şükela:  tümü | bugün
  • sözlük başlık olarak önerince aha dedim sağlam bişeyler yazıyodur favlayacak ama buralar hep tarla tapan.
    suçluluk psikolojisi olsa gerek en direk. ordan incelene madem.
  • ispat et kabul edeyim.
    ispat edemezsen inkar ederim.
    sen de ispat edemediğin şeyi kabul ederek, mantığı inkar etmiş olursun.
  • duruma göre doğru ya da yanlış olacak önerme.

bir kere neyi kabul ediyoruz?

misal ben kırmızıya kırmızı dersem eminim ki yüzlerce kişi inkar edecektir bunu. ancak misal recep tayyip erdoğan kırmızıya mavi derse kabul edecek milyonlarca kişi olacaktır.
  • tüm benliğimle katıldığım söz dizimi. hayatımın son 5 yılını başıma gelen her şeyi inkar ederek ve gerçekliklerden kaçarak yaşamış biri olarak söylüyorum ki, inkar ettiğinizde hayat çok farklı bir hal alıyor. gerçeklikten o kadar uzak ve pempiş bir ortamda yaşıyorsunuz ki bunu sevmemek imkansız. tabi bu da belli bir zekayı gerektiriyor. yani bu kadar çok inkar etmek kolay değil açıkçası. kötülük etmediğine ve sana kötülük edilmediğine inanmak için beyninin sınırlarını zorlaman gerekiyor. öyle çok düşünüp öyle yerlere varmalısın ki, öyle felsefelerde boğulmalısın ki inkar ettiğin şey gerçekten gerçekliğini yitirmiş olsun ve önemlisi bu sana "mantıklı" geliyor olsun.

ama tabi bunlar olurken hafif hafif akıl sağlığı gidiyor. bunu fark ettikten sonra da iki seçim çıkıyor karşınıza. tamam mı devam mı? toz pembe çok tatlı bir hayat yaşamaya devam edebilirim ya da tüm gerçeklerle yüzleşip ne kadar süren kaldığını bilmediğim saçma sapan hayatımı üzülerek geçirebilirim. ikisi de boktan. ama hayata dair tatmin sağlamak gibi amacınız varsa gerçeklikte ısrar etmek zorunda kalıyorsunuz.

ayrıca, dostoyevski bunu çok uzun zaman önce anlatmıştı. (bkz: suç ve ceza)