şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tekel'in, cumhuriyetin ilk yıllarındaki ismi.
 • 1860'larda tütün inhisarı idaresi olarak kurulan açık adı " ispirto ve ispirtolu içkiler inhisarı idaresi " olan kurum. tekel'in eski ismi. halk arasında 5i olarak anılırmış.
 • logosunda bildiğin orak çekiç vardır bu güzide kurumun.
 • o amblemin neresinde orak çekic gördüğünüzü merak ettim.tekel de 20 yıl çalışmış grafik tasarımcıyım ve sizin gibilerin nelerle itham ettiğini bilirim tekel'i.
  çoğu kez çok gülerdik .bir ara birisi yarışma kaznmış maltepe sigarasının poşetinde ki maltepe logosunun hitler amblemi olduğunu söylemiş ve bizi hayrete düşürmüştü. adam çok zekiydi her halde.amblemi kesmiş biçmiş ve ss amblemini bulmuş bravo dedik kendisine ama bir ödül veremedik.aynı şekilde bahar sigarasına yapılan çiçeklerde de mao yu gören birisi vardı :d aslanlı yeni rakı çıktığında da vay efendim ne bu ingiltereye mi özendiniz diyenler oldu.kendisine yanıt verdik.aslan ingiltere de hiç olmadı ama anadolu da aslan vardı ve rakıya biz halk arasında aslan sütü deriz kardeşim.bunu ben yeni rakı'ya neden koymıyayım.ta baştan olması gerekirdi zaten.
  şimdi şu inhisarlar idaresi ambleminde bildiğin orak çekici ben nedense göremedim.orada ki harfler de türkiye cumhuriyeti inhisarlar idaresi yazısının baş harfleriyle bir düzen yaratılmış ve hepsi türk bayrağı içersine alınmıştır.
  hayret ediyorum 1977 den beri tekel'in yaptığı her şey de bit yeniği arayan insanlara.orası bir devlet sektörüydü ve yapılan her işte ne kadar titizlenildiğini bilmeyen insanlaraın illa ki bir bit yeniği arama isteklerine hala yanıt veriyorum ya.
  bitirdiniz koca bir kurumu.onunla birlikte tekel'e ürünlerini satan çiftçi,tüm ülke çapında fabrikaları,freeshopları,iş yerleri kapandı.işsiz kalan insanın haddi hesabı yok ve insanların iş bulma olanakları kapandı.