• belli bir yasa kadar testisler karin boslugundan scrotum icerisine inmelidir.inmedigi takdirde gelisimini tamamlayamaz ve sperm uretimi faaliyetini gerceklestiremez.bu duruma inmemis testis sendromu denir.cerrahi mudahele ile kolaylıkla duzeltilir.
 • (bkz: kriptorsidizm)
 • 1 yaşına kadar normal olarak karşılabilecek durum. ameliyat 1 yıldan uzun süren ve masaja cevap vermeyen olgular için düşünülmelidir.
 • testis kanseri için ciddi risk faktörüdür.
 • testisler embriyolojik olarak karın içinde böbreklerin hemen üzerinde ortaya çıkar ve gebeliğin son haftalarına doğru inguinal kanalı geçerek skrotumdaki yerlerine inerler. testisin inişi çoğunlukla gebeliğin 35. haftasına doğru tamamlanır. testisin bu inişiyle ilgili tüm anomaliler kriptorşidizm başlığı altında toplanır.

  testisin normal iniş yolunda takılması inmemiş testis, iniş yolu dışında olan yanlış yerleşimleri ise ektopik testis olarak adlandırılır.
  testisin sıcaklık değişimleri ve travmalardan korunması için refleks olarak skrotumdan yukarı geçici hareketi ise retraktil testis olarak adlandırılır. halk arasında utangaç testis olarak bilinir. inmemiş ve ektopik testisten farklı olarak ameliyat gerektirmez.
  çok nadir olarak retraktil testisli çocuklarda sonradan gelişen inmemiş testis olabileceğine dair yayınlar vardır. bu nedenle böyle hastalar 3-6 ay aralıklarla muayene edilerek takibe alınırlar.

  tüm yenidoğanlarda ortalama %4, 1 yaş civarında %1 sıklığında görülür. prematüre bebeklerde doğum haftası ve kilosu düştükçe sıklık artar.

  inmemiş testis tanısı genital muayene ile konur. muayenede sadece %10 kadarı hiç hissedilmez (bkz: unpalpable testis) ve bu grubun büyük kısmı karın içinde kalanlar ya da erken gelişim evrelerinde çeşitli nedenlerle tamamen kaybolmuş olanlardır.

  inmemiş testis tanısı alan bebekler 1 yaşına kadar takip edilir. bir kısmı özellikle 3-6 aya kadar normal yerleşimine iner. 9 aya kadar inmemişse artık inme ihtimali oldukça düşüktür, 1 yaş civarında opere edilmelidir.
  çok küçük bir hasta grubunda hormon tedavisi denenir. daha çok çift taraflı olgularda muayene bulguları anatomik bir problemi değil de hormonal eksikliği işaret ediyorsa yaklaşık 1 aylık bir hormon desteği sonrası hasta yeniden değerlendirilir.

  operasyon daha geç yaşlara bırakılmamalıdır. testis vücut ısısından ortalama 3-4 derece daha düşük ısıda çalışır. uzun süre yüksek ısıda kalması hem hormon üretimi hem de üreme fonksiyonlarını olumsuz etkiler. özellikle 2 taraflı inmemiş testis durumunda geç yaşlara kalınması infertilite riskini arttırır. ayrıca karın içinde kalan testislerde daha yüksek olmakla birlikte ilerleyen yaşlarda kanser riski artar.
  birkaç yıl öncesine kadar 1 yaşından erken opere edilmesi pek önerilmezdi. ancak günümüzde 6 aydan sonra konunun uzmanı bir hekim tarafından uygun ekipmanla testise zarar verilmeden rahatlıkla opere edilebileceğine dair yayınlar var. daha çok tercih edilen bebekte aynı tarafta inguinal herni varsa erken bir operasyonla fıtık onarımı ve testisin indirilmesi, diğer durumlarda 1 yaşının beklenmesi. operasyonda nadiren fonksiyonunu kaybetmiş, çok küçülmüş bir testisle karşılaşılır ve testis alınır (bkz: orşiektomi). büyük oranda testis indirilerek yerine sabitlenir (bkz: orşiopeksi).

  1 yaş diye üstüne basa basa yazmamın nedeni şu; ülkemizde hala yaygın olarak okula başlayana kadar testisin ineceğine inanılıyor. hatta bazı doktorlar bile aileleri böyle bilgilendiriyor. bu yüzden hastaların çoğu geç yaşlarda başvuruyor.
 • tedavi edilmezse büyük olasılıkla seminom denen kanser gelişecek durumdur
 • tedavi edilmezse kısırlık, psikiyatrik bozukluklar, sekonder seks karakterlerinin gelişmemesi, malignite gelişme riski vardır. bu nedenle tespit ve tedavisi çok önemlidir. tedavi için standart bekleme süresi 9 aya kadardır. ama bazı merkezlerde bir yaşına kadar da beklenilebilmektedir.
 • ameliyatla indikten sonra nüks ederek tekrar geri kaçması durumu da olabilir.
 • en sık süperficial inguinal poş'ta bulunur. ve ilk olarak indirmek için hcg uygulanır.

  cerrahi tedavi 1 yaşına kadar uygulanmaz. ilk 6 ay kendi insin diye bekleriz. 6 ay 1 yıl arasında ise hcg uygulanır. 1-2 yaş arasında ameliyat edilir.

  cerrahi sonrası infertilite riski azalırken, testis kanseri riskinde azalma olmaz.
 • erkek cocuklarinda oldukca sik rastlanan bir yapisal bozukluktur. yeni dogan bebeklerde oldugunda bir sure beklenir ve kendisi torbaya iniyor mu diye takip edilir. eger inmiyorsa cerrahi yolla torbaya indirilir.
  fakat aile sorumsuzsa ve uzerine dusulmemisse yetiskinlige kadar bu sekilde kalan kisi kanalda kalan testisle yasar. ergenlik sonrasi inmemis testisin torbaya indirilmesi konusunda olasagili pek bilmesem de oldukca zor oldugunu soyleyebilirim. testis saglikli olsa da scrotum gelismediyse asagi indirilmesi sorunlu olabilirmis.
  kanalda kalan testis muayene edilmeli eger kuculme varsa alinmalidir. aksi halde yapisi bozulan testis kanal icerisinde tumore neden olabilir.
  inmemis testis vakalarinda kanser riski oldukca yuksekmis bu nedenle takibi yapilmali eger bir sorun varsa mudahale edilmeli seklinde doktorlar uyariyor.
  eger testislerinizden biri yoksa acil bir sekilde uroloji uzmanina basvurun ve gerekli testleri yaptirin.
hesabın var mı? giriş yap