• bayılıyorum şu acentelere. mükemmel algı yönetip para kazanıyorlar.

yahu fotoğraf ve parmak izi için zaten vize merkezine gitmek zorundasın. geriye kalan iş, iki sayfa çıktı almak ki banka dökümünü filan yine kendin almak zorundasın. ödeme online. vaktin yoksa afedersin tuvalette bile yaparsın. bu arada gittiğin yer zaten aracı kuruluş. yani aracı kuruluşa bile aracıyla gidecek kadar çaresizliğe gerek yok. eksik evraklarını onlar da söyler, pasaportunu adresine onlar da postalar.

neyse, ben bu vizeyi 3 kere aldım her biri ortalama 4 (dört) dakika sürmüştür. ama zaten kolay olan süreci kendi kolaylaştırmış gibi satıp para almaksa güzel başarı gerçekten.
  • 5 dakikada aldığım vize. gerçekten bak, millet marifetmiş gibi süre yarıştırıyor ama ben 5 dakikada aldım valla. konu kilit, bundan sonra yazanlar maldır.
  • en detaylı anlatılmış hali işte burada
    bunları yaparak en az 100-200 dolar kar edersiniz boşa acentalara para ödemeyin :)
  • tier 4 öğrenci vizesi için:
    (bkz: #70800724)
  • artık uzun süreli oturum vizelerinin çoğu her ülkedeki konsolosluk yerine sheffield'daki yeni merkezde incelenen vize. bunun anlamı tüm dünyanın başvurusu tek bir yerde inceleniyor. bu sebeple incelemeler çok uzun sürüyor. ingiltere vizesine gelmeden en erken 3 ay önce başvurabilirsiniz. benim tavsiyem tier 4 general gibi vizelere başvuruyorsanız 3 ay kala hemen başvurmanız yoksa ciddi sıkıntılar yaşarsınız.
  • biraz ingilizceniz var ise tek başınıza gidip rahatça alabileceğiniz vize. acentelere para kaptırmak yersiz.
  • - soru ve ibret içeren entry-

5 ekim günü başvurduğum vize. 6 ekim'de de konsolosluğa iletildiğine dair yazı geldi. bu gün oldu ses seda yok.

lakin bendeniz şöyle bir salaklık yaptım: web sitesinde 15 iş günü olan süreyi 15 takvim günü olarak anladım ve rahat rahat başvurdum. oysa ki bu cumartesi iş için yurt dışına uçmam gerekiyor. dolayısıyla pasaportun bu cuma elimde olması lazım.

bunu anlayınca feci tutuştum ve hemen iletişim kurmak istedim. öncelikle, tls contact para almak dışında hiçbir işe yaramıyor. ingiltere için aranabilecek bir telefonları yok, e-mail yok. yukarıdaki durumu belirttiğim çalışanları bana hiçbir tavsiyede bulunmadı, oysa ki pasaportu teslim etmeden de vize başvurusunda bulunmak mümkünmüş, sitesinden öğrendim.

bilgi almak için konsolosluğun sayfasındaki numarayı aramak dakikası yaklaşık 1,5 pound, mail atmak 4,5 pound. şaka yapmıyorum. telefondaki ablaya vize isteğimi geri çekeyim pasaportu hemen yollayın dedim, vize talebini geri çeksen bile 15 gün içinde geri gönderiyoruz pasaportunu dedi. bu da şaka değil.

bordrolu çalışanım, pasaportumda da çeşitli schengen vizeleri ve amerika vizesi var. bankada yeterli param var. maaş hesabıma düzenli para yattığı belgeli. iş yeri yazısı, faaliyet belgesi, imza sirküleri, adli sicil kaydı, uçak ve otel rezervasyonları (hepsi ingilizce) mevcut.

fakat gelin görün ki vizeden şu ana kadar hiç ses seda çıkmadığı gibi pasaportumu bile geri alamıyorum.

gideceğim iş gezisi çok önemli, orada olmam çok kritik.

ne yapabileceğimi bilen birisi yeşillendirebilirse çok sevinirim.

edit: gazecetiolcamben'in yönlendirmesiyle olay çözüldü, geri çekme dilekçesini verdikten 24 saat sonra pasaport vizesiz olarak elime geçti. konsolosluk çalışanı gayet yanlış bilgi vermiş. giden 125 dolar başvuru ücreti ve boşa harcanan zaman, çekilen stres oldu.

siz siz olun 15 iş günü süresini ciddiye alın. bunun üstüne pasaportun konsolosluğa gidiş ve geliş sürelerini de ekleyin. pasaport 17 - 18 iş gününde gelecekmiş gibi hesap yapın derim.
  • 6 aylık turistik vize için konuşmak gerekirse ; 28 eylül perşembe günü , ankara sheraton business centre'daki tls contact'a evrakları teslim ettiğim,16 ekimde "decision made" mesajı gelen , 17 ekimde de aynı adresten teslim aldığım vizedir. (vize 13'ünde onaylanmış ve pasaporta da geçerli olduğu tarih başlangıcı o gün esas alınmış)

pasaportunuzu teslim alırken,başvuru esansında ibraz ettiğiniz tüm evrakları size aynı zarfta geri veriyorlar.

temel mantık geri geleceğinize inandırıcı evraklar sunmak

- son 3-4 aylık maaş bordrosu
    - son 3-4 aylık hesap ekstresi (tl 1000 tl , $ hesabımda 6.000 $ vardı)
    - iş yerinden izin ve garanti yazısı (sadece bu ingilizceydi bende)
    - tr-uk gidiş-dönüş uçak bileti
    - uk konaklayacağınız yerin adresi
    - üzerinize kayıtlı ev-arsa tapuları ile varsa araç ruhsatı (bende hiç biri yoktu)

diğer evraklar formalite.
  • henüz hiç almadığım vizedir.
  • turist vizesi başvurusu 1 kez red, 4 kez kabul edilmiş biri olarak söyleyeceğim tek şey, incelenen en önemli noktanın banka hesabında gösterilen para ile ingiltere'de kalma süresinin tutarlı olup olmadığıdır.
hesabın var mı? giriş yap