• oop'nin bir class'in ba$ka bir class'tan derive edildigi zaman ancestor'inin sahip oldugu tum public ve protected definition'lara sahip olacagini belirten ozelligi..
  • scorpions'ın lonesome crow albümünde yer alan hoş parçalardan biri. sözleri de şöyledir efendim:

test the mend, devil melt
    bloody money when it's lent
    scum repair everywhere
    they want money
    heavenly won't it be
    here's some money
    belong to thee
    i will pay they will say
    give your money
    obligator came and said to me
    why don't you pay your debt
    the debt that you amend
    asking him forgive on his demand
    for i am with a mate
    despite in her return
    remittance of the debt
    i can't accept
    he told me and he capped
    quite time on his demand
    imaginations came into my brain
    cause if you patients came
    that brings me in my break
    test the mend, devil mend
    bloody money when it's lent
    scum repair everywhere
    they want money
  • bazi yazilimcilarin gerekli/gereksiz her yerde kullandim diye sevindikleri, kullandiklarinda atom parcaladiklarini sandiklari konsept. duzgun ve semantik olarak dogru kullanilmadiginda yazilan kodu anlamak saatlerinizi alir. engellemek icin java'da sinifa "final" access modifier'i verilir. joshua bloch'un konu ile ilgili guzel bir sozu var:

"design and document for inheritance, or prohibit it."
  • 2020 yapımı dram, gerilim, gizem filmi. başrollerinde lily collins, simon pegg, connie nielsen gibi isimler var. imdb: 5.3
    puanım: 5.4
    --- spoiler ---

sonu maalesef 3. sınıf gizem filmi gibi bitiyor. çok uyduruk. ha izlerken son yarım saate kadar ne olacak diyerek izledim.
    madem morgan kötü biri başta videoda babası niye kızı uyarmıyor. bu sır seninle mezara gidecek diyor. zaten annesi olayi biliyor. desene o kötü biri seni kandırmaya çalışır inanma. anlat böyle böyle oldu diye.
    annesi diyor sanki baban aziz mi diyor. e adam seni kurtarmış morgan in kızını kabul etmiş ölü adamın arkasından öyle mi denir adamın kırkı çıkmamış.
    sözüm sana lily cumhuriyet savcısı olmuşun güya adamın parmak izini almayı akıl ediyorsun sonuçları beklemeden adamı yolluyorsun. bi arkasindan su dökmedigin kaldı. gerçeği nerden bilecem diyorsun 2 güne saliyorsun.
    ayrıca oyuncu seçimi olarak lily colins hiç olmamış. 20 yaşından fazla durmuyor. arada liseye gidecen sandım sorry. ne savcı olduğuna ne de kocaman kızının olduğuna ikna edebildin. kızını bari melez seçeydiniz. oyunculuk olarak da beğenmedim. anneni de hep üvey annen sandım hiç bi ilgi alaka yok bi halini hatrını sormadın.
    gossip girl den hatırladığımız nate imiz de bi seçimlere hazırlanıyor da kendi çapında sanki sınıf başkanı seçimleri. çok sönük bi seçim herhalde ana konu ile ufaktan yakından bi alakası yok. kendi içinde hazırlandı garibim. ah nate ah. başroller yakışır sana.
    sonu hakkında da her şeyi düşünen yıllardır plan yapan arscher ı öldüren adam kadının yanında silahı bırakıyor. ay yazarken bile içim şişti.
    --- spoiler ---
  • (bkz: subclass)
    java'da her sınıf object sınıfının subclass'ı sayılır.
  • tureten class'in, turetilen class'in method'larina sahip olmasinin yaninda bu methodlari overriding yontemiyle degistirebildigi ozelliktir.
    inheritance java'da extends anahtar kelime'si ile gerceklestirilir. bir method'u overriding yontemi ile degistirebilmek icin tureten ve turetilen class'larda ayni method isimleri kullanilir. tureten class ve turetilen class ayni package icerisinde yer aliyorsa tanimlanan method'larin erisim belirleyicileri friendly, protected ya da public olmalidir. eger tureten ve turetilen class'lar farkli package icerisinde yer aliyorsa tanimlanan method'larin erisim belirleyicileri protected ya da public olmalidir. ayrica tureten class icerisindeki methodun erisim belirleyicisi turetilen class icerisindeki methodun erisim belirleyicisinden daha erisilebilir ya da esit seviyede erisilebilir olmalidir.

ornek java kodu

class myclass{
    public void mymethod(){
    system.out.println("from myclass");
    }
    }
    class mysubclass extends myclass{
    public* void mymethod(){
    system.out.println("from mysubclass");
    }
    }
  • katatonia'nın son albümü night is the new day'de ölüm vuruşu yaptığı parça. sözleri ise şöyle;

our inconvenient burden
    it could be lifted off of us
    if we gave up
    to finally let go
    of the free will that we were given
    our graves
    above the timberline
    our names chalked
    the pressure of wealth
    no longer found

the unforgiving void
    the forge in which our values burn
    the resting leech
    our thinning minds
    in my abstinence i turn to nothing

let them inherit this fire now
    lest they will forget that we were
    ever here
  • 2002 çıkışlı esqarial albümü. her detçinin arşivinde olması gereken güzide bir eser. inheritance, a pure formality ve killing for killing time parçaları benim favorilerimdir. ayrıca jimi emmiden cover olan parça da gayet über olmuş. (orjinalinden kısa mı ne)

bu da startrek list (ne gada iğrencim lan) ;

1. inheritance
    2. everlasting wanderers
    3. broken link
    4. flying over the treetops
    5. a pure formality
    6. catching the falling knife
    7. the source of constraint
    8. the day when the sun went out
    9. two minutes to full moon
    10. killing for killing time
    11. fire (jimi hendrix cover)
  • bir class'in yapisini diger bir class'tan baz almasidir, bunun amacini klasik bir ornekle anlatalim

bir hayvan class'i yaratalim. property'leri isim as string, memeli as boolean olsun.

bundan sonra bir ku$ class'i yazmak istedigimizde bunu hayvan class'indan turetebiliriz, boylece hem isim ve memeli propertylerini bir daha tanimlamis olmayiz, hem de bunun uzerine ku$turu as string, yirtici as boolean gibi ek iki ozellik daha ekleyebiliriz, ne olmus oldu bu durumda ku$ class'i hayvan class'indan baz ozellikleri inherit etmi$ (miras almi$) oldu. burada parent class hayvan olmu$ oldu.

işbu tarihte dotnet framework'te single inheritance soz konusudur. yani bir class'in sadece bir parent class'i olabilmektedir. c++ multiple inheritance destekler.
  • tamamen zaman kaybı bir film. başlarınca merak duygusunun beni kendisine çekmiş olmasına yandım resmen. 1 saat 50 dk'mı geri nasıl alacağım onu merak ediyorum. ayrıca simon pegg bu filmde oynamayı nasıl kabul etmiş onu da anlayamadım - zaten filmdeki tek olumlu etken simon pegg, onun bile oyunculuğu orta seviye.

--- spoiler ---

yok beyaz saçlı adam, kızın annesine tecavüz etmiş, kızın babası da bu adamı alıp (olaylar 30 sene önce yaşanıyor) arabayla götürürken bir üniversite öğrencisine çarpmış bu kızın babası, onun sırlarını da beyaz saçlı adam (o zamanlar saçı beyaz değil tabii) saklayıp durmuş, babası da bu adamı yer altındaki bir hücrede senelerce kilitli tutmuş, işkence etmiş zart zurt... olay o kadar kopuk ki, hangi kısmında neresine ne olmuş onu da aklımda tutamadım. en son beyazlı amca kıza "ben senin babanım ulan!" dedi ve kızın annesi adamı vurdu. filmde chace crawford adlı gossip girl eskisi eleman oynuyordu, o da toplam 5-10 dk falan gözükmüştür koca filmde.

--- spoiler ---

gidin filmin konusunu falan okuyun imdb'de o bile daha iyidir.
hesabın var mı? giriş yap