şükela:  tümü | bugün
  • oyuncu seçimleri, olay örgüsü ve yönetmenliğiyle quentin tarantino'nun bir sanat dehası olduğunu kanıtlayan filmdir ama benim açımdan tarantino'nun en iyi üç filmi listesine giremez.
  • yahudi mastürbasyonu spaghetti western. tarihi gerçeklikten inanılmaz yoksunluk mevcut.

tüm nazi üst yönetimini bir sinema salonuna toplayıp kapıya 2 tane asker koyup call of duty tarzıyla herkesi tarayıp üstüne dinamitle patlatmak da nasıl bir öc alma duygusudur.

yahudilerden kurulu bir çetenin kendi isteğiyle avrupa'ya gelmesi de ne bileyim. baya salakça.

filmin tek iyi yanı christoph waltz. yiğidim o nasıl oyunculuktur. kaç dil konuşabiliyorsun öyle. zaten oscar'ı da getirmiş bu performans.
  • perriyer'nin evindeki sahneyi defalarca izlediğim ve bunu yapmaya devam edeceğim, christopher waltz hayranı yapan film.
  • berbat bir film. brad pittt'in holywood'dan disari cikmamasi gerektigini anliyoruz resmen. senin neyine amk ww2 filmlerinde oynamak. fury'de de ayni boyleydi deyyus.
  • holokost kategorisinde izlenirse beklentileri karşılamayacak fakat 'tarantino filmi ve her şey mümkün' diyerek izlendiğinde çok kaliteli film. en güzel yanı da tarantino'nun tüm o rezil gerçekliğin öcünü paralel evrende hepimizin adına alması.
    filmde öne çıkan bir karakter aranıyorsa tartışmasız hans landa olur bu kişi.
    christoph waltz mimikleri ve vücut diliyle oynamıyor yaşıyor adeta. filmin birinci bölümünde fransız çiftçi ile olan özellikle fare diyaloğu çok güzeldi bana kalırsa. brad pitt keza iyi iş çıkarmış ama çok aksanlı konuşması beni rahatsız etti.
    son olarak filmi izleyip de apfelstrudel denen şaheseri canı çekmeyen yoktur sanırım.
  • quentin tarantino'nun en iyi filmlerinden değil belki ama bizlere christoph waltz gibi bir aktörü armağan ettiği için kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır.

meşhur yemek sahnesini izleyenler bilir. şu strudel yenilen sahneden bahsediyorum. bu sahnede yaşanan psikolojik baskı üzerine birkaç detay paylaşmak isterim.

--- spoiler ---

christopher waltz'un canlandırdığı albay hans landa yahudi olduğunu saklamaya çalışan shosanna ile yemek masasında oturmaktadırlar. masadaki yemek tercihleri, shosanna üzerinde kurulmak istenen psikolojik baskı unsurlarının birer sembolü adeta. süt şişesi, landa’nın süt içtiği ve shosanna’nın ailesini öldürdüğü la padite’nin çiftliğindeki sahneyi hatırlatıyor ki bu shosanna'yı epey bir terletiyor. ikinci olarak masaya gelen tatlı strudel ise, ii. dünya savaşı sırasında domuz yağı ile yapılırdı. süt ve et ürünleri karışımının yahudilik inancına göre yenmesi uygun değildi. bu faktörlerle shosanna için ortam iyice zorlu bir hal alıyor. albay landa yemek ve materyal tercihleri ile yahudi turnusolü hazırlamış diyebiliriz.

--- spoiler ---

christoph waltz'a ayrı bir parantez açmadan geçemeyeceğim. oynadığı karaktere cuk oturan bir performans çok nadir görülür ki hans landa karakterini oynamak gerçekten meziyet ister. hatta tarantino, hans landa rolünü oynayacak kişiyi seçerken rolün oynanabilir olmadığını düşünmüş ancak waltz’un deneme çekimini gördükten sonra aradığı ismi bulduğunu anlıyor.

waltz, hans landa rolü ile en iyi yardımcı erkek oyuncu oscar’ını kazanırken bu ayrıca bir tarantino filminde oyunculuk kategorisinde elde edilen ilk oscar olarak kayıtlara geçiyor. filmde fransızca, almanca, ingilizce ve italyanca konuşan waltz, bir filmde ingilizce’den farklı bir dilde oynayarak oscar alan altı aktörden sadece biri. bilgi birikimi, entelektüel yapı, oyunculuk hepsinin bir adamda birleşmesi kıskanılmayacak gibi değil.

zorunlu edit: strudel'de kullanılan domuz yağının yahudiler tarafından haram sayıldığını belirtmeme gerek olmadığını düşünüyorum. bunun yanında etli(etden elde edilen ürünler) ile sütlü ürünlerin aynı anda yenilmesi ya da aynı kapta pişirilmesi de yahudi inancında yasaktır. strudel'in üstündeki kaymak süt ürünü, içeriğinde ise etsel ürün yani domuz yağı olduğundan bu birleşim de yahudilerce yenmez. finalde hem domuz yağı kullanılması hem de etsel ürün süt karışımı oluşması yahudi karakteri zor durumda bırakan nedenler.
  • kışın hava soğuk ve pazar . alın bir dal landa aksın gitsin. çokta anlam yüklemeyin .
  • debeye giren entry tamamen hatalı bilgiler içeriyor. az araştırıp yazın. yahudiler domuz eti veya yağı yemez. dinlerine göre haram. domuz dışında et ve süt ürünü karıştırıp yiyebilir. bunda herhangi bir sıkıntı yok.
    bu arada film bok gibi. yahudi cesaret madalyası verilir tarantino'ya. kankası da o ara hollywood kadınlarına tecavüz etsin taciz etsin.
    (bkz: harvey weinstein)
  • tarantino'nun en sjw işidir belki de. onun dışında güzel film, landa karakteri muazzam ama tarantino yine sjwliğini yapıp brad pitt'in canlandırdığı avanak karaktere çizdirtiyor karizmasını.

ayrıca debedeki girdide hatalı bilgiler var, et ve süt karışımıyla alakalı bişey değil 2. dünya savaşı'nda strudel domuz yağıyla yapılırdı yahudilerde de bildiğiniz gibi domuz yağı haram. zaten filmin wiki sitesinde gerekli bilgiler girilmiş. ingiliççe ama bu filmin büyük kısmı ingiliççeydi. insanlık tarihinin en kötü dublajı olan ve yapan stüdyodakilerin tutuklanması gerektiğini düşündüğüm türkçe dublaj veya çöp netflix türkçe altyazılarıyla izlemişseniz filmin %80'ini izlememiş sayılıyorsunuz, haberiniz olsun... bu filmin esas olayı olan diyalogları hakkıyla anlamak için iyi düzeyde ingilizce, orta düzey fransızca ve almanca giriş seviyesi italyanca gereklidir... altyazılar filmi mahvetmiş.
    https://inglouriousbasterds.fandom.com/…iki/strudel
  • herkesin kendi tercihidir tabi ki ama bence kill bill serisinden sonraki en iyi filmi budur tarantino'nun. en azından ben izlemekten daha büyük keyif aldım diyebilirim, diğerlerine nazaran. rezervuar köpekleri, pulp fiction vs. fanları gelip belki gömer şimdi beni, ama dediğim gibi, kişisel tercihtir.

zaten tarantino da, tamamen kendi hoşuna giden şeyleri yapan biri. herhangi bir "en iyisini ben çekmeliyim" kasıntılığı yok.