şükela:  tümü | bugün
  • ingiltere'de uzmanlık ile ilgili bilgi paylaşımı yapılan bir başlık bulamadım ve internette hali hazırda pek bir bilgi yok bu konu hakkında. türkler için bu süreç nasıl ilerler, bilmemiz gerekenler nelerdir vb soruların cevaplarını bulabileceğimiz bir başlık olması dileğiyle.

amerika versiyonu açılmış, ingiltere versiyonu neden olmasın. (bkz: amerika'da tıpta uzmanlık)
  • ilk önce bu siteye girip, üniversitemizin uluslararası standartlara uygun olup olmadığını listede aratıyoruz. eğer yoksa geçmiş olsun ne yaparsanız yapın başka herhangi bir ülkede hiçbir şekilde uzmanlık yapamıyorsunuz.

ikinci olarak ingilizce yeterliliğinizi ve dil kabiliyetlerinizi kanıtlayacak bir sınava yani ieltssınavına giriyoruz ve en az 7.5 puan alıyoruz.

üçüncü olarak plabsınavlarından ortalama üstü bir puan alıyoruz çünkü katılımcılar arasında asyalı çok, fark atmamız gerek yoksa neden bizi seçsinler değil mi?

vize işlemleri nasıl bilmiyorum, bu konuda bilgisi olanlar bilgilendirsin bizi lütfen.

sanırım ingiltere'de kısa süreli stajlar başvuru sürecine pozitif yönde bir katkı sağlamıyor fakat referans mektupları katkı sağlıyormuş.

genel olarak bilgiler vermek gerekirse;

yurtdışında uzmanlık yapmak gerçekten zorlu bir süreç, çok fazla evrak işi var ve sonucu kesin değil o yüzden yarı yoldan dönen fazla öğrencinin olduğunu duydum, bunun için sabır ve maddi güç gerekiyor.

rekabet gerçekten yüksek o yüzden kendinizi birçok konuda geliştirmeniz gerekiyor.

bu süreçlerden geçmek kolay değil, en çok ihtiyacınız olacak şey sabır.

umarım niyetli olanlar için biraz da olsa bilgilendirici olmuştur, bol şans.