şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sirketler kendilerine kaynak yaratma adina hisselerinin bir bolumunu halka arz etme yoluna gidebilirler. bu sirketler halka arz edilmeden evvel on talep toplarlar (initial public offering). hisse basina fiyat belirlenir ve herkes buna gore belirli miktarlarda hisse alir, sirket bir kaynak elde eder.

  initial coin offering (ico) de buna benzer sekilde olup, initial public offeringden farkli olarak ortada bir hisse senedi degil, kaynak yaratmaya calisan sirketin olusturdugu coin vardir. sirket belirli bir miktarda coini baska bir digital currency karsiliginda halka satarak kaynak yaratmaya calisir.

  initial public offeringe gore cok cok kolay bir kaynak yaratma (fund raising) yontemidir; zira hukuki bir ton calismayla, onla bunla ugrasmadan halledilebilir. gel gelelim, risklidir; cunku o sirkete guvenip aldiginiz coinleri alip kacabilirler. bu sebeptendir ki, bir icoya yatirim yapmadan once o sirketin vaatlerini iyi anlamak, gelecek planlarini anlamak vs. adina coinlerinin white paperlari okunmalidir. ayrica projenin gelistiricileri ve yoneticilerinin kim olduklari da iyi arastirilmalidir. bu konularda bitcointalk sitesinden fikirler edinilebilir.

  en basarili ico olarak ethereum gosterilebilir. dun bancor isimli ico da 3 saatte 150 milyon dolarlik coin satarak dikkat cekmistir.

  not: zenci kutup ayisi uktesidir.

  edit: icocountdown sitesinden icolari takip edebilirsiniz.
 • projenin halka arzını sağlamadan ve bağlı bulunduğu coin'i madenciliğe açmadan önce projenin coin'inin btc veya dolar karşılığı piyasaya sunulma işlemidir. 2018`den itibaren yerel projeler için de arz-ı endam söz konusu olacaktır.
 • yeni sazan sikme protokolü.
 • initial public offering ' in cok daha ozgur ve demokratik halidir.

  sazansaniz ve sikiliyorsaniz bu sizin sorununuzdur.

  https://www.youtube.com/watch?v=j5qve7b8jaq
 • (bkz: #70740389)
 • ne olduğunu zihnimizde canlandırmak için şöyle düşünebiliriz;

  bir arkadaşınız bir kumarhane açmayı planlıyor ve sizden açacağı kumarhane için yatırımda bulunmamızı istiyor. karşılığında da size oyun çipleri veriyor. kumarhane açıldığı zaman bu çiplerle içeride oyun oynayabileceksiniz. fakat çiplerin mali değeri sabit olmadığı gibi, hem kumarhanenin popülerliğine hem oyuncuların sayısına hem de kumarhanenin tabii olacağı regülasyonlara bağlı olarak değişebiliyor. burada çip dediğimiz şey koin oluyor. arkadaş dediğimiz ise adını sanını bilmediğimiz, belki de feyk isim kullanan internet üzerinde biri. kumarhaneyi hiç açamayabilir, paranızı alıp gidebilir, kumarhane yasalar ile kapatılabilir ya da kimse ilgi göstermeyebilir. bu durumda yatırımınızı kaybetme ihtimaliniz yüksektir. işte ico budur. bir nevi rus ruleti. oldukça riskli bir yatırım aracı.
 • yukarıda yazıldığı gibi bir şey değildir. daha doğrusu kısmen öyle olsa da madalyonun diğer tarafında bugün iyi bilinen alt coinler vardır.

  işte ico aracılığıyla silkelenen kerizler sebebiyle çin bu işe dur deme kararı almıştır. karar ve birkaç sinsinin spekülasyonu sonucu bitcoin fiyatı çakılmıştır. çin'in yaptığı şey ise bu çakma coinleri piyasadan silerek sadece belirlediği şartları sağlayanlara lisans verme kararıdır. yani bitcoin ölüp bitti denilen olay aslında bitcoin için daha sağlam ilerleme ortamı sağlamaktadır.

  şu ortamda zayıf eller panikle piyasayı terkedip sağlam yatırımcılar piyasanın kaymağını yemeyi beklemektedir. ben şahsen ico yatırımı yapar mıyım? çok büyük bir olay olmadıkça hayır. çünkü ne kadar lisans vs muhabbeti de olsa kripto dünyası halen aşırı ürkek. bu da ölü yatırım veya çok uzun süre parayı bağlamak zorunda kalmaya sebep olabilir. daha düşük riskle daha düşük karı tercih ederim.
 • şurada ironi ile gerçek arası gidip gelen bir "nasıl yapılır" var: https://www.youtube.com/watch?v=y_00ornlzba

  burada da icolar var: https://www.ico-list.com/

  her iconun bir whitepaper'ı olur, bunu kimse okumadığı için önemli şartları uzun olması ve pdf olması.

  mesela presearch diye bir ico var, whitepaper'ı uzun uzun internet nedir diye anlatıyor. üniversite ingilizce hazırlık sınıfında 2001 senesinde yazılan ödev gibi yazmışlar.
 • sahtekarligin kitabini yazmis (mecazi degil gercekten yazmis) (bkz: the wolf of wall street) jordan belfort tarafindan "gelmis gecmis en buyuk sahtekarlik" olarak tanimlanan para toplama yontemi.

  http://fortune.com/…os-initial-coin-offerings-scam/
 • (bkz: crypterium)

  küçük sayılacak bir miktar yatırım yaptım, biraz ümitliyim bu ico'dan. refsiz de olsa link koymuyorum, merak edenler google araştırmasıyla kolaylıkla bulabilir. umarım bu başlık tanımdan çok gelecek vaat eden ico'lar dolar taşar.

  edit: bir şey olacağından değil de unutmuşum yazayım yine de. ytd