapın. ppp'ye göre* sıralanmış asgari ücretler birleşmiş milletler olsun oecd olsun her yerde var. ben size oecd'ninkini vereyim, az ülke ve çok sene var.

  türkiye ile ingiltere altlı üstlü bu listede, bakın bakalım fark ne kadar?

  not: 2015'i çıksın zaten rahat ikiye katlayacaktır.

  edit: tıklamaya üşenirsiniz şimdi, 2014 itibarıyla senelik türkiye: 11 038, ingiltere: 18 674...
  özet geç piç diyenler için: satınalma gücü paritesi'ne göre de yaklaşık %64 daha fazladır.
 • ingiltere şartlarına göre düşük ücrettir.

  hala bazı mal değnekleri çıkıp; ''sorun asgari ücrette değil, işverenin bu ücreti utanmadan veriyor olması'' diyor.

  lan olum siz nasıl bir gerizekalısınız ki olayı anlamıyorsunuz. bütün esnaflar koç, sabancı... tarzında mı para kazanıyor zannediyorsunuz lan. koç, sabancı bile işten adam çıkartırken, adam kafayı küçük esnafa takmış. sokaktan gelip geçen herkes cüzdanını esnaflara boşaltıp gidiyor mu zannediyorsunuz. hiç mi muhakeme yeteneğiniz yok, hiç mi hesap kitap bilmiyorsunuz lan?

  cadde üzeri dükkan kiraları aylık kaç lira senin haberin mi var? kasasına günlük 1 lira para girmeyen esnafla dolu bu memleket. devlete yaslamış sırtını ''asgari ücret çok düşük yae'' diye atıp tutuyor dalyarak.

  devlet memuru için örnek verelim, konuyu tam anlayın gerçi bu kafalarla anlayamazsınız ama hiç değilse denemiş olalım. asgari ücret farzedelim 1500 liraya çıktı. yani ortalama % 50 artırdık. senin çocuğunda üniversitede yurtta dönemlik 1000 liraya kalıyor. gelecek dönem o 1000 lira direkt 1500 liraya yükselecek çünkü bir takım masraflar arttı. devlet memuru olarak senin maaşın ne oldu sayın amına koduğum? % 50 arttı mı?

  bak şurayı bir oku (bkz: #50729336) asgari ücreti işveren artıramaz, kafasına göre öyle devlette artıramaz. artırırsa senin aldığın ekmek 1 liradan 1.5 liraya çıkar yine bir sikim değişmez.

  o zaman ne yapacağız diyorsan; o siyasiler varya, işte onlardan hesap soracaksın. asgari ücret başlığında anlattığım gibi mercedes sayısı 500 olacak, uçak 1 tane olacak, 2 sene vekillik yapıp bilmem kaç lira maaşla emekli olunmayacak, senin verdiğin vergilerle yatlarda adamlar tatilin kralını yapıyor lan, sen hayatında 2 saatlik tekne turuna katıldın mı acaba? kamu malı ve arazilerine çöreklenip rezidans sahibi olunmayacak. siyasiler ne kadar az yerse asgari ücret öyle artar.

  adam mal. 2 senede vekillerin emekli olmasına, senin benim vergilerimle aile boyu yurt dışında istediği hastanede tedavi olmasına ses çıkartmıyor; kahvede çaycılık yapan adamın asgari ücreti artsın diye goygoy yapıyor. bu her ülkede aynı; ingiltere kraliçesi diye bir olay var. kraliçe ve akrabaları lüks içinde yaşıyor, köprü altında yaşam mücadelesi veren adam fare yakalayıp onu yiyor.
 • "ingiltere'de asgari ücret 982 pound yani 4467 tl. " den sonrasını okumadağım tespit, amaç doğru ancak gidiş yolu yanlış. herkes soylemiş bizde soyleyelim di mi?

  ayrıca (bkz: big mac teoremi)