şükela:  tümü | bugün
 • gol olduğuna, kameranın, stadın ambiyansını hissettirecek şekilde titremesi.
  zaman geçirmek için oyuncuların sakatlık numarası yapmaması.
 • hizli futboldur.
 • yuksek tempo, akici oyun, pozisyon tartismasina girmeyen hakeme diklenmeyen futbolcular, mukemmel seviyedeki seyirci reaksiyonlari...
  bir anda akla gelen ozellikler bunlar sadece
 • sahanın dibinde olan tribünlerdir.
 • seyircisidir, nokta. futbolcu, teknik-taktik, hoca vs. asla değildir aynısı ispanya'da da var. misâl dün oynanan everton-man. utd. maçındaki 40 bin al yanaklı ingilizi getir bizim osmanlıspor-yeni malatyaspor maçındaki tribünlere koy başka bir maç izletirler sana. o seyirci -afedersin- eşşeği oynatır veya eşşekleri bile izletir. premier ligde sırf bu ortam için bir maç izlemek bu hayatta yapılacaklar listemdedir; varsın maç önü köfte-ekmek vermesinler razıyım ama ben de kaçan bir golden sonra aaauuuuvvvv çekeyim amk.
 • puan eşitliği durumunda ikili averaja değil, gol averajına ve atılan gole bakılmasıdır. fark 3-0 iken yenik takım daha fazla yememek, bulursa bir tane de sıkıştırmak için oynarken galip takım da bu ibnelere 2 tane daha sallayalım motivasyonuyla oynuyor.

  oyuncuların ve antrenörlerin iş ahlakının çok yüksek olmasıdır. oyuncular darbe alsa bile devam etmeye çalışıyor. hakemlerin avantaj oynatması, oyunun zırt pırt durmaması da çok etkili. dünyanın en sert ligi olduğu halde faul sayıları inanılmaz düşük ve topun oyunda kalma süresinin en fazla olduğu lig.

  seyir zevki yüksek -kaliteli- olduğu için çok talep ediliyor. çok talep edildiği için yayın gelirleri yüksek. yayın gelirleri yüksek olduğu ve adaletli dağıtıldığı (la liga'da real madrid ve barcelona toplam gelirin yarısına çöküyor) için kaliteli ve seyir zevki yüksek. her takım büyük bonservisler ve maaşlar verebiliyor.

  bilet fiyatları halkın alım gücüne oranla çok ucuz, çocuklar için ciddi indirim yapılıyor. taraftar kültürü oturmuş ve fanatizmi sona erdirmişler. deplasman tribünleri güzel konumlandırılmış ve her stadyum, her maç için sabit fiyat belirlenmiş.

  tek topla oynanması da ayrı bir tat katıyor.
 • çıkan sese tribünlerin yakınlığına bak (gol sevinci)

  https://instagram.com/p/bztkhv4lot2/

  bu da gol diye yieee diye başlayıp, sonra auuvvv diye çıkan ses, tribünlerden çıkan sesler çok önemli

  https://instagram.com/p/bbunccrjmdi/

  taraftarıdır. ve tabi hızlı ve bol gollü maçları
  o taraftarın sahaya 1cm yakın oturmasıdır.
  golden sonra deli gibi yieeeeğ diye bağırmasıdır
  direkten dönen toptan sonra ovvvvv sesi
  az farkla çıkan toptan sonra aauuvvv sesi
  rakibin çok kötü şutundan sonra heeeyy diye dalga geçme sesi çıkarmalarıdır
  tüm bunlarda sahadaymış gibi kenarda dipte olmalarıdır
  o yüzden klasik ingiliz statları (manu, liverpool, chelsea vs) yaşasın
  ölsün emirates ve gibileri (arsenal, wembley) aq
 • olm adamlar noel sonrası gündüz (kendi saatleri ile) 13:00'de futbol izlettiriyor. bizimkiler akşamdan kalma ve daha 3 haftaları var futbol oynamak için. koşmasa bile yürüdüklerinde instagram'dan yürüyorlar.
 • 5 milyar 136 milyon poundluk yayın ihalesidir.
 • tribündeki seyircilerin oturarak inci gibi dizilip maç seyretmesi. enteresandır ingiltere dışındaki çoğu ligde tribünler amuda kalkarak maç seyreden tiplerden oluşuyor.