şükela:  tümü | bugün
 • ezoretik bir ogreti alan muridin bi sonraki asamaya gecmesi inisiye olmasidir.
  turkceye erginleme olarak cevrilmis
 • kademeleri olan mısırda, sfenksin içinde uygulanan, osiris rahipleri tarafından verilen bilgiler, kadim sırlar, nefsin kontrolü işlemlerine verilen topluca ad. (bkz: ezoterizm) (bkz: isis) (bkz: mistisizm)
 • (bkz: reiki)
 • (bkz: tekris)
  (bkz: eristirme)
 • (bkz: aydınlanma)
 • iddiaya göre eflatun'un tamamlayamadan uzaklaştırıldığı eğitim ve ezoterik bilgilendirme süreci.
 • (bkz: inkisap etmek)

  edi budu: yalan yanlis bilgi vermisiz. dogrusu icin gene ayni basliga bakabilirsiniz, poturcugum gilin yazmis dogrusunu.
 • sözlük anlamı olarak baktığımızda; inisiyasyon latince kökenlidir. spiritüel açılımı "bireyin, spiritüel gelişimi için, spiritüel etkiyi alıp aktarabilen bir üstadın kontrolü altında, bir disiplin içinde, sınavlara ve uygulamalara dayalı tarzda, düzenli eğitimi" olarak açıklanabilir.

  inisiyasyon bir tekamül yoludur ve çağlar boyunca bu yolla yetişen ve etrafını aydınlatan platon, pisagor gibi sayısız bilgeler olmuştur.

  fakat insanların tekamül ihtiyaçları ve tekamül ettirilme yöntemleri insanlığın maddi ve manevi gelişim durumuna göre değişiklikler göstermiştir.

  ... ilgilenenler için devamının okunabileceği adres; http://reikievi.com/…ntent&task=view&id=60&itemid=1
 • inisiyasyon ölmektir. önce ölmek sonra da tekrar dirilmektir. yılanın derisini atıp yeni bir deri içine girmesi gibi, sembolik bir ölüm ve sembolik bir diriliştir.

  ölümden kasıt, aday kişinin kendisine etrafındakilere ve herşeye karşı bildiği herşeyi ama herşeyi unutmasıdır. bugüne kadar bildiği herşey aslında yanlıştır. o henüz gören gözlere sahip değildir, gördükleri bir ilüzyondan ibarettir. anlayışı, hayata bakış açısı, düşünce sistemi hayyata varoluş sebebi gibi bütün sebepler ve nedenler de dahil bilincini sıfırlamasıdır. bu sebepten inisiye ritüellerinin çoğunda bedensel acı ve ızdırap içeren bölümler de olur. aday bu sırada hem manevi hem de maddi açıdan acı çekecetir. mevlana bile mesnevi de ruhu temizlenin bir yolunun ızdırap olduğundan bahseder. şaman olma ritüellerinin de nerdeyse hepsinde bu bedensel ızdırap aşaması bulunur. bizde buna çile deriz hatta.

  dirilişten kasıt ise aday kişinin bildiği herşeyi yeniden öğrenmesi demektir. bildiği herşeyi bu sefer ustası aracılığı ile artık gören gözleri sayesinde yeniden ve arkalarında ki gerçekleri de görerek doğru biçimde öğrenecektir. gerçeğin arkasında ki sırrı aralayacak, hakikate yaklaşacaktır.

  işte bu sembolik ölüm ve dirilişten sonra inisiyasyon tamamlanmış olacak, o da artık "bilgi"ye sahip olacaktır.