şükela:  tümü | bugün
  • 17 ülkenin vatandaşı ki bunlardan biri de türkiye, ingiltere'ye turistik vizeyle giriş yaptıktan sonra irlanda'ya vizesiz girebiliyor.fakat ingiltere'de oturumu olanlar için geçerli değil sadece turistler için geçerli olan ve çok az kişinin bildiği bir durum.
    londra seyahatinden sonra ryanair ile 15 sterline dublin'de guiness içmeden dönmemek lazım.

bu da resmi yazısı
  • ingiltere oturumu olanlar havayolu dışında tren ve otobüs ile dublin'e kolaylıkla geçebilirler. çok nadiren de olsa denetim oluyormuş ama üç kere geçtim hiç birinde rastgelmedim. en garantisi erken saatlerde olan belfast dublin seferleri beş altı gibi belfast tan kalkan araç bir saat içinde sınırı geçiyor zaten.

velev ki yakalandiniz diyelim ben bilmiyordum böyle bir durum olduğunu çok üzgünüm diye aglak bir ifade takinsaniz sadece geri gonderilirsiniz çok büyük riski yok denemesi bedava.

@miss copernicus cadisi uyardı otobusler genelde durduruluyor dönüş icin yol ortasında kalınabilir özel araç durdurulmuyor diye. benim tecrübem iki otobüs bir tren gecisi ile sınırlı dediğim gibi sabah beş altı gibi geçtim sorun olmadı sonra yol ortasında kalıp bana kufretmeyin.
  • yakında londra seyahatim olacağı için ilgimi çeken başlık. kesin mi bu bilgi şimdi. sonra sınırdışı olmayalım ??
  • ingiltere'de universite okurken belfast'i gezmeye gittigimde yaptigim.
    fakat o zaman boyle birsey yoktu, belfast'tan araba kiralayip dublin'i bir gun gezmistim.
    arac kiralarken republic'e gidecekmisiniz diyorlar, evet deyince sigorta ona gore ayarlaniyor. fakat gitmek icin vizeniz var mi vs sormuyorlar.
  • uk vizesinden kasıt kuzey irlanda'ya girmekse zaten bu olması gereken değil midir diye merak ettiğim durum. söz konusu irlanda'dan kuzey irlanda'ya geçmekse bu uk vizesi olmadan mümkün değil diye biliyorum.

edit: dublin'den belfast'a uk vizesiniz yoksa gecemezsiniz. kontroller yapiliyor. hep degil ama denk gelirse bir daha uk vizesi alamazsiniz, oyle aglamakli olun, yalvaran gozlerle bakin bir sey olmaz diye tavsiye verenlere kulak asmayin. adam ben 3 kere girdim bir şey olmadı diyor hala. yahu sen kaçak girdin diye herkese siz de öyle yapın demek zorunda msın? ne adamlar var ya.