şükela:  tümü | bugün
  • aklımı sürekli kurcalayan meseledir. ben herhangi mezhebe tabi değilim, dini sadece kurandan öğrenme taraftarıyım. bu durumda tanrı'nın varlığını kabul edip iyilik yapan her insanın cennete gidebileceğini düşünüyorum.

fakat gelin görün ki tanrı'nın varlığını reddedince cehenneme gidilmesinin sebebini hala anlayabilmiş değilim. tanrıya inanan ve inanmayan iki kişinin aynı amelleri işlediğini varsayalım. ikisi de iyi insanlar olsun, bu durumda iman eden kişi kendini izleyen bir tanrıdan çekinerek kötülük yapmaktan kendini alıkoyarken iman etmeyen kişi sadece ve sadece kötülüğü içine sindiremediği için kötülükten kendini alıkoyacaktır.

bu durumda iman etmeyen kişinin iyiliği bana daha samimi geliyor ve bu durum aklımı kurcalayıp duruyor.

formatın biraz içine ettim ama mazur görün.

(bkz: sözlüğü foruma çevirmek)
  • cevabı çok basittir, herkesi ya korkutarak yada imrendirerek oluşturulmuş felsefenin bir parçası yapmak adına, işin korkutulan tarafının en nihayi argümanıdır. evet tanrıya inanmayan çok kötü bir insan olduğu yazmaktadır kutsal kitapta.

--- spoiler ---

elbette, ehl-i kitaptan [yahudi ve hristiyan] olsun, müşriklerden olsun bütün kâfirler cehennem ateşindedir, orada ebedi kalırlar. onlar yaratıkların en kötüsüdür. beyyine 6

kâfirler için hazırlanmış olan ateşten sakının! ali imran 131

kâfirlerin akıbeti ateştir. rad 35

biz, cehennemi kâfirler için bir zindan yaptık. isra 8

allah’a ve resûlüne inanmayan o kâfirler için çılgın bir ateş hazırladık. fetih 13

allah, erkek kadın münafık ve kâfirlere ebedi kalacakları cehennem ateşini hazırladı. o ateş onlara yeter. allah onlara lanet etti. onlara bitmez tükenmez bir azap vardır. tevbe 68

şaşacaksan, onların, "biz toprak olduktan sonra mı yeniden yaratılacağız?" demelerine şaşmak gerekir. işte onlar rablerini inkâr edenler, boyunlarına demir halka vurulanlardır. onlar cehennemliktir, orada temelli kalırlar. rad 5

âyetlerimizi bozmak için tartışanlar, fesat çıkaranlar, cehennemliktir. hac 51

allah kâfirleri lanetlemiş ve onlara çılgın bir ateş hazırlamıştır. ahzab 64

--- spoiler ---

spoiler içerisinde birkaç kuran ayeti yazdım. aslında bakarsan inanmayan bir insan aslında inanamayan bir insandır. çünkü evreni ve tabiatı gözlemlediğinde, evreni ve tabiatı yaratan birisi varsa yukarı spoiler içinde bazılarını verdiğim ayetleri yazan zeka değildir. olamaz...
  • adamın biri vefat etmiş ve cennete düşmüş. onu cennete götüren meleğe, tamam ben cennete düştüm ama izin verirsen cehennemi de görebilirmiyim demiş. melekte, olur kapıdan bakalım demiş. kapı açılmışş, adam alevler, lavlar bekliyor. o da ne,upuzun bir masa, karşılık oturan insanlar, ellerinde upuzun bir kaşıklar yemek yemeye çalışıyorlar ama ne faydaki kaşık uzun, ağızlarına götürürken çarpıp kaşıktaki dökülüyor. her defasında böyle ve yemek yiyemeyip kahroluyorlar. ordan çıkıp cennete gidiyorlar. adam bu seferde çiçekler ağaçlar bekliyor, kapı açıldığında yine aynı tablo. uzun masalar, karşılık insanlar ve uzun kaşıklar. bir tek değişiklik var. karşılıklı oturanlar uzun kaşıklarla birbirlerine yemek yediriyorlar. adam şaşkın, meleğe dönüp beklediğini ve gördüklerini yani durumu soruyor. melekte, cehennemdeki yemek yiyemeyenler, dünyada sadece kendini düşünen bencil insanlar, onların cehennemi o. cennettekilerse dünyada paylaşımcı, başkalarını da düşünen insanlar diye cevap veriyor. uzun lafın kısası, yanmaktan kasıt nedir, bilinen ateşmi yoksa, yürekteki ateşmi daha çok yakar bilemiyorum.sadece allaha inanmakla bir müslüman olarak kurtulmak imkansız. şu da var ki,bugün çizilen hz.muhammed portresi, gerçekte olandan çok farklı. rahmetli yaşar nuri öztürkün bir sözü vardı çok beğenmiştim. bugün yaşanan muhammedin dini değil, muaviyenin dini demişti. asıl muhammedin dinini yaşamalıyız..
  • iman etmeyenin amelinin bir önemi yoktur.
    dünya yaşamındaki karşılığı giriş başvurusu yapmadığın sınava mükemmel çalışmış olma durumudur.bunu makul görenin diğerini de makul görmesi beklenir.
  • kim beş yüz milyar ister yarışması izliyordum evde. son soruya kadar geldi yarışmacı. ben de hepsini bildim soruların. son soru geldi. ben cevap verdim. yarışmacı da benle aynı cevabı verdi. doğru bilmişiz. yarışmacı beş yüz milyar aldı. ben neden bir şey alamadım? aynı soruları ben de bildim. haksızlık yok mu?

edit: mantık bu örnekteki gibidir ancak tam açıklamak gerekirse olay aslında şudur. allahın varlığı bilgisi şüphesiz olduğu için, doğru islamın ulaştığı kişi hala allah yok diyebiliyorsa mutlaka bir noktada samimiyetsizlik ve/veya kibir sahibi olmuş demektir.
  • tatmin edici bir cevap bulunamayan hede
  • "ayetlerimizi inkar edenleri şüphesiz ateşe sokacağız. derileri yanıp döküldükçe, azabı tadmaları için onları başka derilerle değiştireceğiz. gerçekten, allah, güçlü ve üstün olandır. hüküm ve hikmet sahibidir." (4:56)*

doğayı, hayvanları sevdiniz, korudunuz. insanlık için elinizden geleni yaptınız. varınızı yoğunuzu düşkünler için harcadınız. afrika'nın tüm sorunlarına çözüm buldunuz. hatta orada mücadele ederken canınızdan dahi oldunuz. tüm bunları dünya adlı gezegene bir borç olarak bilip yaptınız. o da sizin başınızı dik tuttu, huzur verdi. ama nafile. ibadet eyleyip iman etmiyorsanız yaptığınız tüm iyilikler karşılıksız kalacak. peki bu sadece islam için mi geçerli? ne der incil:

"...bütün doğru işlerimiz kirli paçavra gibi.
    yaprak gibi soluyoruz." (64:6)*

hıristiyanlığın islamdan ayrılıyormuş gibi gözüken anlayışı vardır fakat o da aynı kapıya çıkar. hıristiyanlıkta insanoğlunun günahkar doğduğuna, günahın tutsağı olduğuna ve bu tutsaklıktan sözde iyi işlerine dayanarak değil, ancak isa mesihin, çarmıhta günahlarına karşılık fidye olarak akıttığı kanı ve feda ettiği bedeni vasıtasıyla kurtulacağına inanırlar. kişi hıristiyanlıkta günahkar doğar, vaftiz edilip hıristiyan olmazsa cehenneme gider. islam'da ise kişi direkt olarak doğduğunda müslüman kabul edilir. dinden çıkmadıkça müslüman kabul edilip sırtına sorumluluklar yüklenir.

velhasıl kelam sen ne kadar iyi bir insan olursan ol, iman ettiğini söyleyen maymunlar kadar değerin yok dinlerin gözünde. işte durum bundan ibaret.
  • olmayan birseyin birilerini yakmasi soz konusu olamaz.

4.500.000.000 yasindaki dunyaya (ki yuvarlak olsun diye milyonlarca yili attim) 1.500 yil once sozde gokten inmis bir kitaba inanmak, ona gore yasamak gercekten uzucu.
  • yaratıcıyı bilmenin baraj sorusu olması sebebiyledir.

ornek olarak bir sınavda 100 puan uzerinden degerlendirilecek 3 soru vardır. bu sorulardan baraj sorusu 60, diğer iki soru ise toplam 40 puandır.

işte sınavı geçmek için alt puan 60'tir. bu yüzden diğer iki soruyu da yapsaniz 40'ta kalıyorsunuz. ancak elbette ki akibetiniz 10 puan alan biriyle aynı olmuyor.

"neden o soru 60 puan, ben bu saçma sınavı boykot ediyorum" şeklinde özgürce bir seçim yapma hakkiniz var. ancak bu durumda da kaybeden siz oluyorsunuz. sınav sahibi veya diğer sınavı kazananlara herhangi bir zarar vermiş sayilmiyorsunuz.