şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sırf bu ligde oynama hayali için vasat altı takımlarda oynamak istemeyi anlamıyorum.

şampiyonlar ligi'nde veya avrupa ligi'nde oynayan takımlardan; epl'nin vasat altı takımlarına transfer olmak ve küme düşmemeye oynamak nasıl bir mantıktır.

mesela ne oluyor beşiktaş'tan fulham everton gibi vasat takımlara transfer olunca...

düşme mücadelesi daha mı heyecanlı ?

yoksa yılda 2 sefer chelsea, liverpool, manchester united vb takımlarla maç yapmak çok mu önemli ?

asla şampiyonlar ligi'ne gidemeyecekler, asla avrupa ligi'nde de bulunamayacaklar .. şampiyon olmak deseniz ihtimali bile yok... peki ne

birde işin maddi boyutu var.. sadece 7-8 takımın sürüklediği ingiliz ligi'nde varlığı ve yokluğu birşey kaybettirmeyecek takımlar niye parasal yönden ihya ediliyor. çapulcu everton neden gözünü kırpmadan 25 milyon € verebiliyor aynı şekilde championship'ten yeni yükselmiş fulham... neden bu vasat takımlar bu paraları verirken epl'de olsa ilk 8 in altına düşmeyecek takımlar olarak iyi para kazandık diye seviniyoruz.

büyük haksızlık söz konusu.. ve ben bunu anlamıyorum. sindiremiyorum.
  • premier ligin tüm dünyada izlenmesi,
    ingiltere'de yaşamın türkiye'dekinden daha iyi olması,
    dolu tribünler,
    iyi performans sonrası ligin devlerine transfer olma ihtimali,
    daha yüksek maaş,
    ünlü teknik adamlarla çalışma,
    türk takımlarının avrupa kupalarında rezil olması...

uzar gider bu liste.
  • - iyi performans sonrası ligin devlerine transfer olma ihtimali inanılmaz düşük seviyelerde... neden bilinmez fakat ingiltere nin vasat takımlarına giden oyuncuların bir sonraki durağı alman veya fransızların 3. seviye takımları ya da kendi aralarında aynı seviye takımlar arası transfer oluyor.

buradan bakılabilir

-ingiliz ligi'nde sıradan futbolcular yüksek maaş almıyor. hatta bu maaşın %45 ini vergi olarak ödemek zorundalar.

- tribün ortalamasını yükselten durum ise ingiltere'nin üst düzey takımlarının sayısının yüksek olması ve o takımları izleme isteği...

vb vb

kısacası bir futbolcunun beşiktaş fenerbahçe ve galatasaray da sıçrama yapma olasılığı fulham gibi takımların üstünde...

ayrıca şampiyonlar ligi organizasyonu , şampiyonluk mücadelesi ingiltere de ligde kalma mücadelesinden daha anlamlıdır.

bir futbolcunun hayali tottenham da oynamak olabilir, manchester united, city, liverpool, arsenal, chelsea de oynamak olabilir. ama sırf epl de oynamak için atıyorum fulham, reading, bournemount, hull city de oynamak anlamsız geliyor.

son olarak; belki londra'da yaşam kalitesi istanbul'dan iyi düzeyde olabilir. fakat epl; londra, manchester veya liverpool şehri takımlarından ibaret değildir.

bournemount, brighton, hull gibi şehirlerin takımları da epl de mücadele ediyor. bu şehirlerde ne kadar kalite olabilir. bilinmez..