şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hep orta doğuda mı karılacak o kartlar? biraz da batıda karılsın.

  o değilde tüm dünyanın krupiyesi kim acaba merak ediyorum, adam sabah akşam hiç sıkılmadan etrafa kart dağıtıyor...
 • theresa may'in az önce yaptığı açıklamada belirttiği üzere gerçekleşecek olay. olaylar şöyle gelişti:
  - eski ikili ajan sergei skripal ve kızının uğradığı sinir gazı saldırısında rusya'yı suçlu gören theresa may -hiçbir net kanıt yokken- rusya'ya suçsuzluğunu kanıtlaması için 36 saat verdiğini söylemişti, bunun yanında rus şirketlerine el konulması ve moskova'ya siber saldırıda bulunulması da tehditlerinin arasındaydı. delilik böyle bir şey naparsın.

  - rusya, aklı mantığı yerinde bir ülke olarak, kendilerince 36 saat verilmesi dahil tüm tehditlerin bir sirk şovu olduğunu, ancak tehditlerin gerçekleşmesi halinde yanıtlarının hafif olmayacağını söylemişti. olması gerektiği gibi, iddia edilen zehir örnekleri kendilerine verilmeden en ufak bir çalışma ya da açıklama yapmayacaklarını iletmişlerdi.

  - dün gece biten 36 saatten süreden sonra, there may bugün, bu cinayet teşebbüsü saldırının sorumlusunun rusya olduğunu ilan etti ve ingiltere'de bulunan 23 diplomatın sınır dışı edileceğini duyurdu. tabii theresa may, işin içine dünya kupası'nı eklemeden de geçmiyor.

  peki:

  - 8 yıl önce rusya tarafından affedilen sergei skripal'ı rusya neden bugün öldürsün?

  - saldırıda kullanıldığı iddia edilen ve 70'li yıllarda bugünün özbekistan sınırlarında geliştirilmiş olan novichoka panzehir üretimi için özbekistan'ın amerika ile birlikte bugün halen çalışmalar yaptığı biliniyor. dolayısıyla bu zehrin ruslardan başka kimsede olamayacağını iddia etmek deli saçmalığından ibarettir.

  - gazın geliştirilmesinde yer alan ve tarım hedefli kimyasal madde üretiyor gibi kolayca üretilebildiğini söyleyen rus bilimcilerden biri bugün hala amerika'da yaşıyor. kitabıyla poz verirken, hem üretiminin çok kolay bulunan maddelerle yapıldığını, hem de ruslardan başka kimsenin yapmış olamayacağını söylemesi de ayrı bir çelişki. hangisi doğru bilemiyorum.

  - ruslar, dünya kadar yöntem varken neden kendi üretimleri ve kimyasal silah olarak tanımlanan bu gazı kullansın?

  - gerçekten de novichok kullanılmışsa dahi, neden toplanan örnekleri rus yetkililer ile paylaşılmıyor? paylaşılmadığı gibi, kanıt göstermeksizin suçlu ilan ediliyor?

  - sarin gazından 8 kat etkili olan novichok gazı saldırısına maruz kaldığı söylenen sergei skripal ve kızının, bankta bulunmalarından önce gittikleri mekanlardan birinde de bu zehrin kalıntılarının bulunduğu iddia ediliyor ve ingiltere, mekanda bulunan diğer vatandaşlara eşyalarını bebek mendilleriyle silmelerini söylüyor. ıslak mendille kaçılabilen, sarin'den 8 kat etkili zehir muazzammış. bu arada kendileri hala hayatta.

  açıkçası, ingilizlerin brexit taleplerinden bu yana bir şeyler bekliyordum da, bu kadarı gerçekten gözü dönmüşlük. üstelik ab ülkeleri de -kanıtları bekleyecekler mi bilmiyorum- açık destek vereceklerini ima ettiler. tehditler deli işi, söylemler ve eylemler tamamen kışkırtma üzerine. acaba sergei skripal, yeni franz ferdinand mı? yahut ingiltere'de ekonomik faaliyetleri sonlandırılarak ekonomik olarak zayıflatılması mı amaçlanıyor? işin içinde ingiltere olunca, insan düşünmeden edemiyor.