şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • cahillikten ya da yanlışlıkla "inkılap tarihi" şeklinde telaffuz edildiği vakit hocasının küplere bindiği ders. inkılap'ın manasının ne olduğunu ise aynı hoca tarafından geçiştirilirdi. (bkz: inkilap)
 • bir insanın tahsil hayatı boyunca okuduğu tek ders özelliğini taşır. eğer marmara üniversitesi hukuk fakültesinde iseniz bülent tahiroğlutarafından anlatıldığı için geçilmesi çok zor olan ders.
 • veremediğim taktirde okulumu 1 sene uzatıcak olup, bay getiren ders.
 • yillardir uzerimizde uygulanan turk'ten turk'e propagandasinin universitelerde uygulanan kismidir, yok'e bagli her universitede mecburi bir derstir. yapilan devrimlerden cok dusman devletlerin osmanli uzerinde oynadigi oyunlar anlatilir, hatta ermeni soykirimi ozel seansi yapildigina bile bizzat sahit oldum.
  seans sirasinda pek muhterem hocamiz aynen soyle demistir,
  -- malum savas sirasinda insanlar goc edebilir bu goc sirasinda kazalar, salgin hastaliklar ve benzeri seyler yuzunden birkac insan olmus olabilir, ancak bunlari abartmaya gerek yoktur.
  (bkz: oha)
 • öğretmen adaylarının hizmetici egitimi sonunda gireceği sınavlarda, sorularıyla karşılacakları mühim ders..
 • üniversitelerde zorunlu olarak okutulduğu düşünüldüğünde, kısmen objektif olabilmeyi başarmış bir tarih kurulu tarafından müfredatına ve adına türkiyenin yakın tarihinin de eklenmesi faydalı olan ders. bu objektiflik nasıl sağlanacak, orası soru işareti... ancak şu da var ki, yakın geçmişi incelemek konulara dahil edilmediği sürece teori ve pratik arasında bir boşluk kalacaktır. öte yandan, tarihi değiştirerek olanları da değiştirebileceğinizden, açıklığa kavuşturulmadan bekletilen bilgiler çıkarlar doğrultusunda yönlendirilmeye, değiştirilmeye maruz kalabilirler. bir örnek vermek gerekirse bir kesim tarafından bıyıklarının ucu uzatılarak, cımbızla seçilmiş cümlelerle oluşturulmaya çalışılan atatürk imajı ile şapka devrimini getiren mustafa kemal imajı arasında ortak noktalara varabilmek için tabloya haddinden fazlaca dikkatli bakmak, boşlukları tamamlamak, hayal gücünü kullanmak gerekir. ki bu türkiye tarihinin nispeten kesin sınırlarla çizilmiş bir parçası...
 • eski sovyetlerde indoktrinasyon amacli verilen ideoloji derslerinin ayarinda verilen, ogrencilerin universite dahil 15 yil boyunca ayni konulari tekrar tekrar okudugu, daha cok ezberledigi dogmatik ders garibesi. hedeflenenin ataturk'un dusunce yapisi, devrimleri ve turkiye cumhuriyeti tarihini ogrenmek mi yoksa ogrencileri bezdirmek mi oldugu konusu ayrica tartisilabilir. belki tartisilmasi bile gereksizdir.