şükela:  tümü | bugün
 • bir adı da leukothea olan ino, kadmos ile harmonia’nın kızı, agane, autonoe ve semele’nin kızkardeşi, şarap tanrısının teyzesiydi. ino, kral athamas’ın ikinci karısıydı. çünkü athamas, ino’dan önce nephele isminde bir kızla evlenmiş, ondan phryksos adlı bir oğlu ile hele isminde bir kızı olmuştu. (bak. hellespontos ve argonaut’lar) athamas’ın inodan da learkhos ve melikertes adlarında iki oğlu olmuştu. ino, karısı semele’nin ölümünden sonra dionysos’u saraya alıpkendi çocukları ile beraber büyütmek isteyince, hera kocasının gayrimeşru oğluna gösterilen bu alakaya kızdı ve kralın da, karısının da akıllarını başlarından aldı: ino, çok sevdiği oğlu melikertes’i fıkır fıkır kaynayan bir su kazanına attı. kral athamas ise avlanırken kendine bir geyik gibi görünen oğlu learkhos’u bir mızrakla feci şekilde öldürdü. ino, çocuğunun haşlanmış cesedini bağrına basarak saraydan kaçtı ve sahilde yüksek bir kayanın tepesine çıkarak kendini denize attı. deniz tanrıları bu bahtsız anaya acıdılar. ino’yu leukothea adında bir deniz tanrıçası, oğlunu da palaemon namıyla bir deniz tanrısı yaptılar.
 • gaziantep şivesinde sinirlilik ifade eden söz.
 • (bkz: leucothea)
 • doğaüstü bir güzelliğe sahip kalipso'nun adasından bir sal üzerinde ayrılan odysseus'un, poseidon'un gönderdiği fırtınaya yakalanarak ölümle pençeleştiği bir anda salın üzerine bir martı şeklinde konarak odysseus'un hayatını kurtaran bir klasik mitoloji tanrısı.
 • internükleer oftalmopleji'nin kısaltılmış hali ino multipl skleroz hastalarında en sık gözlenen horizontal bakış bozukluğudur.
 • ıno (internuklear oftalmoplaji): ms hastalarında sık görülür. hatta ms'in patognomonik göz bulgusudur.

  mlf (medial longutudinal fasiculus) lezyonudur. mlf, pprf (paramedian pontine reticular formation)’ yi birbirine bağlar. pprf’de 6. ve 3. sinir bulunur.

  mlf, aynı tarafın 6. siniri ile karşı tarafın 3. sinirini bağlar. böylelikle gözün konjuge bakış hareketi oluşur.

  yani özetle göz bir tarafa baktı mı diğer göz'ün ona eşlik edememesi durumu.

  edit: bilgi ekleme.

hesabın var mı? giriş yap