şükela:  tümü | bugün
  • friedrich engels'in ingiltere'nin sanayi devrimi ve sonrasını, işçi sınıfı - burjuvazi ilişkilerini ve de irlandalıları irdelediği müthiş kitap.
  • sağlık ve hastalık sosyolojisinin gelişiminde etkili olan önemli bir kitaptır, engels işçi sınıfının yaşam koşullarını anlatır ve bu koşullar üzerinden hastalığın toplumsallığını gösterir.
  • bugünlerde yine ve yeniden okuma ihtiyacı hissettiğim eser. 1800'lerin ilk yarısında sanayi devrimi sonrası ingiltere'nin genel durumu ve emekçi yığınlarının kırdan kente göçü ile oluşan yoksulluk ve konut sorunundan, kent planlamasına, beslenme sorunundan işçi sağlığına, ücretler meselesinden örgütlü emek hareketine, seçme seçilme hakkından emeğin özgürlüğüne ve kölelikle karşılaştırılmasına, çocuk ve kadın emeği sömürüsünün çarpıcı, insanı dumura uğratan yanlarını çok çarpıcı bir şekilde kaleme aldığı muhteşem eseri. bu kitap okunmadan sanayi devrimi ve sınıf mücadelesinin gerekliliği anlaşılamaz kanaatindeyim. zira güncelliğini ikitelli,çağlayan ve merter'deki yer altı tekstil atölyelerinde görmek mümkündür.