şükela:  tümü | bugün
 • pamukovada kamp yapilabilecek harika bir bolge. pazar gunleri eminonu misali duyan gelse de, geceleri domuzlar soyle bir dolassa da o yildizlar, o agaclar, su sesi, magara ve giderken kullanilan daracik yollar icin kesinlikle deger. yukseklik dolayisiyle geceleri soguk oluyor. en yakin medeniyet bolgesi tepecik koyu arabayla en az yarim saat suruyor ama tuz seker vs gibi acil ihtiyaclari tepedeki ormanci amcadan karsilanabiliyor.
 • sakarya-kocaeli sınırında tepecik köyü'ne 12 kilometre uzaklıkta çam ve göknar ağaçlarıyla çevrelenmiş, hemen üstünüzden geçen bulutların rüzgarla savruluşunu izlemesi doyumsuz, kamp ve doğa yürüyüşü yapmaya son derece elverişli yayla. köyden sonra girilen toprak yol oldukça düzgün, her araçla rahatlıkla gidebilir cinsten.

  buraya kadar her şey güzel olmakla beraber özellikle akşam olmasıyla silah atanlar, havai fişek patlatanlar, yanlarında getirdikleri amfiden son ses ezan dinletenler, yine son ses müzik çalanlar, arada bir gelen elektrikli testere sesleriyle maalesef ki sakinlikten tamamen uzak yayla demeye bin şahit bir alana da dönüşebiliyor.

  dibinizde dahi umursamazca havaya kurşun yağdıranlarla poligon veya savaş alanı mı yoksa yayla mı kimi zaman ayırt etmesi güçleşiyor. inanılmaz rahatsızlık verici bir durum. geceyi yaylada geçirmeyi düşünenler için küçük bir uyarı.
 • istanbul'a 1,5 saat, en yakın yerleşim yerine yarım saat uzaklıkta kamp ve yürüyüş yapmaya çok uygun bir alan. sis ve bulutların neredeyse içinden geçeceğiniz, yıldızların çok daha net görüldüğü bir resim sanki. gitmeyi düşünenler aşağıdaki bilgilendirmeden yararlanabilirler.

  temiz su kaynağı: var
  tesis: yok
  silah: var (sabah 7 de kalk atışıyla başlıyor)
  ezan: var (aküye bağladıkları hoparlör yardımıyla şov amaçlı)
  müzik:yok
 • 12-13 ağustos arasındaki perseid göktaşı yağmurunu izleyebileceğiniz yer.
 • istanbul'dan kısa süreliğine kaçıp kamp yapmak için ideal bir yer. çok harika bir doğaya sahip, temiz su kaynağı da bulunmakta. kamp için herhangi bir işletme mevcut değil ve en yakın yerleşim yeri denildiği gibi yarım saat uzaklıkta. yükseklikten dolayı geceleri soğuk olabiliyor. istanbul'da havalar 10 derece üstündeyken burda yerlerde kar vardı mesela. bu yüzden iyi bir uyku tulumu ve çadırla giderseniz rahat edebilirsiniz.

  türkiye'nin dört bir yanında bulunan günübirlikçiler burda da mevcut sanırım. haftaiçi gittiğim için pek insana rastlamasam da önceden gelenlerin attıkları plastiklere ve naylonlara rastlamak mümkün.
 • buradaki apaçilerden kurtuluş yöntemi hemen az ötesindeki kayaüstü yaylasına gitmektir. ulaşım biraz daha zor ama o yüzden saçma sapan tipler görmezsiniz. inönü yaylasına giderken bir yol ayrımına sapılarak (tabelası var) buraya ulaşabilirsiniz. sessiz, sakin, muhteşem manzaralar eşliğinde kampınızı yaparsınız. su kaynağı mevcut. biz ilkbaharda gitmiştik. yalnız geçen günlerde giden bir arkadaşım ayı izleri gördüğünü söyledi. bu mevsimde gitmek sıkıntılı olabilir.

  http://www.kocaelidagcilik.com/…i-tepecik-koyu.html

  https://www.yolacikmali.com/…/07/kaya-ustu-yaylasi/
 • haftasonu kamp yaptığımız yayla.

  istanbul' dan düzce , başiskele yolunu izleyerek ulaşabilirsiniz. yol belirli bir süre asfalt , köylerin arasından devam ediyor. belirli bir süre sonra toprak yol var. yol önce düzgün , daha sonra biraz daha bozuluyor. ancak her türlü araçla girebilirsiniz. istanbul' a oldukça yakın.

  düzceyi geçtikten sonra marketlerden alışveriş yapılabilir. yolun yaklaşık 45 dakikalık bölümünde market bulunmuyor. yaylada telefon çekmiyor .

  toprak yolda yaklaşık 10-15 dakika sonra bir çeşme var. oradan su alabileceğiniz gibi yaylada da çeşme var.

  ateş yakacaksanız ve bizim gibi havanın kararmasına yakın bir zamanda yaylaya çıkıyorsanız yol üzerinde araçta yeriniz varsa yakacak toplamakta yarar var.

  toprak yolun bitiminde keskin bir virajdan sonra yayla karşınıza çıkıyor . ince uzun bir yayla olduğundan yaylanın sonlarına doğru ağaç altlarında kamp atacak yerler oldukça bol.gece çiğ yağdığından ağaç altı tercihiniz olabilir.

  yukarıdaki entylerde bahsedildiği üzere yaylada silah atma gibi bir eğlence var. belirli periyotlarda karşılıklı ötüşen kuşlar gibi silah sıkılıyor . açıkça ilk başta biraz gerse de , belki de sadece beni , daha sonra alışıyorsunuz. hatta odunumuz yeterli gelmedi ve gece alın feneri ile odun toplamaya çalışırken silah atan guruplardan biri bize üşürsünüz diye iki kütük hediye etti. oldukça insanlar hani korkmanıza gerilmenize gerek yok , sadece onların eğlence anlayışı öyle , bir de çoğu avcılar gibi. onun dışında sessiz sakin bir yer.

  gece soğuk oluyor , sonuçta yayla. yazın bile geceleri 7 derece civarı imiş, izlediğim videolar öyle diyor . biz dün sanırım gece sabaha karşı eksi derece gördük . tulumunuzu hatta mümkünse battaniye gibi şeyleri eksik etmeyin .

  sabah yedide silah sesi ve kalk komutu ile güne başlıyorsunuz. çok sıkmıyorlar ama, daha sonra uyumaya devam edebilirsiniz.

  sabah günübirlikçiler gelse de öyle uğultu halinde gelmiyorlar , çok az insan var ya da bize öyle geldi . mera alanı da olduğundan bir süre sonra koyunlar inekler otlamaya başlıyor.

  köpekler ve çocuklar için ideal bir yer. bizim yanımızda köpekler vardı . pire kene v.s yok . ya da siz yine bir veteriner hekim tavsiyesi olarak seresta marka tasma takın köpeğinize , oldukça etkili bir koruma sağlarsınız. sadece koyunlar kuzular otlarken malum çoban köpekleri geliyor yaklaşıyor . ancak gözünüzde kangallar canlanmasın. setter , kopay çoban köpeği olmuş. bir lafınıza uzaklaşıyorlar.

  çöpünü bırakan çok insan var. yaylaya yardımcı olmak için biraz çöp toplayabilirsiniz . ona göre çöp poşeti alabilirsiniz yanınıza.
 • sosyal medyada kullanılmak üzere, silahlı-tufekli tum eşkıyaların fotoğraf-video cekmek icin mesken tuttukları, can güvenliği için, artık gidilmemesi gereken yer.