şükela:  tümü | bugün
  • trt belgesel'de yayınlanan bir program.
    evlerinde eşya biriktirip atamayan teyze ve amcaları konu edinmiş. bizim çöp ev dediğimiz her yeri eşya olan evler. insanlara evi boşaltıp kendine yaşam alanı açması için yardım ediyorlar ama istifçilerin çoğu eşyalardan ayrılmaktan hiç hoşlanmıyor. her biri anılarla yaşayan bu insanların eşyalara yükledikleri derin anlamlar yüzünden onlarla vedalaşamamaları ortak özellik. ve kendilerini iyi hissetmek için surekli alışveriş yapmaları, toplayıcılık yapmaları.
    profesyonel yardım yapıldığında bile bu insanların iyileşmediği yine istifçilik yaptıkları görülmüş.

    izlerken acı cekiyorum. o insanların heba olan ömürlerine üzülüyorum. hayatlarının bir yerinde kontrolu kaybetmemişken daha yardım edilse böyle olmazdı diye düşünüyorum.
    ibretle izliyorum.
  • britain's biggest hoarders adlı belgeselin trt belgesel'de yayınlanan türkçe dublajlı versiyonunun adı. programın orijinali abd'de yayınlanan hoarders'a dayanıyor muhtemelen. bu istifçileri görünce biriktirdiğim ıvır zıvırın hiçbir şey olduğunu düşünmeye başladım. çünkü o kadar fena boyutta bir istifçilik söz konusu ki iki katlı müstakil evlerin tamamı, hatta garajları birer çöp eve dönüşebiliyor. program içerisinde bu evler istifçilerin rızasıyla temizleniyor ve psikolojik olarak rahatlıyorsunuz izlerken.