şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kursun, civa gibi agir metal iyonlarinin enzimlerin aktif yuzeylerini kapatarak enzim faaliyetlerine engel olması ve reaksiyon hizini dusurmesi olayıdır.
 • (bkz: inhibitor)
 • baskılama, engelleme, yasak vb genel anlamları olan, her meslek grubunun kendini ilgilendiren bir durumda kullanmaktan memnuniyet duyacağı, ecnebi kökenli sözcük.
 • içgüdüsel dürtülerin süperego ile ya da çevredeki insanlar ve etkenlerle çatışmasının yol açtığı anksiyeteden kaçınmak için, egonun işlevlerinden bir ya da bir kaçını bilinçdışı düzeyde durdurması ya da sınırlamasına inhibisyon (ketlenme-ketleme) denir. beklenmedik felaketlerle karşılaşan ya da kaza geçiren kişilerde görülebilir. trafik kazası, yangın, deprem, sel baskını ya da diğer insanların bedensel ya da cinsel saldırısına uğrama "şok tepkisi" denilen geçici inhibisyonlara neden olabilir. örneğin, bir kazayı izleyen ilk dakikalarda kaza kurbanı olan kişi donakalmış ve şaşkındır. çoğu kez yaralarının derecesinin farkında değildir. kaza yerinde amaçsızca dolaşır, kendine ya da diğer kaza kurbanlarına yardımcı olmak için en küçük bir çabayı bile göstermeyecek durumdadır. zaman, yer ve kişileri değerlendirmede ve algılamada sapmalar, bellek bozuklukları ve kendinden geçme gibi durumlar da olabilir. böylesi bir olayın ortaya çıkardığı yoğun anksiyetenin etkisiyle egonun işlevlerinin yeterli bir biçimde sürdürülememesi sonucu oluşan şok tepkisi, doğal bir savunma mekanizması olarak kişiyi olaya yabancılaştırır ve anksiyetesinin tüm yoğunluğuyla yaşanmasını engeller.

  içgüdüsel dürtülerden kaynaklanan ketlenme durumlarına, cinsel ilişki sırasında penisin ereksiyona geçememesi şeklinde ortaya çıkan empotans, örnek olarak verilebilir. böyle durumlarda, gizli sadistik eğilimleri olan erkeğin, kadını incitme doğrultusundaki bilinçdışı istekleri bazen erkeğin kendisine yönelerek mazoşist bir nitelik alabilir ve cinsel eyleme geçme ketlenir. ne var ki, böyle bir erkek cinsel eyleme geçmemekle karşısındaki kadını incitmiş olur (fenichel, 1945)

  (bkz: savunma mekanizmaları)
 • bireye göre gayri meşru olan arzunun, sembolik olarak bilinen amaca varması sonucunda anksiyetenin meydana gelmesini sağlayan olaydır. özellikle, kimi psikosomatik hastalıklardan şikayetçi olan insanlarda, nefret ve benzeri çeşitli hissiyatların bu olayı gerçekleştirdiği sık görülmektedir.
 • bir savunma mekanizması. istenmeyen durum ve çatışmalara karşı, egonun işlevlerinden bir kısmının bir süre durdurulması veya sınırlandırılmasıdır. somatizasyonun bir türüdür.

  ör: bütün şok durumları.

  cepheye sürülen askerin kaskatı kesilmesi.

  bir ölüm haberi alan birinin olduğu yerde kalması.
 • herhangi bir olayın meydana gelmesine engel olma, azaltıcı etki sağlama, baskılama