şükela:  tümü | bugün
  • inistanbul gala adıyla topkapı'yı işgal etmeye başlamış proje. reklamlarında metroya yakın diyerek vurgulanıyor. evet, 1,5-4 milyon tl arasına daire alacak paran var, ve sana cazibe olarak metronun varlığını sunuyorlar. dahice reklam doğrusu. uçak, helikopter pisti falan der akilane yatırımcı.
  • nef'in santim santim projelerin yeşil alanından alıp evlere katması, fazladan blok çıkartması ile gyo ile ortaklığının ne duruma geleceği merak edilmektedir.
  • davutpaşa ile terazidere arasındaki bölgededir.
    metro inşaası sırasında üzeri kapatılan, ismini ayvalıdere diye hatırladığım dere, yaz aylarında hala kötü kokar.
    araba ile yanından geçerken bile insanın başını döndüren bu koku, dibindeki evde yaşayacak olana ne yapar kimbilir.
  • evrendeki en kötü isimlendirme bu olabilir. bir kere, eve koşarak gitmezsen büyük ihtimalle böbreği kaptırdığın terazidere'yi "topkapı" diye adlandırmışsın, bir de üstüne "gala" eklemişsin alakasız bir şekilde. hele hele "in istanbul" nedir amk. "in" lan "in". ayıların yaşadığı yeri.

velhasılı kelam, fotoğraflarda önünde boklu dere olduğunu göstermiyorlar, ama harbiden iğrenç bir yer. hemen kapı komşusu kale iş merkezi ise brütalist mimarinin en feci örneklerinden, her sabah kapısında 30 dakika trafik olan hardcore bir sanayi merkezi. (bkz: http://www.inistanbultopkapi.com/)

burada oturacak kitleyi ben size söyleyeyim, cevizlibağ avrupa konutlarına parası yetmeyen yarı-zengin wannabe'ler.

bekleyin kiraya düştüğü zaman 500 liraya stüdyo kaparsınız.
  • tam bir pazarlama faciası. ajanslarını böyle bok gibi bir fikri muhtemelen bok gibi paraya satabildikleri (bkz: itelemek) için tebrik etmeden geçemem. iş bankası mı artık kimse projenin sahibi; herkesin ingilizce düşündüğünü sanıyor galiba. halbuki (bkz: in)

neyse bok gibi para bayılanlara inlerinde hayırlı kış uykulari dilerim*
  • atatürk'ün kurduğu iş bankası'na hiç yakışmayan, özel sektörde türkçe'nin en ulusal kurumda bile bitirildiğini gösteren projedir.

bir gayrimenkul projesinin adını in koymak tek kelime ile bu ülkenin dilini konuşan insanları hiçe saymaktır.

çalışanlar ingilizce bilmek zorunda olabilir. ama müşteriler bilmek zorunda değildir.

müşterilerin anlamayacakları ifadeleri canınız isterse kullanabilirsiniz. örneğin my tower land diyebilirsiniz. müşteri de bir şey anlamaz ve sizi umursamaz.

ama alışveriş merkezine mall diyemezsiniz, hakarettir. gayrimenkul projenize ayı yuvası anlamına gelen in diyemezsiniz.

bütün uluslararası firmalar ürünlerine isim seçerken dünya dillerindeki anlamlara bakarlar. bizde ise pazarlama uzmanlarımız, türkçe ortak anlamlardan bile bihaberdir.
  • reklamını hiç başarılı bulmadım. günümüz yaşam düzenini eleştirerek, sanki insanları doğanın kucağına atacakları iddiası taşıyor.

çok katlı binalara insanları tıkıp, bir futbol sahasıyla, çimenle olacak iş değil o. hem o parayı verebilecek gelir düzeyindeki insanlar, zaten doğa sorununa çözüm bulurlar. yazlık alırlar, doğanın içinde ikinci bir kışlık alırlar, atlarlar arabalarına, her yere giderler vs.

alt ve orta sınıf üzerinden, maddi gücü olanlara reklam hiç mantıklı değil.
  • televizyonda saçma sapan bir reklamı dönen yeni yaşam alanı.

hayat yoğun, sürekli çalışıyoruz, hayatımıza kaos hakim, annemizle bile konuşamıyoruz evet, işi gücü bırakıp 1 milyon liralık evlerinize yerleşsin, sonra? evin parası nasıl ödenecek? nasıl yaşanacak?

saçma, çok saçma reklam.
  • kendisiyle ilgili güzel hayaller kurduğum yeni yaşam alanımdı. öyle söylenildiği gibi daire fiyatları 1.5 milyon falan da değildir. bi beşiktaş olmasa da gayette merkezidir efendim.
  • ev aldigim projedir. benzer sekilde ev almayi dusunen biri olursa, bu karari vermemde etkili olan konulari ve satin alma tecrubemi paylasmak isterim, sevgiler.