şükela:  tümü | bugün
 • isabella rossellini'nin annesi.
 • 1915 isveç-stockholm doğumlu ingrid bergman 1940'larda dünyanın en ünlü kadın oyuncularındandı. o zamanların geleneğine uygun olarak holivud'a avrupadan ithal edilmiş bir stardı. (bkz: marlene dietrich) (bkz: greta garbo) intermezzo filminde kendisini görüp de haklı olarak pek beğenen ünlü prodüktör ve yetenek avcısı david o selznick tarafından holivuda ithal edilimiş ve casablanca'da oynayıp sinema tarihinde en güzel göz titreten kadın oyuncu olarak iki senede star oluvermişti. daha sonra canlar kimin için çalıyor, notorius, joan of arc gibi filmlerde de oynadı ama italyan yönetmen roberto rossellini ile skandal bir ilişki yaşayıp kocasından boşanınca davlumbaz holivud piyasasında yedi sene boyunca doğru dürüst bir rol alamadı, yeteneğini ve muhteşem güzelliğni aynı potada eritmiş bir oyuncu boşuna harcandı. kendisini ancak yaşlandıktan sonra başarısız comebackler yapmaya çalıştığı murder on the orient express gibi filmlerde görebiliriz. bu esnada yaptığı en iyi şey isabella rosselini'yi doğurmak oldu.
 • doneminin en unlu, ve genel kaniya gore de en iyi oyuncularindan. "tek hayalim, roberto rossellini ile bir film yapmak" diye ortalikta bir sene kadar gezindikten sonra, italya'ya giderek bu arzusunu gercekle$tirmi$, hatta isabella rossellini'yi de aradan cikarmi$tir.

  gerci, o siralarda evli olan ve kanunen bo$anmasi yasak olan roberto rossellini ile bir cocuk sahibi olmalari, ingrid bergman surekli "masum aile kizi/masum ev kadini" rollerini oynadigindan mgm'i salak bir $ekilde iflasin e$igine getirmi$tir, ancak sonradan birkac spekulasyon ile hadise toparlanmi$tir.
 • woody guthrie de kendisine gizli gizli gonul vermis, onun icin bir sarki yazmis vaktiyle.. ama sadece sozleri bulundugu icin muziklemek billy bragg'a nasip olmus.. mermaid avenue'da ziyaret edilebilir..
 • "ingrid bergman, ingrid bergman / gel seninle bir film cekelim / stromboli* adasi'nda /.../ ah, bir yurusen kameramin onunden / cumle aleme duyururum hikayeni, / karsiligini da oderim hani / parayla pulla degil ama, / kiz ve oglan evlatlarla, / sarki soyleriz hep beraber / stromboli'nin etrafinda, hoplaya ziplaya / nese icinde, mutlu mesut."
  (bkz: woody guthrie) (bkz: billy bragg)

  "stromboli"*yi seyredince sahiden de tutulunuyormus ingrid bergman'a.*
 • kendisini casablanca'da izlemiş olanlar "humprey bogart ile kimyaları uyuşmuş, mükemmel bir perde çifti oluşturmuşlar" diye düşünebilir; ben düşünmüştüm en azından. ama notorious'u izledikten sonra anlaşılır ki bu kadını jerry lewis'le beraber oynatsanız yine mükemmel bir kimya sağlar.

  karizmatik sesi ve fiziğiyle "yıldızım ben!" diye çığırır bu kadın; ama çok iyi oyuncudur aynı zamanda. duygularını içe atmaya uğraşan, bastırmaya çalışan karakterleri o titreyen gözleriyle mükemmel canlandırır. suratına ışık öyle bir vurur ki, bir an bir güzellik tanrıçasına, öteki an her gün sokakta görebileceğimizi düşündüğümüz alımlı bir ev kadınına dönüşür. belki kendisini bu denli çekici kılan budur. çok çok güzel bir kadın değilmiş, sadece alımlıymış gibi dururken birden kafasını çevirince suratına vuruveren hafif bir ışıkla, titreyerek parlayan gözleriyle, yavaşça aşağı çekilen alt dudağıyla nefesimizi kesiverir.
 • sesi zamanında türkan şoray seslendirmeleri için taklit edilmiş oyuncu.
 • döneminde 'güzel' addedilen ve bugün bile baktığımda 'güzel' bulduğum tek insan.
 • 1944 ve 1956'da en iyi kadın oyuncu oscar ını kazanmış oyuncu.
 • hep biraz mutsuz, biraz dusunceli, gulumsedigi zamanlarda, herhangi bir rolu oynarmıs gibi, bu sefer de, ve gecici bir sureligine mutluyu oynadıgı izlenimine kapıldıgım, yeri siyah beyaz filmler ve fotograflar olan, gölgenin guzellestirdigi kadın..

hesabın var mı? giriş yap