şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ingiltere'de uzmanlık ile ilgili bilgi paylaşımı yapılan bir başlık bulamadım ve internette hali hazırda pek bir bilgi yok bu konu hakkında. türkler için bu süreç nasıl ilerler, bilmemiz gerekenler nelerdir vb soruların cevaplarını bulabileceğimiz bir başlık olması dileğiyle.

  amerika versiyonu açılmış, ingiltere versiyonu neden olmasın. (bkz: amerika'da tıpta uzmanlık)
 • ilk önce bu siteye girip, üniversitemizin uluslararası standartlara uygun olup olmadığını listede aratıyoruz. eğer yoksa geçmiş olsun ne yaparsanız yapın başka herhangi bir ülkede hiçbir şekilde uzmanlık yapamıyorsunuz.

  ikinci olarak ingilizce yeterliliğinizi ve dil kabiliyetlerinizi kanıtlayacak bir sınava yani ieltssınavına giriyoruz ve en az 7.5 puan alıyoruz.

  üçüncü olarak plabsınavlarından ortalama üstü bir puan alıyoruz çünkü katılımcılar arasında asyalı çok, fark atmamız gerek yoksa neden bizi seçsinler değil mi?

  vize işlemleri nasıl bilmiyorum, bu konuda bilgisi olanlar bilgilendirsin bizi lütfen.

  sanırım ingiltere'de kısa süreli stajlar başvuru sürecine pozitif yönde bir katkı sağlamıyor fakat referans mektupları katkı sağlıyormuş.

  genel olarak bilgiler vermek gerekirse;

  yurtdışında uzmanlık yapmak gerçekten zorlu bir süreç, çok fazla evrak işi var ve sonucu kesin değil o yüzden yarı yoldan dönen fazla öğrencinin olduğunu duydum, bunun için sabır ve maddi güç gerekiyor.

  rekabet gerçekten yüksek o yüzden kendinizi birçok konuda geliştirmeniz gerekiyor.

  bu süreçlerden geçmek kolay değil, en çok ihtiyacınız olacak şey sabır.

  umarım niyetli olanlar için biraz da olsa bilgilendirici olmuştur, bol şans.
 • turkmsic'in 2015 yılında yayınladığı yurt dışı uzmanlık rehberi 'nde ayrıntılı bilgi bulunabilir. genel olarak hepsini okuyun derim.
  yine aynı rehberde yer alan `özetle ingiltere’de uzmanlık hakkında spot bilgiler`i paylaşayım istedim.

  -----spoiler-----

  *başta gereken ingiltere sağlık bakanlığının belirlediği 7,5ıelts puanı ile plab-1 veplab-2 'den oluşan uk tıpta uzmanlık sınavlarını geçme kaydı ile uk'de doktor olarak çalışabilir onayı verilmektedir.

  * plab sınavı büyük britanya'nın ab dışı tıp mezunları için uyguladığı ve 2 bölümden oluşan uk tıp standartlarında yeterlilik sınavıdır.

  *plab sınavı tus sınavı gibi bilim sınavı değildir, adayın tıbbi ingilizce terim bilgisini ölçmeye yöneliktir. plab1 ve plab2 olarak iki aşamadan oluşur. plab1 aşaması yazılı şeklinde daha çok klinik vaka analizlerine yönelik sorulardan oluşuyor. plab2 ise sözlü şeklinde, doktorun klinikte hasta teşhis tanı gibi konularda iletişimini ve genel doktorluk pratik bilgisini ölçüyor.

  `plab 1:`
  *ingilizce medikal dil bilgisi sınavı
  *klinik sorulardan oluşur: anatomi ve farmakoloji. kısaca adayın tıp terminolojisine hakim olduğunu ispatlayan, yazılı sınavdır.

  `plab 2:`
  *4 klinik ortamda senaryo mülakatı
  *4 hasta ile iletişim teknikler senaryolu mülakatlar
  *4 geçmiş medikal durum değerlendirme ve bilgi alma mülakatı
  *2 pratik yetenek mülakatı
  *1 hasta dinlenme bölüm senaryo mülakatı kısaca adayın tıp terminolojisine hakim olduğunu ispatlayan, uygulamalı sınavdır.

  * türkiye’de bir tıp fakültesinden mezun olan bütün doktorlar ingiltere’de tıpta uzmanlık eğitimi alabilirler, fakat yabancı dil yeterlilik konusunda ön şartları vardır.
  (yn : fakültenizin bir kaydını araştırın)
  *ıelts'de 7,5 ve üzeri puan ve plab 1 ve 2 başarı ile tamamlanması şarttır
  *plab sınavına girebilmenin veya plab kursuna katılmanın ön şartı ingilizce dil seviyenizi ıelts 7,5 olarak belgelemeniz gerekmektedir. eğer ıelts 7,5 belgeniz var ise, plab hazırlık kitaplarınızı temin edip kendinizde hazırlanabilir veya ingiltere’de ya da türkiye’ de 6 haftalık plab kurslarına katılabilirsiniz.
  *plab sınav sonuç belgenizi aldıktan sonra yasal olarak ingiltere’deki uzmanlık eğitimi veren hastanelere eğitim almak için başvuru hakkı kazanıyorsunuz.
  *uzmanlık eğitimi almak için başvuru yaptığınız hastaneler, tıbbi konularda hastane personeli ve hastalarla iletişim kurabilme yeteneğinizi yüz yüze kurul karşısında mülakat olarak gerçekleştiriyor.
  *ıelts 7.5 ve plab dil yeterlilik sınav sonuç belgeleriniz varsa ingiltere’de istediğiniz her hangi bir tıpta uzmanlık alanında eğitim alabilirsiniz. ancak, oftalmoloji ve dermatoloji alanlarında uzmanlığa başlamak diğer branşlar kadar her zaman kolay değildir. birkaç yıl ingiltere'de hekim olarak çalışıp klinik düzeyde belli bir tecrübe kazanan hekimlerimiz için bu mümkündür.
  * uzmanlık eğitimi bitiminde türkiye’ye dönüşte denklik sınavı yoktur. tuk kararınca (tıpta uzmanlık kurulu) ingiltere’de alınan tıpta uzmanlık eğitiminin denkliği kabul edilmektedir.
  * asistan doktorluğa başlanıldığında, aday en az £2.500 sterlin maaş almakta ve bu miktar zamanla artmaktadır.
  *bilindiği üzere ingiltere' de ayrıca uluslararası çalışan büyük ilaç firmaları bulunmaktadır. şahsi tercihiniz doğrultusunda laboratuvarlarda araştırma ve ilaç geliştirme pozisyonlarında çalışılabilmektedir.
  *aday, büyük britanya göçmen kanunlara uygun olduğu takdirde birinci derece (eş ve çocuk) yakınlarını da beraberinde götürebilmektedir.

  -----spoiler-----

  unutmayın ki rehberin tarihi 2015 ve verilen kaynaklar daha eskiye dayanmaktadır. bilgilerin güncelliği teyit etmeniz kimi zaman hayati önem taşıyabilir, demedi demeyin! ilerleyen süreçte bu başlıkta yeni entry lerle görüşmek üzere.