şükela:  tümü | bugün
 • karakter sınırı. asıl başlık;
  büyük britanya'nın birinci dünya savaşı sonrası kurmayı planladıkları istanbul merkezli osmanlı kolonisi olacaktı.
  bu da hazırladıkları koloninin bayrağı. gelibolu çıkarması'na katılan askerlere dağıtılan mendillerde yer alan bayrak çiziminin üzerinde bir kurdele üzerinde "hilal ve yıldızın tutulması" yazıyor. ingiliz ayakları altında ezilen türk imajı çizer.
  hilal ve yıldız britanya bayrağı tarafından tutulmuş halde gösterilir. bu, ingilizlerin biz türklere diz çöktürdüğü ve türkleri, ingilizlerin kölesi, mandası adını siz koyun her ne ise ona çevirdiğini simgeler.
  ingilizler, ne yunanları ne de rusları istanbul'a sokma taraftarıydı. iki tarafa da istanbul'u vaat etseler de aslında kendileri için istiyorlardı. nitekim balkanlardan bir kara ordusu kurmadan denizden bu sebeple gelmişlerdir boğazlara.
  çanakkale savaşı ile istanbul'u ele geçirmeyi hedefleyen birleşik krallık, hong kong gibi sömürge bir devlet kurmayı planlıyordu istanbul'da. malum boğazlar, deniz avantajı nüfus gücü gibi sebeplerle. çanakkale'yi geçemeyen ingilizler bu emellerine sevr ile ulaşmaya çok yaklaşırlar. 1915'te, bütün dünyayı yığdıkları ordularına rağmen geçemedikleri çanakkale'den, osmanlı'nın yenilmesi ve ordunun terhisi sonrası tek mermi atılmadan geçerler.
  mehmet vahdettin de kendisiyle aynı adı taşıyan dedesi fatih sultan mehmet'in fethettiği istanbul'un ahahtarını ingilizlere selam çakarak verir.

  bütün ülke ümidini kaybetmişken bir paşa samsun'a çıktı ve ilk defa biz türkleri başka bir ülke hamiliği altına sokacak olan bu durumu kabul etmedi ve yırttı attı. eğer kurtuluş savaşı olmasaydı, ulu önder mustafa kemal atatürk bu mücadeleyi başlatmasaydı ülkemiz bu denli acı içerisinde parçalanacaktı.

  edit: hong kong örneği liman şehri olmasından dolayı verilmiştir.
 • istanbul'un şu anki halini bilince, belki de çok daha iyi olacaktı istanbul için dediğim istek. her yer beton yığını ne yeşile ne de tarihe saygı var. insanlar leş gibi, birbirimize saygımız yok, hayvan pazarına gider gibi otobüslerde seyahat ediyoruz.
 • buraya cahil, aptal ve hümanistçe istanbul şimdi beton altında keşke ingilizler olsa tarzı
  gerzekçe entryler girmeyin.

  zamanında da bi tane gerizekalı, gerici cumhuriyet keşke kurulmasa biz ingiliz himayesinde olsak ben dinimi daha özgür yaşarım diyordu.

  sonsuza kadar akp iktidarda duracak değil betonlar yıkılır ağaçlar dikilir başka bir ülkenin himayesine girmek kabul edilemez.

  vatanı için canından vazgeçen, oğlundan, eşinden vazgeçen insanlara saygısızlık yapmayın.

  bir devlet için 5 yıl, 15 yıl göz açıp kapayıncaya kadar geçer. betonlar yıkılır ağaçlar dikilir, yasa çıkarılır istanbul'un silüeti kurtarılır.
 • ingilizlerin başlamadan biten düşüncesidir. bunun atatürk'ten çok wilson ilkeleri ile alakası olduğunu düşünüyorum, zira biz ingilizleri savaşarak atmadık ülkeden kendi rızalarıyla çıktılar.
 • wilson ilkeleri diyen yazara, çanakkale krizini hatırlatmak isterim. izmir kurtarıldıktan sonra ordu, çanakkale boğazı üzerinden trakya'ya geçip istanbul'a girmeyi planlar. aynı şekilde diğer ordu da izmit üzerinden girmek üzere yoldadır. ingilizler bu ikili sıkıştırma karşısında saldırabilirlerdi orduya ki tarafsız bölge ilan edilmişti istanbul ve boğazlar. şükrü naili gökberk istanbul'a ordusuyla girdiğinde orduya çöl gözlüğü taktırır. bunun sebebi askerlerin ağladığını halkın görmesini istememesindendir. misak-ı milli gereğince atatürk, orduyu bu şekilde yürüttü. istanbul generali harrington, lloyd george'un türk ordusuna ateş emrine rağmen saldırmamıştır çünkü yenileceğini biliyordur. hükümet bile savaşı uzatmak istemez ve george başbakanlıktan düşürülür. öldü denilen bir millet, tanrı olarak görünen ingilizleri savaşmadan psikolojik olarak kafada yenmiştir. hatta birçok ingiliz türkleri haklı görmeye başlar atatürk ve kurtuluş savaşı ile. sakarya'da ya istiklal ya ölüm denerek satıh müdafaası yapan ordu davasında haklıdır ve kazanır.
 • fotoğrafta gösterilen arma koloni bayrağı değil, ingilizler'in 'yıldız ve hilâl gölgelenecek' şeklinde propaganda amaçlı yaptıkları bir afiş.
  orjinali iskenderun deniz müzesi'nde.

  ''1915'te, bütün dünyayı yığdıkları ordularına rağmen geçemedikleri çanakkale'den sevr sonrası tek mermi atılmadan geçerler.''

  yazar sevr'den aylar önce istanbul'un zaten fiili olarak işgal edildiğinden de bihaber.
  pisa testi'nde neden sınıfta kaldığımız ortada.

  edit: çocuk ısrarla koloni bayrağı diye mesaj atıyor :)
 • kesinlikle desteklemiyor, milli egemenliği savunuyor olsam da şu bir gerçektir ki bugünden daha güzel bir istanbul'un oluşmasına sebep olacaktı şüphesiz. en büyük örnek hong kong'dur. bu bir ingiliz hayranlığı değildir. komünist rejimi görmüş ülkelerdeki doğal güzelliklere, şehirciliğe ve insanların eğitim/anlayış seviyelerine bakın. bu ülkeye daima fazla gelmiş bir insan olan atatürk, cahil anadoluluları da kendisi gibi devrin üstün bir insanı yapabileceğini varsaydı ve ben bu varsayımın umutsuzca yapıldığını düşünüyorum. sonuç olarak istanbul 15 milyonu aşan insan nüfusu ve iğrenç şehircilik anlayışıyla dünyanın en kötü şehirleri arasındadır.
 • commonwealth olmayı atatürk sayesinde kıl payı kaçırmış olmamız gerçeğidir. bugünkü duruma baktığımızda iyi mi oldu kötü mü bilmem. tarih tarihtir. şöyle olsaydı iyi olurdu, böyle olsaydı kötü olurdu da diyemem...
  ufukta işe yarar türk tipi bir commonwealth yapılanması (bkz: turan) görünmediğine göre ya da böylesi bir yapılanmayı kotaracak siyasi iradeden yoksun olduğumuza göre hatta bir adım daha atıyorum, istanbul'un göz göre göre dünyanın en boktan şehri hale geldiğini bildiğimize göre acaba mı demek gelebilir insanın içinden.
 • gunumuzde misir'dan fas'tan hallice bir yer olurdu. ingilizlerin isgal ettigi yerlerde buna commonwealth (ortak refah ulkeleri) olurduk diye sevincle fantazi kuranlarin cogunun buyuk annesi, ingiliz bahriyelilerine genel evlerde hizmet etmistir. zira cehalet baska sey gercekten.

  bak yegenim. ingilizlerin her ayak bastigi toprak commonwealth degildir. bazen commonwealth'in wealth kismini (yani refah) destekleyen sömuru ulkeleridir. eger ki anglo-saxon (beyaz irk) yönetiminde-cogunlugunda degilse.

  (bkz: kenya)
  (bkz: misir)
  (bkz: zimbabve)
  (bkz: nepal)
  (bkz: seylan)
  (bkz: hindistan)

  ve niceleri: bunlar commonwealth mi oldular? sen yat kalk buyukannenin götunu kurtaran adama dua et.