şükela:  tümü | bugün
  • aubrey plaza ve elizabeth olsen'in başrolde oynadığı 2017 yapımı matt spicer filmi.
  • içimizdeki stalkerlık ve beğeni müptelalığınının en ekstrem olacak şekilde dışavurumunu gösteren film.

filmdeki "instagram ünlüsü" kadının kocasının "o çok süper, bu en iyi. ulan her allahın günü mü yeni bir "en iyi" bulunur?" tadındaki konuşması yapmacık sohbetlerin özeti resmen. bazı insanlar vardır her muhabbette "şu çok süperdi o çok iyiydi" diye coşkulu coşkulu konuşur gerçekten her şey süper sanarsın. instagram'da bu muhabbetlerin sanal belgesinden başka bir şey değil işte.
  • sıkılmadan izlediğim filmdir. bugünlerde sıkılmadan ve dikkat dağılmadan izlenen film bulmak zor.
  • güzel bir konu ile daha ilgi çekici bir film çıkabilirdi. ta ki (bkz: black mirror) ve onun efsane bölümü (bkz: nosedive) çekilmemiş olsaydı.
  • eğlenceliydi. ingid güzel kız.
  • boş bir film. senaristler, sosyal medya ve stalker olgusunu yapıştıralım gitsin bakalım nereye varacak diye başlamışlar sonunda bir yere varamamışlar. tabi benim beğenmememde sosyal medya kullanmayıp bu durumlara uzak olmamın da payı var.
  • aubreyciğim döktürmüş, parks n recteki o hissiz suratın altından neler çıktı
  • kısa kısa film hakkındaki notlarım:

--- spoiler ---

* kesinlikle dan ve nick karakterlerinin taşıdığı film. nedeni de filmin dram tarafının komedi kısmından zayıf kalması. bunun en büyük nedeni de son sahneden sonra ingrid'in dünya tarafından kahraman ilan edilmesine verdiği tepki. bu filme yakışan finalde ingrid ölmeliydi diye düşünüyorum ya da hadi öldürmediniz son sahnede en azından telefonunu kırıp parçalaması gerekirdi. fakat ingrid yüzünde mutlulukla kendisini intihara götüren sistemin içine tekrar girmiş oldu, aslında hiç çıkmamış bunu anladık. bu da filmin eleştirdiği şeye ters bir hareket. bu yüzden dram kısmı eksik, komedi kısmı ağır basıyor diye düşünmekteyim. dediğim gibi bir sonla bitseydi disconnect vuruculuğuna ulaşabilirdi. yıllar sonra disconnect underrrated film diye hatırlanacaktır, fakat bu filmin o şansı kalmadı.

* batman, bir yaratı yani sanat olarak, ingrid'i yani insanı kurtaracak bir metafor olarak okunabilir. özellikle dan'in "sen catwoman değil two-face olmuşsun" lafı filmde çeşitli şekillerde vurgulanan ikiyüzlülüğün harika gösterimlerinden biri oldu.

* ingrid'in intihar ederken yaptığı konuşmayı da çok beğendim. özellikle "bir şeylerin yanlış olduğunu biliyorum ama nasıl düzelteceğimi ve değişeceğimi bilmiyorum" sözü modern insanın 2017 versiyonu için yazılmış gibi. hata olduğu itiraf ediliyor fakat sorunu hala kendinde arıyor. bu gibi durumlarda sorun bireysel olduğu kadar çağın dinamiklerini görmek ve çözmekle de alakalı. yani dışarıdan bir bakış atmadan iyileştirilebilecek bir hastalık değil bu. bu filmde kullanıldığı için diyelim, instagramın neyi temsil ettiğini görmek için instagramı kullanmadan kullananlara bakmanız lazım. bunu başarmak da şu anki insanlar için hiç kolay değil.

* son olarak instagram için de iyi bir reklam olmuştur. sosyal medya konularında takıntı yapıp intihar edecekseniz de bizi seçin mesajı. güzel bir çalışma tabii.

--- spoiler ---